Juhannus ohi - kolmas peräkkäinen hirmutalvi edessä?

Siinä se meni. "Kesä". Pari hassua hellepäivää ja muuten sateista ja viluista. Järvivedetkin ovat Ympäristökeskuksen mukaan normaalia viileämpiä.

Tuleeko nyt kolmas peräkkäinen hirmutalvi? Siltä pahasti näyttää, koska tiedemaailma odottaa uutta jääkautta tulevaksi lähivuosikymmeninä.
9116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ensi viikolla tulee taas helteet. Ja ilmasto lämpenee koko ajan.

Miksi sinulla ei ole mitään muuta elämää?

Äänestä
  • http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/Helsinki

    Kerropas hohheli, että missä ne mainitsemasi ensi viikon helteet ovat? Tietääkseni helleraja on 25 astetta?

    Eli laitapa pientä rajaa tuolle valehtelullesi.

    Äänestä



  • huohh... kirjoitti:

    Siinä taas malliesimerkki hohhelin harjoittamasta kirsikanpoiminnasta

    Itse olet kirsikanpoimija ja vieläpä pahimmasta päästä.

    Äänestä

Lunta räystäisiin asti. Sellainen talvi on tulossa.

Äänestä

Tällä hetkellä näyttäisi olevan länsivirtaukset vallitsevina. Jos länsivirtaukset ovat vallitsevina myös ensi talvena, niin silloin on tulossa lauha talvi. Hyvä jos pari kertaa menee -30 astetta rikki. Jos länsivirtaukset ovat ensi talvena vallitsevia, niin silloin saamme talven 2007-2008 kaltaisen talven.

Äänestä

Herjataan lissäää.
Ehkä vihaiset hiihtäjät pääsevät hiigtämään lämmitetylle Aleksanterinkadulle, jos greenpiissi käy säätämässä termostaatin täysille.
Voin ehdottaa myös ns. sorvarin sulaketta joka on messingistä sorvattu sulakkeen muotoinen metallikappale.
En kuitenkaan suosittele yleiseen käyttöön.

Äänestä

Ensi talvi tulee olemaan vielä kylmempi kuin kaksi edellistä, 2012-2013 talvi on sitten jo keskimääräistä lauhempi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


huohh... kirjoitti:

Siinä se meni. "Kesä". Pari hassua hellepäivää ja muuten sateista ja viluista. Järvivedetkin ovat Ympäristökeskuksen mukaan normaalia viileämpiä.

Tuleeko nyt kolmas peräkkäinen hirmutalvi? Siltä pahasti näyttää, koska tiedemaailma odottaa uutta jääkautta tulevaksi lähivuosikymmeninä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu