Taas uutisissa brittien pääministeri oli "myrskyn silmässä". Sikäli kuin minä olen oppimani ymmärtänyt, niin myrskyn silmässä on tyyntä. Aiemmin on ollut kova myrsky, eli pyörretuulen etureuna, ja kohta sen takareuna iskee.
Jos toimittajat eivät aivan oikeasti ymmärrä käyttämiään kielikuvia, niin jättäisivät kielikuvat käyttämättä. Nykyinen tapa näyttää toimittajat täysinä idiootteina.
Myrskyn silmä
7
249
Vastaukset
- hra X
Voihan olla, että pääministeri itse on tyyni ja kokee tilanteen sellaisena. Useinkin vain muut kuohuvat ympärillä, tietämättömyyttään ja/tai pahansuopuuttaan.
Mutta kyllä kai toimittajilla kyseessä tosiaan on pieni ajatusharha.
Sellaiset eivät ole harvinaisia. Kielikuvat elävät omaa elämäänsä, ja niiden yhteys tosiasioihin katkeaa aikanaan. Luulenpa esimerkiksi, että sinäkin käytät luonnehdintaa "vastarannan kiiski". Se tarkoittaa meille tietynlaista ihmistyyppiä tai käyttäytymistä, mutta tulee alkuaan fyysisestä todellisuudesta, jossa kiiski-kala usein ui lohen tavoin vastavirtaan (kiiskeys on vähättelevää). Alkuperäinen ja oikea ilmaus on siis "vastavirrankiiski". Kun ajatusyhteys on kauan sitten katkennut, niin "virran" tilalle on hiipinyt "ranta". Tosiasiassahan vastarannalla uiskentelevalla kiiskellä ei ole mitään erityisominaisuuksia muihin kaloihin verrattuna.
Ehkä aikanaan, kun sanonnan kiiskeä ei enää mielletä nimenomaan kalaksi, sanonta muuttuu esimerkiksi muotoon "vastamäen kiiski".
"Myrskyn silmä" tosin lienee alkuaankin keksitty tällaiseksi, kun on oltu tietämättömiä pyörremyrskyun todellisesta luonteesta. - yksi vain
Voisiko tuon ajatella niin, että kun on myrskyn silmässä, on aivan sama mitä tekee tai mihin suuntaan lähtee, joka puolella on yhtä paha myrsky edessä?
- Kaloilla on eroa
Onko tuossa jotain logiikkaa. Jos kiiski on vastarannalla, niin se ei haukkaa koukkun niinkuin se saattaisi tehdä, jos se olisi tämänrannan kiiski.
- hra X
Ei mikään muukaan kala - eli miksi puhutaan nimenomaan ja vain kiiskestä?
Mutta, kuten sanottu, kielikuvat eivät aina ole todellisuuden mukaisia tai loogisia. Kunhan asia vain tulee selväksi. Kukapa tuonkaan luonnehdinnan kuullessaan ajattelee pikku kalaa järvessä tai virrassa.
- uryieurti
Vastaa ja voita.
- Juha822222
The Storm of the Eye
- Vastarannan hauki
Myrskyn silmä vesilasissa? Jotkut pitävät hampaitaan (tekosellaisia) vesilasissa yöpöydällä, mutta vesilasiin tungettuja silmiä ei ole vielä minun silmiini sattunut. Myrsky taitaa olla jotenkin poikkeavaa väkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236975Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421249Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271052- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733