Television ruutu meni rikki television kaaduttua jalustaltaan lattialle. Vuonna 2006 ostaessani laitteen, maksoin siitä 2850 euroa. Tein tapahtuneesta tietysti vahinkoilmoituksen Pohjolan laajaa kotivakuutusta hyödyntäen. Kuitit ja kuvat rikkoutuneesta laitteesta laitoin ilmoituksen liitteeksi.
Eli toimittu kuten pitääkin. Noh, sieltä Pohjolasta nyt sitten ilmoitettiin että tapaus on käsittelyssä ja paria päivää myöhemmin rahat rapsahtivat tilille. Hauskaa tässä on se, että korvaussumma (omavastuu 150e vähennetty masetusta summasta) oli huimat 336 euroa!!! Niin että meneekö nyt nappulat ihan tasan? NO EI MEE!!!
Miten ne kuvittelee, että saan ostettua vastaavan telsun 300 eurolla (tiedän, vastaava ei maksa enää 2850 euroa. Vastaavan hinta nykyään 1190 euroa)?!?!
Kysymys kuuluukin: Pohjolan vakuutuskirjassa on maininta että "korvaamme vahingon joko rahana tai uutena tuotteena." Valitsin tietysti tuon rahan, koska kuvittelin että voisin silloin hieman itse vaikuttaa uuden töllön malliin/merkkiin jne. Tai siis se kysymys tulee vasta nyt: voinko vielä vaihtaa korvaustapaa vaikka rahat onkin jo maksettu? Jos palautan rahat ja otankin uuden korvaavan tuotteen tilalle? En nimittäin saa edes taikomalla 300 eurolla 40" telkkaria...
Ketuttaa!
Pohjolan korvaus rikkoutuneesta televisiosta: lämmintä kättä!
7
2612
Vastaukset
- Aivan oikein meni
Korvauksen pienuus johtuu ikävähennyksestä. Se suuruuden voit lukea vakuutusehdoistasi.
Normaalisti se on jotain 10%:n luokkaa/vuosi, joten saamasi korvaus tuntuu aivan oikealta.
Et kai kuvitellutkaan saavasi läheskomen tonnin korvausta 5 vuotta vanhasta telkusta, kun nykyisin niiden hinta on alta tonnin?
Korvaustapaa et enää voi vaihtaa, eikä sinulle kyllä toimitettaisikaan uutta töllöä. Tai voitaisiin toimittaa reilun 300€:n arvoinen. - 18+4
Jos 5 vuodessa tulee ikävähennystä 10 % / vuosi, eikö korvauksen kuuluisi olla puolet uuden hinnasta eli luokkaa 1425 euroa miinus omavastuu (en ole alkuperäinen kysyjä, mutta ihmettelen korvauksen laskentatapaa ja sinun vastaustasi)?
- ppoijxhe3asp
Korvaus perustuu ominaisuuksiltaan vastaavan uuden laitteen hintaan. Televisiot, kännykät jne ovat kehittyneet viidessa vuodessa aivan hemmetisti. Ja hinnat ovat tulleet alaspäin.
Ikävähennykset lasketaan siitä hinnasta, mitä vastaava laite nyt maksaa.
Jos menisit ostamaan käytettyä 40" telkkaria, joka on 5 v. vanha, maksaisiko se 300 euroa? Epäilen, että reilusti alle sen. - ...
Normaali sydeemi. Kuten aikaisemmat vastaajat jo totesivatkin niin kaikessa mitä vakuutus korvaa, ja mitä vakuutuksen oletetaan korvaavan, on kaksi merkittävää seikkaa: ikävähennys ja vastaavanlaisne tuotteen arvo tällä hetkellä.
Muutaman vuoden vanha kapine ei ole enää uuden hintainen. Tiedät varsin hyvin että jos ostat kaupasta jonkun härvelin ja koitat myydä sen viikon kuluttua käytettynä eteenopäin niin hinnasta on jo lähtenyt 20-30 %.
Sitten ne tuotteen ominaisuudet. 5 v. vanhan töllön ominaisuudet eivät ole enää vertailtavissa nylyisiin laitteisiin, joten jos löydät jostain myynnistä töllön joka vastaa ominaisuuksiltaan rikkoutunutta laitetta niin se on joku varastonperälle unohtunut poistokappale - ja todellakin saat sen pillkkahintaan. Oikea arvo vanhalle laitteellesi löytyy kun käyt katsomassa jossain kierrätyskeskuksessa / kirpparilla / kanikonttorissa / elektroniikkakorjaamossa saman ikäisen ja samanlaisen härvelin hintaa. Voipi olla aika halpa. On noissa erilaisuuksia. Pohjantähdessä ja Fenniassa olisit saanut uuden vastaavan television tilalle ja maksanut omavastuun.
- dfghty
Aloittaja kysyi:
Voinko vielä vaihtaa korvaustapaa vaikka rahat onkin jo maksettu? Jos palautan rahat ja otankin uuden korvaavan tuotteen tilalle?
Ei tähän pitäisi olla mitään estettä. Palautat korvauksen ja pyydät hankkimaan tilalle uuden.
Korvauksen määrään sillä ei ole vaikutusta. Sinun pitää maksaa hinnan erotus.
- Tietämätön Toope
Kuten tuossa edellinen kirjoittaja kirjoittikin, tilanne tällä hetkellä on se, että soitolla vakuutusyhtiöön saatiin lupa palauttaa jo maksettu korvaus takaisin ja vakuutusyhtiö toimittaa minulle uuden television korvaavana tuotteena. Tosin maksan siitä omavastuuosuuden sekä ikävähennysten osuuden (eli erotus uuden korvaavan tuotteen ja jo maksetun korvausmäärän summasta).
Mutta helpolla tämä ei tapahtunut. Olenhan itse valinnut korvaustavaksi rahan ja hyväksynyt korvausvaatimuksen allekirjoituksellani. Mutta onneksi vakuutusyhtiön täti/neiti oli ystävällinen (kerrankin?) ja suostui tähän vaihdokseen.
Summa summarum: neljällä ja puolella sadalla eurolla vanhan, kuluneen HD-ready töllön tilalle uusi 3D Full HD LED telsu...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan
Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam3551436- 741415
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten3121191Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin
Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀461107Aika pieni se on
Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht33935Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin
Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆231914vinkki miehille
Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli163878Kiitos siitä
Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak40845Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa
Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso20827Pelekäätkönä mua?
Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te42804