Moi,
Todennäköisesti asiasta on ollut paljon keskusteluja mutta ajattelin kysyä kuitenkin....
Verrattuna kuukausipalkkaanne, paljonko on lomarahanne?
Minulle maksettiin lomarahat...tosi vähän mielestäni.
Työehtosopimuksesta katsoin kuinka lomarahat lasketaan. Laskin ja sain saman tuloksen kuin minulle maksettiin.
En kuitenkaan ymmärrä sitä, että kaikki kenen kanssa olen puhunut...sanovat, että pitäisi olla enemmän. Siksi kysyisinkin paljonko te saatte verrattuna palkkaanne?
Minä saan kuukaudess n2400.
Lomarahani olivat n1200.
voiko olla näin pieni lomaraha?
Lomaraha
4
1552
Vastaukset
- volvo1234.1
Tuo on aivan oikein. Lomaraha on puolet kuukausipalkasta.
- abc kissa kävelee
Sekoitatkos nyt lomapalkan ja lomarahan? Lomapalkka (loma-ajan palkka) on (suunnilleen) sama kuin samalta ajalta maksettava kuukausipalkka olisi. Sen lisäksi on lomaraha (tai lomaltapaluuraha) joka on puolet lomapalkasta.
- lomalla myöskin
Tämä pitänee paikkansa, mutta muistat kai että lisäksi maksetaan loma-ajalta palkka?
- palkanlaskijana
Työntekijän loma-ajan palkka ja siihen liittyvät asiat. Laki ei tunne käsitetteitä lomaltapaluuraha= lomaraha. Mutta niillä aloilla kun sitä maksetaan niin sen laskentatapa on tessistä hieman riippuvainen (vrt rakennusala jossa tuo 18,5 % sisältää lomapalkan ja lomarahan) esim. kaupan alalla ja monella muullakin alalla tuo lomaltapaluuraha = lomaraha on puolet loma-ajan palkasta. EI siis puolet kuukausipalkasta.
Yleissääntö kuukausipalkalle
Loma-ajan palkka = kk-palkka/ 25 * lomapäivien lukumäärä
esim. 2400 €/kk, lomapäiviä 24
2400/25*24 = 2.304,00. Josta lomaraha on 50 % = 1.152,00 €.
Esim. kaupan alalla tuolta lomalta täytyy palata takaisin töihin saadakseen tuon lomarahan. Mutta esim. tietotekniikan palvelualalla lomarahasta sanotaan: työntekijä on oikeutettu lomarahaan jäädessään sovitulle lomalle. Eli vaikka työsuhde päättyy kun loma päättyy, rahansa saa.
Työntekijän kannalta tuo lomaraha, taikka lomaltapaluuraha, mitä termiä tessissä ikinä käytetäänkin on se ainoa ylimääräinen raha jota työntekijä saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3066653Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai505811Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1865282Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614063Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383328Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53323HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok523237Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293008Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112242Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?381115