nyt-hetken metsästys

Oikea vastaus

Ihminen ei oikeasti voi koskaan, suhteessa ulkopuoliseen, elää juuri tässä hetkessä. Se on mahdotonta. Suhteessa ulkopuoliseen todellisuuteen ihminen elää AINA historiassa, eli menneisyydessä.
Nyt-hetken kokeminen on mahdollista ainoastaan mielessä (koska etäisyyksiä ei siellä ole).

Selitys:
Silloin kun on etäisyyttä, on aina myös välimatkan aiheutama viive.
Ihminen saa tietoa ympäröivästä maailmasta oikeasti VAIN aistiensa välityksellä. Aisteille informaation välittää mm. se sähkömagneettisen säteilyn aallonpituusalue, jota kutsutaaan valoksi. Toinen merkittävä informaation tuoja on väliaineessa etenevä paineaalto, jota kutsutaan ääneksi. Siis näköaisti ja kuuloaisti ovat tärkeimmät ulkoista informaatiota tulkitsevat aistit.

Jokainen ymmärtää äänen hitauden, se on jopa havaittavissa: Pesäpallokentän takalaidalla katsot, kun pelaaja lyö palloon. Huomaat, että pallo irtosi mailasta jo ennen kuin lyönnin ääni kuuluu korvassasi.

Valon hitautta on jo vaikeampi havaita. Mutta kun tiedämme, että jos aurinko sammuu nyt, niin sen viimeinen valonsäde löntystelee matkalla peräti kahdeksan minuuttia, ennen kuin osuu silmiimme. Valo ei siis oikeasti liiku nopeasti vaan HITAASTI.

No, tuosta edellisestä seuraa tietenkin se, ETTÄ AINA KUN ON ETÄISYYTTÄ INFORMAATIO TULEE AISTEILLEMME MYÖHÄSSÄ. Se nyt-hetki, josta tuo informaatio meille kertoo meni jo. Sillä hetkellä kun informaatio saavuttaa aivomme, se kertoo MENNEESTÄ tapahtumasta.

On siis täysin toivotonta yrittää tavoittaa ulkopuoleltaan (ulkoisesta olevaisuudesta) juuri TÄMÄ HETKI. Mutta...

Kun ei ole ETÄISYYTTÄ , nyt-hetki ON läsnä. Aivojen keskuksessa, siinä joka oivaltaa, ei ole tilaa (ulottuvuuksia), ei ole aikaa, ei etäisyyksiä. Keskuksessa ei tietenkään niitä ole, se on loogista. Oivalluksessa ( joka on eri asia kuin ymmärtäminen) on nyt-hetki läsnä ja vain siinä.

5

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nojuu

      Missähän tämä aivojen keskus sijaitsee? Eikö aivot toimi eri keskusten yhteistyönä, jolloin myös oivalluksella on ulottuvuuksia ja välimatkoja vai onko jokin keskus ylitse muiden?

      • Oikea vastaus

        Ymmärryksellä on ulottuvuuksia, oivalluksella ei. Ymmärrys syntyy aivojen eri osissa, oivallus virtuaalisessa "keskuksessa", joka ei siis ole keskus, koska sillä ei ole ulottuvuuksia, mutta muuta sanaa en tähän hätään suomen kielestä löytänyt. Jos jokin syntyy kohteessa, jossa ei ole ulottuvuuksia eikä aikaa, sen syntyminen on nyt-hetkeä.

        Ai mistäkö tämän tiedän? Oivalsin :)


      • Relevanssi
        Oikea vastaus kirjoitti:

        Ymmärryksellä on ulottuvuuksia, oivalluksella ei. Ymmärrys syntyy aivojen eri osissa, oivallus virtuaalisessa "keskuksessa", joka ei siis ole keskus, koska sillä ei ole ulottuvuuksia, mutta muuta sanaa en tähän hätään suomen kielestä löytänyt. Jos jokin syntyy kohteessa, jossa ei ole ulottuvuuksia eikä aikaa, sen syntyminen on nyt-hetkeä.

        Ai mistäkö tämän tiedän? Oivalsin :)

        Aivotutkimus, esim Matti Bergströmin mallinnukset aivojen toiminnasta ja varsinkin tuosta oivaltamisesta tarjoavat vähän erilaisen simulaatiomallin.
        Kannattaa tutustua.
        Toisaalta ei kaikki ymmärrys, oivallus yms perustu ulkoisiin aistiärsykkeisiin, vaan sitä tapahtuu myös aivojen oman muistikapasiteetin sisältöjen 'moniulotteisissa rinnakkaisprosesseissa' jotka joskus sitten voivat pulpahtaa tässä ja nyt, vaikka yksittäiset muistitallenteet ovat historiaa. Tuotos siis koetaan 'Nyt' -tapahtumana tai eivät ole oleellisesti aikasidonnaisia. Näin varsinkin erilaiset podiskelut yms, jotka eivät varsinaisesti perustu (oleellisilta osiltaan) ulkoisiin aistiärsykkeisiin.


    • Nojuu

      Oivallus siis syntyy näkyvän maailman ulkopuolella? Ja tälle vuorelle voit nousta kun unohdat varjosi.

      • Oikea vastaus

        Aika hyvä tulkinta. En lisää tuohon mtään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      180
      13558
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5483
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4930
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3709
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2853
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1791
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      372
      1697
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe