Siis pitääkö hevonen kengittää, jos se asuu pihatossa ympäri vuodet ja on ratsastus käytössä? Varmasti tämäkin on täällä kysytty, mutta kysympähän silti.
kiitosta vaan jos vastaatte..
kiitosta vaan jos vastaatte..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos sillä ei ole kenkiä ni vuolla pitää ja jos on kengät ni uet kenggät ostettava koska hevosen kavio kasvaa ja jos pidät aina samaa kenkää ni hevosen kavio alkaa kasvaa ja jalat kipeytyvät
Hevosen kengityksen tarve ei riipu asumimuodosta eli pihatossa tai vastaavsti karsinassa asuminen ei ratkaise kengitystarvetta. Yleensä säännöllisesti ratsastettava hevonen tarvitsee kengät, sillä kaviot kuluu muuten usein liikaa. Talvella hevonen tarvitsee myös hokit, jos jos sitä aiotaan liikuttaa muualla kuin maneesissa ja extra hyvin hoidetulla kentällä, eli kengättömällä hevosella ei useinkaan maastoon talvella pääse (joskus tietenkin ilmojen herra tarjoaa ei liukkaita pehmeitä talvikelejäkin).
Joillakin hevosilla on extra hyvä kavion laatu yhdistyy hyviin ratsastusolosuhteisiin ja kun tälläistä hevosta ei vielä valmenneta erityisesti, vaan ratsastuksen voi sopeuttaa säiden mukaan, niin hyvällä tuurilla hevonen pärjää ilman kenkiä. Kuitenkin tällöinkin kaviot on vuoltava säännöllisesti, joten ilman luottoseppää ei kukaan hevosen omista pärjää
Omat kokemukset ovat aina totta, joten niistä on hyvä puhua & yhdessä miettiä miten asia on. No tässäpä kerron kokemuksestani:
" Vuonohevoseni asuu ulkokarsinassa, josta on suorapääsy koko ajan ulos tarhaan. Eli asuu se tavallaan pihattohevosena :) Vuonohevosella on tunnetusti kestävät jalat & kaviot, otathan sen huomioon :P Eli se pärjää talvet, kesät, keväät ja syksyt, sää mikä sää tavallisilla hevosenkengillä :) Sillä on kengät jalassa aina, ollut joskus myös ilman kenkiä, mutta kengät jalassa on parempi jaloille. Vuollaan & vaihdellaan kenkiä tarpeen vaatiessa, ei muuta kengitysseppien alaa :) "