Kokemus

Kokemus ja kokemuksesta oppiminen tekee ihmisestä älykkään.

Historian tarkasteleminen ja kirjaaminen muistiin tulevia polvia varten, on älykäs tapa opettaa tulevia sukupolvia.
Kaikki mahdollinen tulisi kirjata, ja edelleen tulisi oppia historiasta, ettemme toistaisi aina samoja virheitä.
358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kokemus ja siitä oppimista kutsutaan viisaudeksi EIKÄ älykkyydeksi.

Äänestä
  • eipä olisi lääketiedettä ilman ruumiinavauksia, anatomiaa sikiöstä jne. Kaikki on ollut uutta joskus. Täytyy ottaa selvää jos ei tiedä etukäteen.

    Äänestä

  • Onlo älykkyys (oppimiskyky) siis kykyä hankkia viisautta? Jos näin on, älykkyyden ja viisauden raja on häilyvä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joooopajoo kirjoitti:

Kokemus ja kokemuksesta oppiminen tekee ihmisestä älykkään.

Historian tarkasteleminen ja kirjaaminen muistiin tulevia polvia varten, on älykäs tapa opettaa tulevia sukupolvia.
Kaikki mahdollinen tulisi kirjata, ja edelleen tulisi oppia historiasta, ettemme toistaisi aina samoja virheitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu