Mistä lähteä liikkeelle?

Elämäntaparemontti

Hei.
Olen lukenut ja yrittänyt tutustua eri marjojen ja jauhojen sisöltöihin ja hakea tietoa mitä kannattaisi tilata, mutten oikein tiedä mistä lähteä liikkeelle. Mikä on hyväksi mihinkin ja miksi?
Elämäntaparemonttini on alkanut puolivuotta sitten, yritän mahd. paljon syödä vain luomua ja viljat olen jättänyt kokonaan pois ruokavaliosta. Eineksiä tms. en ole koskaan itseeni työntänytkään. Muutamia kiloja olen saanut painoakin putoamaan, joten samaa rataa haluaisin jatkaa ja muutamat kilot saisivat vielä lähteä. Muuten ajatuksena olisi saada puhtaampia välipaloja, aineenvaihdunta kiihtymään ja iho hyvään kuntoon. Nyt tuntuu että puskee kaikki epäpuhtaudet läpi ja tätä on jatkunut lähes koko "dietin" ajan. Jotain siis puuttuu ruokavaliosta.

Olen käynyt maistelemassa valmiita pirtelöitä ja ohjeita tallennellut innolla. En vain tiedä kuinka päästä vaihtiin.

3

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kääpiäinen

      Hei,

      tulee vähän myöhään vastaus sinulle, mutta josko auttaisi jotakuta muuta edes. Tässä on hyvä aloittelijan perusopas, jos unohtaa alun kökkö-tieteishenkiset ;) löpinät:
      http://www.viidakkomies.com/wp-content/uploads/2010/08/nutrix1.pdf

      Kannattaa tutustua myös Jaakko Halmetojan sivuihin ja esim. Ruohonjuuren sivuilla on hyvin esitelty monia tuotteita. Itse aloitin urani vain tutkimalla tuotteita Ruohonjuuren sivuilta (ja linkeistä enemmänkin) ja valitsin sieltä ensin muutamia (esim. spirulina, chlorella, maca, pakuri) jotka kuulostivat sellaisilta, joiden terveysvaikutuksia kaipasin, ja siitä lähdin hiljalleen lisäilemään "foodeja" ruokavaliooni, jota muutenkin kehittelin lisää kasvispainotteiseen suuntaan (ja luomuun, tietenkin).

    • Maaarrriiiiaa
    • siv106

      http://www.iherb.com/?rcode=SIV106 on paras ja edullisin paikka ostaa vitamiinit, luontaistuotteet, saippuat, mausteet yms!

      Käyttämällä alennuskoodia SIV106 saat ensiostajana vielä 5$ alennuksen, jonka voit käyttää esimerkiksi airmail-postikulujen kuittaamiseen!

      Tuotteet tulevat luotettavasti kotiin 7-10 päivän aikana.

      Huom! Anna alennuskoodi tilauksesi yhteydessä (ennen ostoskorin hyväksyntää)! :)

      HUOM! MAUSTEET CHILIT, CURRYT YMS SAA MYÖS TUOLTA EDULLISESTI!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe