murre on taitolaji

Mikään ei ole niin ärsyttävää kuin murteen vääränlainen taivuttelu.Lyhennys väärässä kohtaa tai liikaa kirjaimia.Esim lause "mä saarnahan sulle".Missä ihmeessä muka noin sanotaan?
10326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Joo, ja kun esim Taivaantulissa laitetaan itälappilaiset puhumaan länsi-lapin murretta.
Muuten se hoo tahtoo monella mennä väärään paikkaan...

Äänestä
  • Tahdotko Liisa, Kulhia. Mitä vihtua vai mitä vithua?

    Äänestä

Murre ei ole varsinainen taitolaji. Murre tulee (tuli) ihmiseltä luonnostaan. Nyt murteita on alettu elvyttää, mutta se on mahdotonta.

Äänestä

No just! Se on karmeeta, kun joku yrittää olla mukahauska ja alkaa puhua tai kirjoittaa jollakin "murteella," mikä tarkoittaa sitä että suoltaa ilmoille kaikki mahdolliset ja mahdottomat väännökset ja käännökset ja tuloksena pelkka typerä sillisalaatti.

Kotipaikkakunnallani on omaleimainen puhetapa ja murre, joka on keskittynyt vain pienelle alueelle. Sen taitajat ja puhujat ovat valitettavasti vähenemässä, mutta ei sentään niin vähän, ettei "alkuperäiskansan" korvaan särähtäisi ja pahasti, kun joku uusiopaikkakuntalainen alkaa kehitellä omaa versiotaan ko. murteesta. Ei onnistu millään. Tämä on tosiaan siitä hauska murre, että se vaatii omanlaisensa äänenkäytönkin, on puhuttava vähän venyttämällä ja joissakin kohdissa jopa ns. nenäänsä. Kuulun sukupolveen (50-luvulla syntyneisiin), joka vielä hallitsee tämän murteen. Meidän jälkeemme se väistämättä kuolee. En itsekään puhu sitä tavallisessa puheessa, mutta pystyn tarvittaessa milloin vain vaihtamaan "murrevaihteen" päälle. Se on oikeastaan aika hauskaa.

Äänestä
  • Kyllä sellaisen ihan muualta kotoisin olevan on mahdoton matkia jonkin seudun murretta! Toki "veäntämällä" voi matkia savoa . "Ittevarmaa eteläpohoojolaasta" voi myös apinoida .
    Murre on hyvin paikallinen ilmiö. Eri kylillä ja jopa yksittäisissä talouksissa on omat "murteensa". Eli näin on ollut ! Nyky "On line! maailma köyhdyttää ihmisen kielen ja ilmaisukyvyn!
    Itse olen -48 syntyneitä. Oman ympäristöni kieli oli silloin lapsuudessa -50 luvulla erilaista nykyiseen verrattuna. Termistöä vähemmän,mutta muuten rikkaampaa! Pieniä lapsellisia esimerkkejä: Ennen laitettiin makiaisloova lyyssin lakkariin! Nyt: laitetaan karkkiaski puseron taskuun!
    Kun leikittiin niin talosteltiin! Kun pelattiin pallolla niin oltiin kopilla!

    Äänestä

SE ON : Viäntämällä. Ei veäntämällä.

Äänestä

Murteiden, joita ei kukaan puhu luonnostaan kuuluukin kuolla.

Äänestä

"viäntämällä"..viittaa enemmän enemmän Savoon kuin Kainuuseen.

Äänestä

Murre on luojanluoma, kirjakieli virkaeliitin keksimä. Esim. stadin slangi on taitoa toisin kuin yleis- ja kirjakieli samalla alueella.

Äänestä

eiköhä tuo viäntää ole karjalast lähtöjää? savo on kansa ja alue, kainuu alue ilman kansan merkkejä kuin ehkä 100v... savo on vieres ja alkujaa molemmat oli karjalan nautintoalueita kuten kymijoki-torniojoki akselin pohjois/itäpuoli eli sieltä monet sanat on lähtöjää, vaik paikallisia eroavaisuuksii ajan myötä tulleeki...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


murretutkija kirjoitti:

Mikään ei ole niin ärsyttävää kuin murteen vääränlainen taivuttelu.Lyhennys väärässä kohtaa tai liikaa kirjaimia.Esim lause "mä saarnahan sulle".Missä ihmeessä muka noin sanotaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu