Moi,
Todennäköisesti asiasta on ollut paljon keskusteluja mutta ajattelin kysyä kuitenkin....
Verrattuna kuukausipalkkaanne, paljonko on lomarahanne?
Minulle maksettiin lomarahat...tosi vähän mielestäni.
Työehtosopimuksesta katsoin kuinka lomarahat lasketaan. Laskin ja sain saman tuloksen kuin minulle maksettiin.
En kuitenkaan ymmärrä sitä, että kaikki kenen kanssa olen puhunut...sanovat, että pitäisi olla enemmän. Siksi kysyisinkin paljonko te saatte verrattuna palkkaanne?
Minä saan kuukaudess n2400.
Lomarahani olivat n1200.
voiko olla näin pieni lomaraha?
Lomaraha
4
1607
Vastaukset
- volvo1234.1
Tuo on aivan oikein. Lomaraha on puolet kuukausipalkasta.
- abc kissa kävelee
Sekoitatkos nyt lomapalkan ja lomarahan? Lomapalkka (loma-ajan palkka) on (suunnilleen) sama kuin samalta ajalta maksettava kuukausipalkka olisi. Sen lisäksi on lomaraha (tai lomaltapaluuraha) joka on puolet lomapalkasta.
- lomalla myöskin
Tämä pitänee paikkansa, mutta muistat kai että lisäksi maksetaan loma-ajalta palkka?
- palkanlaskijana
Työntekijän loma-ajan palkka ja siihen liittyvät asiat. Laki ei tunne käsitetteitä lomaltapaluuraha= lomaraha. Mutta niillä aloilla kun sitä maksetaan niin sen laskentatapa on tessistä hieman riippuvainen (vrt rakennusala jossa tuo 18,5 % sisältää lomapalkan ja lomarahan) esim. kaupan alalla ja monella muullakin alalla tuo lomaltapaluuraha = lomaraha on puolet loma-ajan palkasta. EI siis puolet kuukausipalkasta.
Yleissääntö kuukausipalkalle
Loma-ajan palkka = kk-palkka/ 25 * lomapäivien lukumäärä
esim. 2400 €/kk, lomapäiviä 24
2400/25*24 = 2.304,00. Josta lomaraha on 50 % = 1.152,00 €.
Esim. kaupan alalla tuolta lomalta täytyy palata takaisin töihin saadakseen tuon lomarahan. Mutta esim. tietotekniikan palvelualalla lomarahasta sanotaan: työntekijä on oikeutettu lomarahaan jäädessään sovitulle lomalle. Eli vaikka työsuhde päättyy kun loma päättyy, rahansa saa.
Työntekijän kannalta tuo lomaraha, taikka lomaltapaluuraha, mitä termiä tessissä ikinä käytetäänkin on se ainoa ylimääräinen raha jota työntekijä saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww741185EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79835
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43678
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30636