Äitini kaltainen nainen olisi täydellinen

en usko löytäväni

Äitini kaltainen nainen olisi täydellinen. Aito, luonnollinen, lämminhenkinen, huolehtivainen, tasainen, järkevä, jalat maassa, rehellinen, itsevarma, uuttera, periksiantamaton ja kaiken lisäksi edelleenkin klassisen kaunis ja kauniisti säilynyt, vaikka päälle viidenkymmenen.

Mitä nykynainen sitten on? Epäaito feikki, kylmä, kova, väliinpitämätön, ailahtelevainen, harkitsematon, pissa noussut päähän, ylimielinen, epävarma itsestään ja sen myötä töykeä ja pahansuopainen, itsekeskeinen luovuttajatyyppi ja kaiken lisäksi jo 20-vuotiaana ylipainoinen ja rupsahtanut.

Naisiahan maailmassa riittää, mutta hyviä naisia ei sitten kovin paljon olekaan. Toista äitiä en itselleni halua, koska pärjään itsenäisesti, mutta ihmetyttää, miksi nykynainen on sellainen kuin se on.

26

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niina32v

      Ymmärrätkö, että äitisi on lämminhenkinen, huolehtivainen jne koska hän sinun äitisi. Äidit tekevät mitä vain lastensa eteen eivätkä odota mitään takaisin. Tästä on kyse vanhempana olemisesta.

      Äitisi on varmasti täydellinen äiti mutta ehkä hän unohti kertoa että naisystävät eivä kohtele sinua kuten äiti. Sinun pitää nähdä vaivaa naisystäväsi eteen.

      Toinen asia on että ihmiset fiksuuntuvat ikääntyesssään (ainakin jotkut). Joten tasapainoton rääväsuu saattaa keski-iässä olla jotain ihan muuta.

      Siitä pisteet äidillesi että on pitänyt itsestään ja ulkonäöstään huolta. Olen samaa mieltä että nuoremmat naiset ovat yksittäisiä poikkeuksia lukuunottamatta hyvin epänaisellisen näköisiä vyötärömakkaroineen ja legginsseineen. Klassisesta kauneudesta ja tyylikkyydestä ei tietoakaan.

      • vbbcvvc

        Ei legginsseissä ole sinäänsä mitään vikaa. Ovathan ne vartalonmyötäiset, joten näyttää hyvältä hyväkroppaisen naisen päällä. Eihän se toki muuta asiaa miksikään, pitkät kalsarithan ne ovat.


    • rosa-m

      Nätisti sanottu äidistäsi :)

    • jee jee

      niin ei aikalaiset varmaan näe äitiäs samassa valossa...

      • pojathan on poikia

        nykynaiset ja nykynuoriso ovat jokaisen aikakauden vitsaus


      • Aha !
        pojathan on poikia kirjoitti:

        nykynaiset ja nykynuoriso ovat jokaisen aikakauden vitsaus

        Juuu, ja mieähet ovat vitsaus pimeältä keskiajalta.


    • Sir Von Baughen

      siis haluatko vaimoksesi tasapuolisen kumppanin vai "äitin".

      Tasapuolinen kumppani ei tupsuta ja tapsuta pikku-petterin päätä aina kun tulee riitaa.Tai ole keräämässä pikku petterin likaisia vaatteita lattialta(Vaikka moni vaimo teekin sen).
      Kyse on yhdessä elämisestä,toisen ihmisen rakastamisesta ja sen opiskelimisesta.Tarpeeksi pitkään kun on toisen kanssa yhdessä niin sitä oppii tietämään jo etukäteen mitä mieltä toinen on mistäkin.
      Näin ei tarvitse kärhämöidä aivan kaikesta(ellei tietenkin halua)

      Ja en kyllä allekirjoita noita haukkumisia nuorista neidoista.Taitaa olla sinussa vikaa kun haet vaimon paikalle ÄITIÄ!

    • Mammanpoijjaat

      Varmasti jokainen mies, jolla on rakastava ja välittävä äiti haluavat sellaisen tyttöystävän, koska äidit tykkäävät passata, huolehtia ja paapoa varsinkin poikalapsiaan. Mutta kuitenkin pitää ottaa huomioon, että tyttöystävä EI OLE ÄITI! Ei KUKAAN tyttöystävä paapo sinua kuin äiti, koska se ei tosiaankaan ole tyttöystävän velvollisuus.

      Sellaisia ne mammanpojat on :D

    • Yöäk !

      Kiva "Sir Von ...", toosi mukava lukea, että kaikki eivät tahdo äidin laista elämän kumppania.

      Niiden, jotka tahtovat elämänkumppanikseen kopion äidistään, olisi paree kertoa se tulevalle siipalle jo ennen lopullista umpisolmua (avio), jotta hän osaa suhtautua ja suhteuttaa asiat, ja tehdä oikeanlaisia päätöksiä aikanaan. Äiti ja vaimo tai muu pari ovat kaksi eri asiaa ja jos tätä ei käsitä, henkisen puolen ongelmat eivät ole ihan pieniä.

      Kukaan ei halua tulla verratuksi kehenkään, jokainen haluaa olla itsenään hyvä ja tulla omilla avuillaan hyväksytyksi. Aloittajan laisten vaatimusten esittäminen kertoo aloittajasta kaiken olennaisen; aikuisuus on vielä kaukana, ehkä se ei alakaan koskaan.

    • äitijapoika2

      Aloittajasta kertoo sen, että hän ei ole tunnevammainen vaan päinvastoin kiintymyssuhde äitiin on onnistunut molemminpuolisesti. Alle puolet suomalaisista miehistä on kiintymyssuhteen luomisessa "normaalisti" onnistuneita (siis varhaislapsuudessa) ja tämän asian laadusta riippuen tulevat naissuhteet joko onnistuvat tai ei. Googlettakaa kiintymyssuhdeteoriasta ja parisuhteesta lisää tietoa jos kiinnostaa.

      • Sir Von Baughen

        "Aloittajasta kertoo sen, että hän ei ole tunnevammainen vaan päinvastoin kiintymyssuhde äitiin on onnistunut molemminpuolisesti."

        Aha,itse voin todeta että minulla on todella hyvät välit äitini kanssa.Aina ollut.
        Äitini on myös todella huolta pitävä,lämmin ja hyvä sydämminen ihminen.
        Mutta,en minä silti halua itselleni äiti nr.2.
        Haluan ihan oman tyyppiseni neitokaisen,sellaisen jossa 3/4 samaa kuin minussa mutta pitää olla myös jotain ihan omaa siinä ihmisessä.Jotain mikä sinetöi sen kiinnostuksen.
        Tuollainen on vain todella ahdistavaa jos haluaa copy-pastea oman äitinsä.Ihanko odottaisi tulevalta vaimolta äitimäistä käyttäytymistä.
        Se on todella lapsellista eikä ketään naista kiinnostavaa.


    • Ei h-i !

      Kiintymyssuhde omaan äitiin on iiihan eri asia, kuin vaatia äidin ominaisuuksia siltä ihmiseltä, jonka kanssa aikoo pariutua !

      Sellaiset suhteet eivät onnistu ikinä, joissa vaaditaan toiselta ominaisuuksia, jotka sattuvat itseä miellyttämään. Jokainen ihminen on persoonallinen oma itsensä, yksilö, jonka ei tarvitse olla kenenkään muun toive ja unelma !

      • Cloetta...

        Sellaiset suhteet nimenomaan onnistuvat, joissa puolisolla on ominaisuuksia, jotka sattuvat itseä miellyttämään. Eikö tämä ole jo ihan perusperiaate parin valinnassa?


      • Sir Von Baughen

        "Sellaiset suhteet eivät onnistu ikinä, joissa vaaditaan toiselta ominaisuuksia, jotka sattuvat itseä miellyttämään. Jokainen ihminen on persoonallinen oma itsensä, yksilö, jonka ei tarvitse olla kenenkään muun toive ja unelma !"

        Nimenomaan onnistuu.Itse olen puhelias,avoin,auttavainen,positiivinen.Nyt jos otan neitokaisen joka tuppisuu,kulkee,kulkee murjottaen,eikä halua jakaa mitään asioita mun kanssa niin pitemmän päälle mä kyllästyisin tuohon meininkiin.Joten,kyllä toisessa pitää olla jotain sellaista samaa mitä itsekkin.Ei tietenkään mikään täydellinen kopio mutta paljon samaa kuitenkin.


    • :-)

      Motherfucker.

    • Käsittämätöntä

      Voisiko se immeinen ilmoittautua, joka laittaa mulle AINA tuon yhren plussan.

    • äitijapoika

      Siis todistatte yksimielisesti, että nykytytöt eivät ole ylimielisiä, oikuttelevia, epäkohteliaita ihmisiä (kohteliasta, hyvin kasvatettua nuorta miestä kohtaan). Hienoa! Olen varmaan kohdannut joukon optisia harhoja liikkuessani ulkona.
      Nykyään jo keski-ikäisen tädin kahvilakäynninkin pilaa se kassassa seisova nyrpeä ponnaripimu, jolle ystävällinen hymy on vain harvoille suotava ekstrabonus..silmät tuijottavat kuin konekiväärin piiput..
      olen lyhyt, pyöreänaamainen ja hyvin suomalaisen näköinen (sivistynyt varakas äiti-ihminen) ja herttainen asiakaspalvelu on nuorista naisista puhuttessa jo niin harvinaista herkkua, että siitä annan erityiskiitoksen näille elämän helmille.
      Onko aloittaja tullut ajatelleeksi, että pahimmat pimut ovat isänrakkautta vailla kasvaneita, keskivertosuomalaismiehen siittämiä, ehkä hyvinkin ilottoman lapsuuden läpikäyneitä. Taas, ne rakastetut isän tytöt kyllä erottuvat edukseen niin lapsina kuin nuorinakin. Vain rakastettuna voi olla rakastettava.

      • Sydämen sivistystä

        Itse en anna "ponnaripimun" pilata minkäänlaista omaa reissuani. "Nyrpeät" pikkupimut ovat vielä niin matkansa alussa, että kaikkea ei voi vaatia, varsinkaan, jos eväitä ei ole kotoa saatu, niin kuin hoksasitkin.

        Sivistys on jalostunutta vasta sitten, kun jaksaa ymmärtää ja antaa anteeksi niillekin, jotka ovat jääneet paitsi sekä rakkaudesta että muusta ohjeistuksesta.


      • Sir Von Baughen

        "olen lyhyt, pyöreänaamainen ja hyvin suomalaisen näköinen (sivistynyt varakas äiti-ihminen)"

        hmmm,miksi pitää mainita eriksen että sivistynyt ja varakas,miten se liittyy mihinkään.Oletko parempi arvostelemaan asiaa kun voit luokitella itsesi noin.
        Tämä vain sivu huomiona.

        Toisekseen,Suomi ei ole ikinä ollut mikään jenkkillä missä jokainen vetää naamaan pakko hymyyn kun asiakas tulee kohdalle.

        Kolmanneksi,oletko miettinyt sitä,minkälaisia nuoria siellä kassan toisella puolella joutuu työskentelemään.Siellä on paljon sellaisiakin joilla olisi mahdollisuudet saada ihan oikeatakin palkkaa jos saisivat omalta alalta töitä.Mm.merkonomit ja tradenomit ovat tälläisiä.Mutta,meidän systeemi kun on niin mahtava että työkkäri voi pakottaa ottaamaan työn kuin työn niin sittenhän on otettava.Ja paska palkka,eikä edes täyttä viikkoa.
        Revi siitä sitten itse huumria kun olet kouluttautunut,töihin halukas nuori neitokainen mutta jollei ole alan töitä niin ei ole.Pakko ottaa sitä mitä saa.


    • .......

      Psychon nähneenä kiertäisin sinut kaukaa, hyvä herra Norman Bates. Rakastan sitä elokuvaa, mutta tosielämässä en haluaisi joutua itse siihen suihkukohtaukseen.

    • kyökistä

      Sullahan on kunnon Oidipus -kompleksi!

    • hkkhlhknx

      Minusta tuo oli todella herttaisesti kirjoitettu ap:lta. Mutta minä nyt olenkin itse äiti ja minulla on oma poika.

      • Yöäk !

        Hyvin ymmärretty. Sinä varmasti toivot, että poikasi pilaa jonkun tytön elämän vaatimalla, että hänen pitää olla niin kuin äiti, joka on ainoa kunnon nainen.


      • omituista :D
        Yöäk ! kirjoitti:

        Hyvin ymmärretty. Sinä varmasti toivot, että poikasi pilaa jonkun tytön elämän vaatimalla, että hänen pitää olla niin kuin äiti, joka on ainoa kunnon nainen.

        Kuka haluaa olla juuri kuten jonkun randomhemmon äiti?
        Kuka haluaa olla juuri kuten jonkun randomhemmon isä?


    • >

      mä en halua äitini kaltaista naista vaan sellasen jonka kanssa koetaan yhdessä

      • Åboboende

        katiskaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3323
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1349
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      62
      809
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      656
    Aihe