Mistä lähteä liikkeelle?

Elämäntaparemontti

Hei.
Olen lukenut ja yrittänyt tutustua eri marjojen ja jauhojen sisöltöihin ja hakea tietoa mitä kannattaisi tilata, mutten oikein tiedä mistä lähteä liikkeelle. Mikä on hyväksi mihinkin ja miksi?
Elämäntaparemonttini on alkanut puolivuotta sitten, yritän mahd. paljon syödä vain luomua ja viljat olen jättänyt kokonaan pois ruokavaliosta. Eineksiä tms. en ole koskaan itseeni työntänytkään. Muutamia kiloja olen saanut painoakin putoamaan, joten samaa rataa haluaisin jatkaa ja muutamat kilot saisivat vielä lähteä. Muuten ajatuksena olisi saada puhtaampia välipaloja, aineenvaihdunta kiihtymään ja iho hyvään kuntoon. Nyt tuntuu että puskee kaikki epäpuhtaudet läpi ja tätä on jatkunut lähes koko "dietin" ajan. Jotain siis puuttuu ruokavaliosta.

Olen käynyt maistelemassa valmiita pirtelöitä ja ohjeita tallennellut innolla. En vain tiedä kuinka päästä vaihtiin.

3

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kääpiäinen

      Hei,

      tulee vähän myöhään vastaus sinulle, mutta josko auttaisi jotakuta muuta edes. Tässä on hyvä aloittelijan perusopas, jos unohtaa alun kökkö-tieteishenkiset ;) löpinät:
      http://www.viidakkomies.com/wp-content/uploads/2010/08/nutrix1.pdf

      Kannattaa tutustua myös Jaakko Halmetojan sivuihin ja esim. Ruohonjuuren sivuilla on hyvin esitelty monia tuotteita. Itse aloitin urani vain tutkimalla tuotteita Ruohonjuuren sivuilta (ja linkeistä enemmänkin) ja valitsin sieltä ensin muutamia (esim. spirulina, chlorella, maca, pakuri) jotka kuulostivat sellaisilta, joiden terveysvaikutuksia kaipasin, ja siitä lähdin hiljalleen lisäilemään "foodeja" ruokavaliooni, jota muutenkin kehittelin lisää kasvispainotteiseen suuntaan (ja luomuun, tietenkin).

    • Maaarrriiiiaa
    • siv106

      http://www.iherb.com/?rcode=SIV106 on paras ja edullisin paikka ostaa vitamiinit, luontaistuotteet, saippuat, mausteet yms!

      Käyttämällä alennuskoodia SIV106 saat ensiostajana vielä 5$ alennuksen, jonka voit käyttää esimerkiksi airmail-postikulujen kuittaamiseen!

      Tuotteet tulevat luotettavasti kotiin 7-10 päivän aikana.

      Huom! Anna alennuskoodi tilauksesi yhteydessä (ennen ostoskorin hyväksyntää)! :)

      HUOM! MAUSTEET CHILIT, CURRYT YMS SAA MYÖS TUOLTA EDULLISESTI!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      68
      6882
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      63
      6803
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      148
      5456
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4493
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4099
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3680
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3258
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3183
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      75
      2789
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2269
    Aihe