HIERTÄVÄT LUISTIMET

Rullailija vain

Sanookaapas kuinka noita hiertymiä voi ehkäistä?
Luistimet ovat todella rullaavat (k2 mach 90) mutta tuossa 15 km jälkeen alkaa meno olla tuskaa. Nilkan sisäsyrjissä rakot. Rullaluistelusta liki 15v kokemus. Aikaisemmilla rollerblade titanuim luistimilla ei hiertymiä tullut. On se joutavaa kun on tottunut aiakaisemmin 25 - 40 km lenkkeihin, niin nyt lenkit jätettävä 10 km.
Olen kuullut että valkovaseliini ennen luistelua saattaisi auttaa?
Laastareista ei ollut hyötyä, eikä luisteluun tarkoitetuista sukista.
Kyllä voi potuttaa.

5

1016

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Urheiluteippiä

      Ittellä oli k2 moto90 aiemmin, ja ne oli kyllä tosi mukavat jalassa, en sitten tiedä missä määrin nuo machit poikkeaa niistä mutta oisko nyt sitten väärän kokoiset sattunu? Rulliksissahan kokonumerot saattaa pikkasen heittää normikengistä. Joskin K2sissa kai yleensä aika samat. Jos on oikean kokoiset niin ei pitäis hiertää... Jos kuitenkin hiertää ja ko. luistimilla meinaat jatkaa nii laita urheiluteippiä. Maksaa 3.90e rulla Intersportissa.

    • Itsellä myös k2 mach 100:set ja huomannut saman, Hiertää juurikin tuosta sisäsyrjästä aivan sen luun vierestä/päältä ihan verille. Muuten luistimet tuntuvat istuvan hyvin.
      Ja ratkaisua itsekin mietin tuolle.

      • Oikeastaan itsellä lähinnä oikean jalan puolelta. Vasen jalka ei hierrä niinkään.


    • lappilate

      Osta Compeed-puikko ja laita hiertymäalueelle ennen luistelua. itsellä toimii täydellisesti kovien kilparullaluistinten kanssa eikä rakkoja enää ole tullut!

    • luistelija.....

      Itselläni on K2:n motot ja ainakin minulla juuri se muovi/nivel painoi juuri nilkan luuhun ikävästi. Kuumailmapuhaltimella lämmitin varovasti sitä muovia jonka jälkeen sopiva "työkalu" kengän ja sen muovin väliin ja kampesin hieman ulospäin. Parani huomattavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      68
      1246
    2. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      138
      1054
    3. Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä

      Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i
      Maailman menoa
      111
      690
    4. S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä

      Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant
      Maailman menoa
      22
      615
    5. Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee

      Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku
      Tv-sarjat
      16
      601
    6. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      32
      551
    7. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      61
      541
    8. Mies miksi moinen vetäytyminen?

      1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku
      Ikävä
      52
      509
    9. Mitä vit,,tua!

      Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul
      Suomussalmi
      22
      486
    10. Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta

      Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk
      Haapavesi
      62
      475
    Aihe