...täysin pihalla. Miksi teidän pitää olla noin nihilistisiä? Lähestulkoon kaikki tutkijat ovat yhtä mieltä siitä, että ilmasto lämpenee. Hiilidioksidi imee itseensä valonsäteiden pitempiä aallonpituuksia ja siten vangitsee lämpöä planeetallemme. Esim. Venuksen ilmakehästä 95% on hiilidioksidia. Jos kasvihuoneilmiötä ei olisi siellä, planeetan lämpötila olisi suunnileen sama kuin maan.
Tänäkin vuonna syydämme ilmäkehään useita kymmeniä miljardeja tonneja hiilidioksidia, joten olisi varsinainen ihme, jos ilmasto ei lämpenesi.
Tänäkin vuonna syydämme ilmäkehään useita kymmeniä miljardeja tonneja hiilidioksidia, joten olisi varsinainen ihme, jos ilmasto ei lämpenesi.
Vastaukset 44
Vanhimmat
" Tänäkin vuonna syydämme ilmäkehään useita kymmeniä miljardeja tonneja hiilidioksidia, joten olisi varsinainen ihme, jos ilmasto ei lämpenesi. "
hohheli piilomainostaa atomivoimaa.
Eihän meitä ole kun kohta 100 000, ja sitten miljoonittain.
Miksette itsekkin allekirjoittaisi, ai niin, kaikki eivät ole tiedemiehiä.
http://www.oism.org/pproject/
Haha! Muuten ihan hassua mutta maapallolla ja venuksella ei vain ole mitään yhteistä nyt eikä tulevaisuudessa. Argumentti on kumottu!
Lainaus wikipediasta:
''Venus muistuttaa sisäiseltä rakenteeltaan suuresti Maata, sillä planeetat ovat samaa kokoluokkaa ja syntyneet samalla Aurinkokunnan alueella. ''
Venus olisi suunnilleen yhtä lämmin kuin maa, jos siellä ei olisi niin paljon hiilidioksidia. Se todistaa, että hiilidioksidi lämmittää venusta ja maapalloa, mikäli syydämme sitä liikaa ilmakehään.
Melkoista paskaa. Kun mitataan venuksen kaasukehän maan ilmakehän maan pinnantasaa vastaavassa paineessa, niin lämpötila on sama, kuin maassa. Ehkä jopa hieman alempi. Eli hiilidioksidi viilentää kaasukehää.
http://ilmatieteenlaitos.fi/venus
"Pintapaine on noin 92 baaria, joka vastaa hydrostaattista painetta maapallon merissä noin kilometrin syvyydellä. Venuksen kaasukehä koostuu pääosin hiilidioksidista (CO2 96,5 %) ja molekulaarisesta typestä (N2 3,5 %). Kaasukehässä on myös pieniä määriä rikkidioksidia (SO2), argonia (Ar), vettä (H2O), hiilimonoksidia (CO), heliumia (He) ja neonia (Ne). Venuksen suuren lämpötilan aiheuttaa voimakas kasvihuoneilmiö. Hiilidioksidi, vesi ja rikkidioksidi sitovat Auringon säteilyn energiaa kaasukehään nostaen lämpötilaa usealla sadalla asteella tasapainotilasta, joka planeetalla vallitsisi ilman näitä kasvihuonekaasuja."
http://www.ursa.fi/9planeettaa/venus.html
"Paine Venuksen ilmakehässä on noin 90 kertaa Maan ilmakehän paine (saman paine kuin yhden kilometrin syvyydellä Maan valtamerissä). Se koostuu pääasiassa hiilidioksidista. Monen kilometrin paksuiset useat pilvikerrokset sisältävät rikkihappoa. Nämä pilvet peittävät pinnan täysin näkyvistämme. Tiheä ilmakehä tuottaa irtikaranneen kasvihuoneilmiön, joka nostaa Venuksen pinnan lämpötilaa noin 400 asteella niin että se on yli 740 K (tarpeeksi kuumaa sulattaakseen lyijyn). Venuksen pinta on siis kuumempi kuin Merkuriuksen, vaikka se on lähes kaksi kertaa kauempana Auringosta."
http://www.sarkanniemi.fi/akatemiat/tahtiakatemia/planets/venus.htm
"Venuksen ilmakehä koostuu pääosin hiilidioksidista, ja lisäksi Venuksen ympärillä on monen kilometrin paksuisia rikkihappopilviä, jotka estävät näköyhteyden Venuksen pinnalle. Kaasukehä on hyvin tiheä: paine Venuksen pinnalla on 90 kertaa suurempi kuin Maan pinnalla. - Tiivis kaasukehä aiheuttaa Venuksen pinnalle voimakkaan kasvihuoneilmiön, joka nostaa Venuksen pintalämpötilaa arviolta noin 400 asteella. Tämä selittää sen, miksi Venus on kuumempi kuin Merkurius, vaikka se sijaitsee Merkuriusta miltei kaksi kertaa kauempana Auringosta."
http://english.pravda.ru/science/tech/21-06-2006/82309-venus-0/
"Because of the powerful greenhouse effect, the temperatures are presently running hot on Venus, at around 500 degrees Celsius."
ja hirveän määrän linkkejä jotka todistavat venuksen korkean lämpötilan aiheutuvan suuresta kaasukehän paineesta.
Ei vaan ne todistavat Venuksen korkean lämpötilan johtuvan runsaan hiilidioksidin aiheuttamasta voimakkaasta kasvihuoneilmiöstä.
Miksi sinä olet niin ITSEKÄS.. Miksi sinä et anna meidän nauttia ilmaston lämpenemisestä, (vaikka se on humpuuki teoria) Jos sinä olet kymmenvuotias, niinkuin epäilen, niin ja jos sinulla ei ole suvussa eturauhas-syöpää niin jäljellä oletettu elinkaaresi on noin 75 vuotta.. Elämäsi aikana merenpinta nousee 10mm Miksi sinä olet kiukkuinen kun poltamme halpaa hiiltä, turvetta, puuta ja öljyäkin.. Kyllä sekin vielä halpenee.. Älä ole itsekäs.. Anna meidän tuprutella!
Sinä et ymmärrä Venuksen kaasukehän koostumuksesta molekyyliäkään, ja varsinkaan sen etäisyydestä aurinkoon!
Tietysti sinun TÄYTYY ilmoittaa viestini asiattomaksi jos sinusta tuntuu siltä..
Sinun nimimerkkisi "ilmasto lämpenee" kertoo paljon siitä että sinä et ymmärrä rakkaan planeettamme ilmastovaihteluista mitään! Esimerkiksi viimeisen sadan vuoden seurannalla ilmastossa on ollut monta hyppyä, mutta kaikki ovat olleet normaalin toleranssin sisällä.. Ei tule mitään jääkautta eikä mitään tropiikkia!!
Terveisin Jallu
Tiede kylläkin kertoo ilmaston lämpenevän ihmiskunnan tupruttelujen takia. Lämpenemisen vahvistavat esimerkiksi jäätiköiden sulaminen ja merenpinnan nousu. Ilmaston arvioidaan lämpenevän tämän vuosisadan aikana globaalisti noin 3-5 astetta, ja pohjoisilla alueilla kuten myös Suomessa jopa enemmänkin. Siis jos tupruttelua ei vähennetä reilusti ja nopeasti.
Höpö höpö.. Pitkällä aikavälillä ei ole mitään todisteita ilmaston lämpenemisestä!
Itse poltan kolmessa uunissani, saunassani ja keskuslämmitys kattilassani kaiken tarvitsemani lämpöenergian hyvällä omallatunnolla omasta metsästä..
Te Sairaat, Isänmaattomat Lierot, Vihreät, Kommarit ja RKP.. Älkää maksattako meillä mitään typeriä Energia veroja.. Me emme voi pelastaa maapalloa koska 90% ihmiskunnasta ei liikauta korvaansakaan meidän hallusinaatioille!!
Olen lukenut niin monta tiedemies tutkimusta tästä hullusta ilmaston muutoksesta että "faktat ovat 50/50!
Siunausta teille kaikille Propelli energian maksajille!
Kyllä se tiede vaan edelleenkin kertoo, että ilmasto alkoi lämmetä hurjaa vauhtia tuossa 1970-luvun tienoilla ja nimenomaan ihmiskunnan tupruttelujen takia. Lämpenemisen vahvistavat kiistattomasti myös jäätiköiden sulaminen, merenpinnan nousu jne.
En ymmärrä, miksi intät sitä vastaan, tiedepalstalla, ilman mitään tieteellisiä todisteita.
"tiede vaan edelleenkin kertoo, että ilmasto alkoi lämmetä hurjaa vauhtia tuossa 1970-luvun tienoilla ja nimenomaan ihmiskunnan tupruttelujen takia."
mikä tiede?
en ymmärrä... selittäisitkö tarkemmin.
Tiede kertoo sen mistä sille maksetaan.. Eli jos pitää todistaa että ilmasto lämpenee niin rahoittajat ovat määränneet että loppututkimuksen pitää osoittaa että ilmasto lämpenee!
Aina kun kiertelen merenrantoja niin ei volla huomaamatta että kuinka korkealla vesi on ollut joskus 100- 200 vuotta sitten.. Rantakallioissa ja kivissä on näkyvissä SELVÄSTI PITKÄAIKAINEN veden korkeus, joka on nyt 30 senttiä matalammalla kuin silloin joskus.. Tämä ilmastomuutoken aiheuttama veden korkeuden "nousu" on havaittavissa KAIKILLA SUOMEN MERIALUEILLA, eli mitään nousua ei ole tapahtunut!! sataan vuoteen!! Meillä Suomalaisilla on yhteiskunnassa valheita kylvävä Saatanallinen puolue, eli Vihreä liitto, joka haluaa verottaa meitä jokaisesta puulla lämmitettävästä saunan kiukaasta!!
Taidat olla vähän tyhmä ja sivistymätön.
Suomen rannikot ovat siinä mielessä poikkeuksellinen alue, että maanpinta nousee varsin reipasta vauhtia, paikoin noin 3-9 mm vuodessa. Kun taas merenpinta nousee globaalisti tällä hetkellä vähän reilun 3 mm vuodessa.
Eli se ei muuta millään tavalla sitä faktaa, että merenpinta nousee, ja tunnetusti ihmiskunnan tupruttelujen aiheuttaman ilmaston lämpenemisen ja jäätiköiden sulamisen takia. Ja nousunopeus on kiihtymässä.
Sinä itse olet sivistymätön, ehkä lukutaidotonkin..
Mitä merkitystä sillä on jos meren pinta nousee 3 milliä vuodessa..Sadassa vuodessa se nousee 30 senttiä.. Ehkä silloin pääsemme normaaliin itämeren pinnankorkeuteen.. Tämä ilmastomuutoksen, lämpenemisen teoria on ihan perseestä, ja syvältä.. Tässä ei ole mitään järkeä.. Me maksamme "päästömaksuista vuosittain mijoonia, mutta mitä saamme vastineeksi.. Emme yhtään mitään! Kyllä me Suomalaiset olemme Nuijia..
Onneksi tämä nykyinen saastainen hallitus romahtaa kahdessa kuukaudessa..
Kaikki nämä Isämaan petturit: Vihreä liitto. RKP ja kommunistit luhistuvat hallitus vastuussa.. Sitten muodostetaan uusi hallitus..
Kyllä se vaan edelleenkin vaikuttaa siltä, että vain sinä olet sivistymätön.
Merenpinnan nousulla on merkitystä, koska nousunopeus kiihtyy, ja uusimpien tieteellisten arvioiden mukaan se nousee tämän vuosisadan aikana noin 90 - 160 senttiä. Sellainen määrä alkaa haitata jo Suomessakin, puhumattakaan muusta maailmasta, jossa maanpinta rannikoilla ei nouse, ja joissain paikoin jopa laskee.
Mene lähimmän järven/ meren rantaan ja siellä veteen laskeutuvan kallion viereen,mitä näet,näet varmasti sen kuinka korkealla vesi on joskus ollut,ellet tästä kykene tekemään johtopäätöksiä et kykene päätelmien tekoon.
purjehdittiin pari sataa vuotta sitten purjelaivoilla. Nyt sieltä saa kävellä vuorokauden meren rantaan. Johtuu ilmaston kylmenemisestä.
Ilmasto on kylläkin lämmennyt ja lämpenee edelleen, ja tietty ihmiskunnan tupruttelujen takia.
meren pinnankorkeudella mitaten.
Miksi valehtelet?
http://earthobservatory.nasa.gov/Features/GlobalWarming/images/sealevel.png
http://www1.ncdc.noaa.gov/pub/data/cmb/images/indicators/sea-level-rise.gif
Sinun näyttämäsi kraafinen käyrä kertoi että merenpinta on noussut sadassa vuodessa 15 senttiä.. Vaikka se nousisi seuraavan sadan vuoden aikana esim. 50 senttiä niin silläkään ei ole mitään uhkaa maan asukkaille..
Seuraavan sadan vuoden aikana pääsemme 80 prosenttisesti irti öljyriippuvuudesta.. (sääliksi käy muslimiloisia, esim Saudiarabia) Ehkä lentoliikenne tarvitsee vielä peroolia pitkäänkin mutta 70% sähköstä tuotetaan vielä ydinreaktoreilla..
Me Suomalaiset olemme VANKALLA KALLIO PERUSTALLA, eli louhimme 500 metrin syvyyteen VALTAVIA LUOLIA ja varastoimme kaikki EU:n ydinjätteet suurella vastaanotto hinnalla.. Siinä on meidän Taloudellinentulevaisuus!!
Niin minustakin ovat täysin pihalla. Väittävät jopa, että jääkautta ei voi tulla.
Oiken hölmö teoria!
Oli Venuksen kaasukehä mitä tahansa, ja kuinka paksu tahansa, niin siellä olisi pintalämpö monta sattaa astetta korkeampi kuin maassa.. Venus on vain niin lähellä Aurinkoa!
Nyt olet kyllä täydellisen väärässä.
Maapallon pintalämpötila olisi ilman kasvihuoneilmiötä noin -18 astetta ja on sen kanssa noin 15 astetta.
Venuksen pintalämpötila olisi ilman kasvihuoneilmiötä noin 100 astetta ja on sen kanssa noin 500 astetta.
että Venus ei pyöri uuri ollenkaan, joten sillä ei ole magneettikenttää joka suojaisi sitä aurinkotuulelta. Maata ja Venusta ei voi verrata keskenään vaikka ovatkin syntyneet samassa rytinässä.
Aurinkotuuli ei Venuksen lämpötilaan vaikuta käytännössä yhtään mitään. Sen pintalämpötilaa nostaa noin 400 asteella erittäin voimakas kasvihuoneilmiö runsaasti hiilidioksidia sisältävän ilmakehän takia.
Ei kun Venuksen lämpötila johtuu luonnollisista oskillaatioista. :-)
Höpö Höpö.. Tutki vähän enemmän Aurinkokuntamme rakennetta, Siis lue enemmän niin luulet Vähemmän!!
Terveisin Jallu
Näyttäisi vähän siltä, että vain sinulla olisi tarvetta lukea enemmän ja luulla vähemmän. Aloita vaikka tuosta, siellä on helppo tarkistaa eri planeetoiden etäisyydet auringosta ja keskilämpötilat ja kaasukehän koostumukset ym.:
http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/factsheet/
TV:stä tuli kyllä ohjelma joka osoitti tuon täydeksi potaskaksi, mutta se nyt ei ole mikään yllätys, että sekopäiden mielestä Aurinko ei vaikuta edes Venuksen lämpötilaan kuin 0.1%.
oletpas pihalla, -18 on merkityksestön luku, täysin.
sitä paitsi tuolla väärällä laskentamentelemälläkin, ilman ilmakehää maapallon lämpötila olisi plussalla,
saat laskea itse, maapallolle albedoksi 0,1, auringon neliöteho jaettuna blankin vakiolla,
310/ 0,0000000567 ja tuosta neliöjuuri pari kertaa,
noin 270K
No mikä oli ohjelman nimi ja miltä kanavalta se tuli? Jimiltä? TV-viideltä? SuomiTv:stä? Vai oliko peräti FoxNewsin reportaasi.
Tuolta voit lukea Venuksen olosuhteista.
http://theendofthemystery.blogspot.com/2010/11/venus-no-greenhouse-effect.html
''Harry Dale Huffman:Independent research physical scientist, author ("The End of the Mystery"), and discoverer of the astounding world design behind all the ancient mysteries.''
Jes, kuulostaa tooosi luotettavalta, etenkin kun vastapuolella on Nobel-palkittuja ja arvostettuja tutkijoita pilvin pimein.
Tarkistaisitko,olenko väärässä,onko Norjan vuonojen tutkimuksissa todennettu yli 40.n erillisen jääkauden urtaneen nämä vuonot.
Jos tutkijat ovat oikeassa on täytynyt ilmaston lämmetä joka jääkauden välissä jotta uusi jääkausi voisi erottua edellisestä.
Siis oletan,ettei ihminen toimillaan,vaikka jotkut kuvittelee meidän olevan kaikkivoipaisia,kykeno vaikuttamaan merkittävästi ilmaston lämpenemiseen tai jäähtymiseen.
Saatuttamista en missään tapauksessa hyväksy,mutta soisin siitä keskusteltavan luonnon terveyden kannalta totuuspohjaisesti ilman kiihkoilua.
Todellinen ongelma maapallolla on yhä kiihtyvä väestönkasvu johon on syyllisiä lähinnä kaikki uskonnot ja niissä valtaa pitävät ihmiset jotka saavat rankaisemaata jatkaa ihmiskuntaa tuhoavaa toimintaansa.
Kasvihuoneteoriassahan olennaista on planeetan pinnalta lähtevän säteilyn taajuus.
Venuksen pintalämpötila poikkeaa selvästi Maan pintalämpötilasta. Näin ollen Venuksen pinnalta lähtevä säteily on myös eri taajuskaistalla kuin Maan.
Siksi Maata ja Venusta ei voi verrata keskinään. Venuksen kaasukehän valtava paine riittäää selittämään lämpenemisen.
Toistelet "Maata ja Venusta ei voi verrata keskinään", mutta silti itse vertailet niitä jatkuvasti keskenään. :-)
Ylempänä tässä ketjussa on jo kerrottu ihan luotettavien tieteellisten lähteiden kera, että Venuksen korkea lämpötila johtuu runsaasti hiilidioksidia sisältävän kaasukehän voimakkaasta kasvihuoneilmiöstä, ja tämä on jopa ihan peruskoulutasoista yleistietoa. Joten en ymmärrä, miksi joku inttää sitä vastaan loputtomasti, eikä edes yritä perustella inttämistään millään tavalla eikä pysty laittamaan mitään uskottavaa lähdeviitettä väitteelleen.
Ei se mitään peruskoulutietoa ole. Eikä edes lukionkaan. Yliopistossakin sitä opiskelevat vain harvat ja valitut. Se ei ole selvää kauraa edes tohtoreillekaan. On naiivia kuvittelella, että Suomi24:llä olisi asian päälle ymmärrystä.
Nyt vielä toivon että keskittyisit ihmiskuntaa suurimpiin uhkaaviin seikkoihin!
SE EI OLE HIILIDIOKSIDI vaan ahneus, lähimmäisen rakkauden puute.. Meille ei merkitse mitään se että miten kastittomat elävät Hindu maailmassa, tai että kuinka Muslimit katkovat kauloja vääräuskoisilta, tai kuinka Putin ja Lukasenko vaientaa opposioton tappamalla.. Meidän pitää ryhdistäytyä!!
Hiilidioksidi on KAUNIIN PLANEETTAMME PIENIN ONGELMA!!