Arktisen jään tuleva minimi?

Veikkasin keväällä arktisen jään syyskuun minimiksi 4,5 milj km2. Jäät ovat sulaneet odotettua nopeammin, joten päivitän veikkausta 4,2 milj km2. Eli uutta minimiä. Edellinen 4,3 milj km2 on vuodelta 2007 .

Tässä tämänhetkinen tilanne:
http://www.iup.uni-bremen.de:8084/amsr/arctic_AMSRE_nic.png
http://www.arctic.io/observations/

Verrataan vielä vuoteen 2007, jolloin tehtiin edellinen minimi. Tilanne näyttää hyvin samanlaiselta.

http://home.comcast.net/~ewerme/wuwt/cryo_compare.jpg

Tänä vuonna jää näyttää jopa hauraammalta. Sää on ollut jäämerellä aurinkoinen koko kesäkuun. Ennustus lupaa samanlaista seuraavaksi 10 päiväksi. Olosuhteet nopealle sulamiselle ovat otolliset. Juuri nyt ollaan viime vuoden käännekohdassa, jolloin sää muuttui pilviseksi jäämerellä. Hyvin alkanut sulaminen hidastui. Nyt se näyttää seuraavan vuoden 2007 reittiä. Eilen lähtikin 152 000 km2 pois. Seuraavina päivänä nähdään todennäköisesti usempia yli 100 000 km2 vähennyksiä.

http://www.ijis.iarc.uaf.edu/seaice/extent/AMSRE_Sea_Ice_Extent_L.png
45282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Seuraat siis pohjoisen jään kehitystä.

Toivotan onnea matkaan. Älä kuitenkaan postaa tänne 10 päivän sääennustuksia tai virtuaalivertailuja vuoteen 2007.

Äänestä

Arktinen Jäämeren merijää on kuolemankierteessä. Sulaminen on ollut nopeaa, vaikka olemme eläneet ennätysalhaisen auringon aktiivisuuden aikaa. Koko Arktinen merijää alkaa muistuttaa puikkojääaluetta, jossa ei ole oikein missään enää paksua ja kovaa jäätä. Tänä vuonna on kiinnostavaa nähdä kumpi aukeaa ensimmäisenä Koillis- vai Luoteisväylä. Molemmat näyttävät sulavan samaa tahtia. Ilmastotieteilijät Arktisen jään nopea sulaminen on yllättänyt heidät täysin: http://climatecrock.files.wordpress.com/2011/06/iceloss.jpg. Mallit eivät ole oikein onnistuneet ennustamaan näin nopeaa sulamista

Äänestä
  • Katso näitä sukellusvene kuvia ja päättele sitten millainen se jäätilanne on "normaalisti" arktisella jäämerellä.

    Äänestä

Tavallaan ymmärrän alarmistien kiireen ja ahkeruuden kesän tässä vaiheessa, nythän on viimeinen mahdollisuus maalailla piruja seinille ennen kuin monivuotinen jää saa taas sulamiskäyrät hidastumaan dramaattisesti. Ei siis pilvisyys, kuten aloituksessa virheellisesti väitetään

Ja vuoden 2007 minimin kaltaisista lukemista ei voi olla puhettakaan ellei massiivisiä määriä jäätä valu tuulten ja virtausten Jäämereltä etelämmäs sulamaan. Tuulet ja merivirtaukset ovat ne tärkeimmät jään dynamiikkaan vaikuttavat seikat myös minimin aikaan. Merijäähän ei ole mikään yhtenäinen jääklöntti vaan se koostuu useista pienistä osista.

Sulamistilannetta kannattaa seurata useista eri indikaattoreista. Tänne on koottu niitä kätevästi saataville yhteen paikkaan:

http://wattsupwiththat.com/reference-pages/sea-ice-page/
http://www.climate4you.com/SeaIce.htm

Äänestä
  • Tämä vuoden sulaminen johtuu pääosin kesäkuun pilvittömyydestä. Merivirrat eivät ole juurikaan auttaneet. Silti eilen lähti huimat 177 000 km2

    http://www.ijis.iarc.uaf.edu/seaice/extent/AMSRE_Sea_Ice_Extent_L.png

    Tietysti merivirrat auttavat, mutta jos sää jatkuu samana kuin viime päivinä tulee jääkato olamaan massiivinen ja vuoden 2007 ennätys rikotaan. Siis ilman merivirtojen apua. Turha jankata, kuka väittää mitä ja virheellisesti. Itse sanon, että uusi ennätys tulee. Ennustin 4,2 milj km2. Mikä on omasi? Katsotaan sitten syyskuussa kumpi oli oikeassa.

    Äänestä

  • Eihän siellä voikaan olla lämmintä, koska jäätä on joka puolella. Jään sulaminen vaatii paljon energiaa, mikä pitää lämpötilan nollan lähellä niin kauan kuin sitä jäätä on. Matalemmilla leveyspiireillä (esim. 70-80 N), josta jää on jo sulanut ovat lämpötilat selvästi kohonneet.

    Äänestä

  • Jäät sulaa kirjoitti:

    Eihän siellä voikaan olla lämmintä, koska jäätä on joka puolella. Jään sulaminen vaatii paljon energiaa, mikä pitää lämpötilan nollan lähellä niin kauan kuin sitä jäätä on. Matalemmilla leveyspiireillä (esim. 70-80 N), josta jää on jo sulanut ovat lämpötilat selvästi kohonneet.

    Ja lisäksi meren ominaislämpökapasiteetti on suuri, joten meri ei kovin paljon hetkessä lämpene.

    Äänestä

  • Mutta hörhö takertuunkin viime vuoteen. Siihen verrattuna jäätä on nyt enemmän, mikä tulkitaan heti jäiden palautumiseksi. Sitä ennen takerruttiin vuoteen 2007, mutta koska viime vuosi peittosi sen, joten piti taas poimia uusi kirsikka.

    Äänestä

  • Jäät sulaa kirjoitti:

    Mutta hörhö takertuunkin viime vuoteen. Siihen verrattuna jäätä on nyt enemmän, mikä tulkitaan heti jäiden palautumiseksi. Sitä ennen takerruttiin vuoteen 2007, mutta koska viime vuosi peittosi sen, joten piti taas poimia uusi kirsikka.

    Viime vuosi mittää peitonnut. Syyskuun minimi on edelleen 2007.
    Ja pysyy myös tämän vuoden jälkeen. Ei auta alarmistin itkut ei.

    Äänestä

  • ota silmä käteen kirjoitti:

    Viime vuosi mittää peitonnut. Syyskuun minimi on edelleen 2007.
    Ja pysyy myös tämän vuoden jälkeen. Ei auta alarmistin itkut ei.

    Nyt oli kyse KESÄkuusta, ei syyskuusta. Tuo vuoden 2007 syyskuu viimeisiä syötäviä kirsikoita. Nauttikaa siitä vielä kuin voitte. Parin kuukauden päästä sekin on mädäntynyt.

    Äänestä

  • Jäät sulaa kirjoitti:

    Nyt oli kyse KESÄkuusta, ei syyskuusta. Tuo vuoden 2007 syyskuu viimeisiä syötäviä kirsikoita. Nauttikaa siitä vielä kuin voitte. Parin kuukauden päästä sekin on mädäntynyt.

    Alarmisti takertuu hätäpäissään välikuukausiin joilla ei loppujen lopuksi ole mitään merkitystä. Ainoastaan koko vuoden minimi ja maksimi ratkaisee.

    Äänestä

Ja tämä 2007 minimi on huomattavasti suurenpi kuin esim. 1956 ,1962 ja vaikkapa 1987 .

Äänestä

Eiköhän ne US navyn ja Royal Navyn ottamat valokuvat vuosien varrelta todista enemmän kuin tuhat väärennettyä alarmisti talukkoa. On myös syytä huomioida että nämä sukellusvene kuvat ovat vain osa näiden hyökkäys ydinsukellusveneiden lokikirjaa joihin on päivittäin merkitty tarkat jäätiedot ja koordinaatit ja näissä sukellusveneissä on aina ollut paras mahdollinen jääpeitteen tarkkailuun tarkoitettu laitteisto. Ydinsukellus veneet kuin eivät ainakaan vielä 1950-60-70-80-90 luvuilla pystyneet laukaisemaan ydinohjuksiaan jäänläpi vaan sukellusveneen oli noustava pintaan laukaisemaan ohjuksensa. Eli tiedot jääpeitteestä oli tärkeintä tietoa mitä tälläinen hyökkäys sukellusvene tarvitsi partiodessan jäämerellä. Syytä myös muistaa että nämä partiot eivät ollet mitään harjoituksia sen enempää kuin U2 vakoilulennot kylmän sodan aikana,

Us congress on pääsy näihin tietoihin ja niistä selviää täysin luotettavasti millainen pohjoisen jäämeren jääpeite on ollut siitä saakka kuin partiointi aloitettiin 50 luvulla. Nämä tiedot ja valokuvat olivat todistusaineistoa viime joulukuussa 2010 järjestetyssä kongressin kuulusteluissa, joiden seurauksena Yhdysvallat lopetti kokonaan rahoituksensa IPCC ja irtautui Kioton sopimuksesta . Go USA

Äänestä

On todella vahva päätelmä parin valokuvan perusteella sanoa että jääpeite ko. vuosina on ollut pienempi kuin 2007. Pari tietystä pisteestä olevaa valokuvaa. Ja koko alue on kymmeniä miljoonia neliökilometrejä. Oletpa todella ääliö.

Äänestä
  • Ja tuohon voisi vastata että eiköhän yksi koko alueesta kertova taulukko todista paljon enemmän kuin vaikka 1000 ties missä tarkoituksessa otettua kylmän sodan aikaista sotapropagandakuvaa pisteestä x.

    Äänestä

  • Nämä valokuvat ovat vain osa näitä lokikirjoja joita nämä hyökkäys sukellusveneen pitivät partiomatkoillaan, et kai luule että nämä ovat joidenkin seiloreiden "matkamuistokuvia " jokainen kuva ja sen koordinaatit kuten sukellusveneen pintautumiset ja valitsevat jääolot on huolellisesti kirjattu lokikirjaan. Nämä eivät ole irrallisia valokuvia vailla kontekstia vaan niiden konteksti on sama kuin esim U2 vakoilukoneen. Eli ne on osa USA sotilastiedustelua.

    Äänestä

  • amisfyysikko kirjoitti:

    Nämä valokuvat ovat vain osa näitä lokikirjoja joita nämä hyökkäys sukellusveneen pitivät partiomatkoillaan, et kai luule että nämä ovat joidenkin seiloreiden "matkamuistokuvia " jokainen kuva ja sen koordinaatit kuten sukellusveneen pintautumiset ja valitsevat jääolot on huolellisesti kirjattu lokikirjaan. Nämä eivät ole irrallisia valokuvia vailla kontekstia vaan niiden konteksti on sama kuin esim U2 vakoilukoneen. Eli ne on osa USA sotilastiedustelua.

    Luuletko Eelis että kun sukellusveneen kippari palattuaa piti briifinkiä US Navyn amiraalin kanssa hän vastaisi amiraalin kysyessä mistä esim tämä USS Skate 1956 kuva on otettu niin kippari vastaa -en tiedä paikka ja aika tuntematon. Tai luuletko että tälläisillä kylmän sodan aikaisilla hyökkäys-sukellusveneillä otetaan yhtään valokuvaa joka ei liity suoraan tehtävän suorittamiseen ja jäisi näin lokikirjan ulkopuolelle.

    Näissä sukellusveneissä ei ole yhtä ainoaa kameraa mukana jotka eivät kuuluisi tälläisen huippusalaisen sukellusveneen kalustoon ja niihin ei kosketa silloin ilman että tehtävä määrään niin.

    No mitä sivari tietäisi näistä käytännöistä-

    Äänestä

Reservin aliupseeri. Ja ylpeä siitä. Siitä huolimatta osaan ajatella omilla aivoillani, en niele sellaisenaan kaikkea mikä jenkkilästä tulee enkä usko denialistihuuhaahan.

Kun on niin salaista niin miksiköhän juuri nuo kuvat julkaistiin, olisiko propagandistisia tarkoitusperiä.

Äänestä

Luulen, että näemme heinäkuussa selvästi yli keskiarvon sulamista Pohjoisen Jäämeren merijäässä - jopa ennätyssulamista. Pohjoisnavalla on pysynyt korkeapainealue paikoillaan. Arktinen oskillaatio on pysynyt negatiivisen puolella, ja tuulet ovat painaneet jäätä kohden lämmintä Siperiaa Alaskasta. Hudsonin lahdella on vielä jäärippeitä, joka sulavat lähipäivinä pois. Jos tilanne jatkuu samanlaisena, niin voimme kohta kutsua heinäkuuta 2011 Mega-sulamis kuukaudeksi!

Äänestä

Tämäkin ketju tulee poistumaan kunhan alarmistit ovat saanet tarpeeksi nenilleen.

Äänestä

Olet pöljä, mikset lue kuvan yläkulmasta että siinä lukee kelikamera laitteiston
sisäinen lämpötila.
Lieneekö sama kuin Meltosjärven kelikameran tuottama ennätyslämpö.

Äänestä

Miksi ihmeessä siitä arktisen jään määrästä meuhkataan? Ei kai se ketään haittaa jos arktisella alueella sattuisi olemaan vähän lämpimämpää, tai jäitä vähemmän? Merenpintakaan ei siitä nouse, jos vedessä kelluvan jääkannen määrä vaihtelee. Eikös ne ilmastomuutoksen haitat esiinny eteläisemmillä leveysasteilla.

Globaalin lämpötilan nousua on selitetty nimenomaan sillä, että arktisen alueen lämmöt ovat nousseet. Siinäkin sama kumma logiikka, mitä haittaa arktisen alueen lämmönnousta sitten voisi olla.

Äänestä
  • Arktinen alue on kuin hiilikaivoksen kanarialintu. Hiilikaivoksessa kanarialinnun pyörtyminen kertoi, että kaivokseen tulee myrkkykaasua, kun taas Pohjoisen Jäämeren sulamisennätykset kertovat maapallon ilmaston lämpenemisestä. Kun jäät sulavat kokonaan pois, niin ilmasto alkaa lämmetä aina vain nopeammin, sillä jäät heijastavat 85% auringon valosta takaisin avaruuteen.

    Jäätä on vaikea saada takaisin, jos ne sulavat kokonaan. Viimeinen jääkausi alkoi ilmaston jäähtymisellä 120´000 vuotta sitten. 100´000 vuotta jäätä kerättiin ja 10´000 vuodessa se suli pois.

    Äänestä

  • Greenman kirjoitti:

    Arktinen alue on kuin hiilikaivoksen kanarialintu. Hiilikaivoksessa kanarialinnun pyörtyminen kertoi, että kaivokseen tulee myrkkykaasua, kun taas Pohjoisen Jäämeren sulamisennätykset kertovat maapallon ilmaston lämpenemisestä. Kun jäät sulavat kokonaan pois, niin ilmasto alkaa lämmetä aina vain nopeammin, sillä jäät heijastavat 85% auringon valosta takaisin avaruuteen.

    Jäätä on vaikea saada takaisin, jos ne sulavat kokonaan. Viimeinen jääkausi alkoi ilmaston jäähtymisellä 120´000 vuotta sitten. 100´000 vuotta jäätä kerättiin ja 10´000 vuodessa se suli pois.

    Yritä Greenman saada jotain tolkkua juttuihisi.

    Niitä ei voi ottaa EDES vitsinä.

    Äänestä

  • Greenman kirjoitti:

    Arktinen alue on kuin hiilikaivoksen kanarialintu. Hiilikaivoksessa kanarialinnun pyörtyminen kertoi, että kaivokseen tulee myrkkykaasua, kun taas Pohjoisen Jäämeren sulamisennätykset kertovat maapallon ilmaston lämpenemisestä. Kun jäät sulavat kokonaan pois, niin ilmasto alkaa lämmetä aina vain nopeammin, sillä jäät heijastavat 85% auringon valosta takaisin avaruuteen.

    Jäätä on vaikea saada takaisin, jos ne sulavat kokonaan. Viimeinen jääkausi alkoi ilmaston jäähtymisellä 120´000 vuotta sitten. 100´000 vuotta jäätä kerättiin ja 10´000 vuodessa se suli pois.

    Miten niin vaikea saada jäätä takaisin? Eikös sitä jäätä tule ihan itsestään talvella sen mukaan miten paljon on pakkasia, ihan samalla tavalla kuin meikäläisissäkin vesistöissä? Jään paksuudella ei liene mitään merkitystä auringonsäteilyn heijastumisen kannalta.

    Miten muuten se jää vaikuttaa nettolämpövirtaan arktisilla alueilla? Merivesi tai paljas maan pinta tietysti absorboi tehokkaammin auringon säteilyä kuin jää tai lumi, mutta toisaalta ne myös emittoivat lämpösäteilyä tehokkaammin avaruuteen. Suomen pohjoisosissakin auringon tuoma säteilyenergia on jotain 70 W/m2 (vuosikeskiarvo), arktisilla alueilla vielä pienempi. Toisaalta paljas merenpinta säteilee moninverroin enemmän lämpöä avaruuteen kirkkaalla ilmalla.

    Äänestä

Kerrotko vielä paljonko aurinko lämmittää talvella jäämeren pintaa?
Melkoista potaskaa taas kerran greenmanilta.

Äänestä

"Ei ole ihme, että sulaminen on näin kiivasta, sillä Pohjoisnavan kelikamera näyttää 13.0 astetta"

Ja jälleen kerran Greenman paljastaa meille tyhmyytensä. Ulkolämpötila on vain noin asteen pari nollan yläpuolella. Greenman ei tajua että kamerassa näkyvä lukema on laitteen SISÄLTÄ, jossa tietenkin täytyy olla lämmintä että laite toimii.

Jospa Greenman koettaisit kerrankin ajatella ennen kuin suollat noita tajunnanvirtojasi tänne.

Äänestä

Kutein sanoin, vasemmassa yläkulmassa on laitteen sisäinen lämpötila,
sitä nimittäin pitää lämmittää tarpeen tullen jotta akut ja kamera toimisi.
Etkö osaa lukea.
Ei akuista tule virtaa -40C pakkasella, kuten me Suomalaiset hyvin tiedämme.

Äänestä

  • ++ kirjoitti:

    Niinpä, ei näytä hellettä olevan, alarmistien toiveista huolimatta.

    http://psc.apl.washington.edu/northpole/PAWS_atmos_recent.html

    Kuten sanoin jo aikaisemmin, jään sulamnen vaatii paljon energiaa (lämpöä). Kun jää sulaa, pysyy sen lämpötila nollassa niin kauan kunnes se on muuttunut vedeksi. Koko tuon ajan syö energiaa, siis lämpöä. Siksi lämpötila ei voi nousta paljoa yli nollan. Ilman jäätä siellä olisi nyt todella lämmintä. Nyt tuo lämpö muuttuu jään voimakkaaksi sulamiseksi, mikä samalla laskee lämpötilan lähelle nollaa. Ihan perusfysiikkaa.

    Äänestä

  • Jäät sulaa kirjoitti:

    Kuten sanoin jo aikaisemmin, jään sulamnen vaatii paljon energiaa (lämpöä). Kun jää sulaa, pysyy sen lämpötila nollassa niin kauan kunnes se on muuttunut vedeksi. Koko tuon ajan syö energiaa, siis lämpöä. Siksi lämpötila ei voi nousta paljoa yli nollan. Ilman jäätä siellä olisi nyt todella lämmintä. Nyt tuo lämpö muuttuu jään voimakkaaksi sulamiseksi, mikä samalla laskee lämpötilan lähelle nollaa. Ihan perusfysiikkaa.

    "Siksi lämpötila ei voi nousta paljoa yli nollan. Ilman jäätä siellä olisi nyt todella lämmintä"

    Mitä oikein hölmöilet? Kyllä lumen ja jään päällä voi olla helpostikin kymmenkunta astetta lämmintä.

    Katsos kun siellä napa-alueilla on jäätä juuri siksi että siellä on kylmää.

    Äänestä

Mutta mitä yrität sanoa, tuohan tapahtuu joka vuosi, etenkin vuonna 1959 ja useampana muunakin vuonna pohjoisnavalla oli todistettavasti sulaa.
Mikä on hätänä.

Äänestä

Met Officen mukaan Kiinalaisten tupruttelun seurauksena jääkentät tulevat kasvamaan.
En ole osallinen asiaan, alarmistit saavat valittaa Phil Jonekselle.

Äänestä

Ei näytä tulevan uutta minimiä.

ftp://ftp-projects.zmaw.de/seaice/prediction/estimate.png

Äänestä

2007 minimi oli muuten 4,140,000 km2. Ei 4,3 milj. km2 niin kuin aloittaja muistelee.

Äänestä
  • Ei vikipediaan voi luottaa ilmastoon liittyvissä asioissa.
    Se on täysin hihhuleittan saastuttama ja vääristelemä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Jäät sulaa kirjoitti:

Veikkasin keväällä arktisen jään syyskuun minimiksi 4,5 milj km2. Jäät ovat sulaneet odotettua nopeammin, joten päivitän veikkausta 4,2 milj km2. Eli uutta minimiä. Edellinen 4,3 milj km2 on vuodelta 2007 .

Tässä tämänhetkinen tilanne:
http://www.iup.uni-bremen.de:8084/amsr/arctic_AMSRE_nic.png
http://www.arctic.io/observations/

Verrataan vielä vuoteen 2007, jolloin tehtiin edellinen minimi. Tilanne näyttää hyvin samanlaiselta.

http://home.comcast.net/~ewerme/wuwt/cryo_compare.jpg

Tänä vuonna jää näyttää jopa hauraammalta. Sää on ollut jäämerellä aurinkoinen koko kesäkuun. Ennustus lupaa samanlaista seuraavaksi 10 päiväksi. Olosuhteet nopealle sulamiselle ovat otolliset. Juuri nyt ollaan viime vuoden käännekohdassa, jolloin sää muuttui pilviseksi jäämerellä. Hyvin alkanut sulaminen hidastui. Nyt se näyttää seuraavan vuoden 2007 reittiä. Eilen lähtikin 152 000 km2 pois. Seuraavina päivänä nähdään todennäköisesti usempia yli 100 000 km2 vähennyksiä.

http://www.ijis.iarc.uaf.edu/seaice/extent/AMSRE_Sea_Ice_Extent_L.png

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu