Kummassa parempi palkkataso? Stora-Ensolla vai Metsä Botnialla?
Storalle vai Botnialle?
38
573
Vastaukset
- RytikarinKuningas
Storalla käsittääkseni paremmat palkat. Kaveri sielä töissä ja kotipihallaan on mm kaksi autoa ja mönkijä...
- paljonko sillä?
kaverillas on velkaa? tai toisaalta, mitähän vuosimallia nuo kamppeet on?
- BMW..
paljonko sillä? kirjoitti:
kaverillas on velkaa? tai toisaalta, mitähän vuosimallia nuo kamppeet on?
Nii ja jos on kaksi Ladaa (1200) niin eipä sillä paljon elvistellä
- 30v torassa
varmaan suunnilleen samat palkat.työpaikkana mb varmempi,stora ajaa koko ajan hallitusti alas taloa kannattavuus-syistä.muutenkin häikäilemättömämpi kusettaja,ja kiristäjä.aina jotku käräjät menossa.oon yli 30v ollut talossa ja seurannut tätä.itse valitsisin mb jatkuvuuden kannalta.
- no jaa
Ennen kaikkea valitsisin sen, kummassa on parempi työilmapiiri ja yhteishenki.
Tällä on merkitystä myös niihin ansioihin, puhumattakaan työviihtyvyydestä yms yhteisistä asioista.- Storalla töissä
Mutta paljonko esim Storalla työnantaja panostaa yhteiseen viihtyvyyteen? Ei pätkääkään.
- storalla myös
Storalla töissä kirjoitti:
Mutta paljonko esim Storalla työnantaja panostaa yhteiseen viihtyvyyteen? Ei pätkääkään.
Sinne mennään töihin eikä viihtymään.Viihdytään kotona sitten.
- 65464
Ei varmaan kumpaankaan oteta kovin helpolla töihin. Pihalle kyllä laitetaan porukkaa jatkuvasti mut ei uusia oteta tilalle.
- eiköhän..
palkat ole lähellä toisiaan, kun samoja sopimuksia molemmissa tehtaissa noudatetaan.
Toki työpaikkana varmenpi on Botnia. Siellä sentään investoidaan ja uusitaan tehdasta, kun Storaa ajetaan, kuin viimeistä päivää. Ei mitään merkittäviä investointeja vuosiin.
Mutta molempiin tehtaisiin nykyään vaikea päästä. Ja jos pääsee, niin joutuu olemaan vuosia määräaikaisena.- utelias.
minkämoista palkkaa sielä saa...?
- sehän riippuu
utelias. kirjoitti:
minkämoista palkkaa sielä saa...?
missä tehtävässä olet ja oletko vuorossa vai päivähommissa.
Normi duunarin vuositulot ovat 30000-60000 välillä. - perushemmo.
sehän riippuu kirjoitti:
missä tehtävässä olet ja oletko vuorossa vai päivähommissa.
Normi duunarin vuositulot ovat 30000-60000 välillä.30000 on ihan tavallinen palkka, 2500 eur/kk
- sanoisin näin
Storalla parempi palkka. Sielä on ne rahamiehet
- kuules.
en sanois että 50.000 euron vuosituloilla on vielä "rahamies". Vertaappa esim UPM johtoportaan palkkoihin niin huomaat että rahamiehet on aivan muualla
- heh...
kuules. kirjoitti:
en sanois että 50.000 euron vuosituloilla on vielä "rahamies". Vertaappa esim UPM johtoportaan palkkoihin niin huomaat että rahamiehet on aivan muualla
joo...ei työllä Suomessa rikastu. Jotenkin tuntuu niin lapselliselta koko palkkavertailu. Jos tienaat 2000 bruttona, niin verojen jälkeen jää käteen 1300-1400. Jos taas tienaat 4000 niin verojen jälkeen käteen jää 2000. Eli vaikka bruttotulo tuplaantuu, niin käteen jää vain muutama satanen enemmän.
Kyllä oikeat rahamiehet nauravat normi duunarille. Metsäliiton johtaja Kari Jordanin verotettava ansiotulo oli vuonna 2009 1 949 731€, veroprosentti hänellä oli 48. Storan pomolle Jouko Karviselle maksettiin 2009 1340000€, joten tästä voi päätellä, että Botnialla tienaa paremmin, kuin Storalla.
- kemiläinen.
enpä usko että pääset kumpaankaan...
- kupilla nyt
voi päästä jos tuntee oikeat henkilöt...
- Suhdehaalarit
kupilla nyt kirjoitti:
voi päästä jos tuntee oikeat henkilöt...
Suhteet ratkaisee kuten Outokummullakin.
- Unnah Anumemah
Parreen ku meet ahtaajaksi. Tilapäisenäkin tienaat tuplasti verrattuna "pantakauloihin".
- fgbrthrthewyw3w
Tuo oli muuten tosi.Ahtaajat tienaa reilusti enempi kuin tehtaissa.Nehän tekee sopimuksetkin paperimiesten jälkeen ja aina vähän paremman.
- työtön prosessimies
Jaa, mikä on tilanne Stora Ensolla tai MB:llä rekrytoinnin suhteen?
Onko sinne mitään mahdollisuuksia edes määräaikaiseksi prosessinhoitajaksi?.
(minulla on n. 10 v. kokemus prosessitöistä).- no tuota...
varmin keino olisi ottaa yhteyttä johonkin paikalliseen esimieheen/osastopäällikköön. Toki ainahan voi jättää avoimen hakemuksen, mutta niistä yleensä ei paljon jälkeenpäin kuulu.
- Parhaat
Sinähän ne ovat Kemin parhaat työnantajat. Menisin kumpaan tahansa, jos vain ottaisivat.
- -500
Ei paljon kannattais satsata kumpaankaan metsäyhtiöön, kohta ne myydään muualle. Erimiehet on ne jotka tekee töitä -500. Sinne vaan ei amismiehiä päästetä eikä paljon prosessimiehien laiskimuksia.
- PerseKake
Mitä toi tarkottaa että tekee -500?
Tarkottaakse että jotku maksaa -500 että saa tehdä töitä? - EVVK -400
PerseKake kirjoitti:
Mitä toi tarkottaa että tekee -500?
Tarkottaakse että jotku maksaa -500 että saa tehdä töitä?-500 tarkoittanee kaivosta.... epäilisin...
- olisko näin
Paperimiehillä on enemmän rahaa kuin työttömillä.
Työtön ei saa töitä- MB-
Joo siinä taas joku kateellinen työtön idiootti joka ei ole tajunnut että ei työttömillä kuulukkaan olla rahaa, sillä palkkaa maksetaan niille jotka on töissä!
Työttömien ei kuulukkaan olla rikkaita koska he eivät tee mitään muutakuin nukkuvat päivät pitkät!
- Summan tehdas
Mene Botnialle, vakaampi työpaikka.
- Storan mies
Jos olet opiskelija/työtön niin on ehkä HIUKKASEN optimistista sanoa että sä vaan "tulet" tänne. Ei tänne noin vain tulla, vaan tänne valitaan... ja se edellyttää tiettyä asennetta
- UA
vitut se mitään edellytä.ei ole kun mennä vain ja väännellä nappuloita kuin joku idiootti apina,ottaa pankista 500 000 laina,laittaa 2 autoa ja talo.sitten vouhottaa suomi24 sivuilla että perkele ku mä tienaan ja kuvitella että naapuri on kateellinen...paska palkka siellä on. mut ei tuommosesta työstä joka ei mitään oikeasti edes vaadi niin kummosempa pidäkkään maksaa.
nykypäivänä tollanen 50 000 / vuosi on huono.ei sillä elä.
- Hyvästelijä
Ei kummassakaan, molemmat on ajettu pian loppuun ja peruskorjauseen ei enää investoida, sen sijaan tuotteet tehdään tehtaiden purkamisen jälkeenkin, mutta jossain mosambikissa...
Joten valitse vain se VR:n hyvästelijän virka Kemin asemalle... - ei kumpikaan
Paras palkkataso on UPM:n tehtailla
- oliko se näin
Eikös se BB Jani ollut UPM:llä Uudessa kaupungissa?
- massia löytyy
storalaiset on kemin "rahakuninkaita"
- TätiMoonika.
ovatko silti muita parempia? pyh, eivät ole
- raha ratkaisee
TätiMoonika. kirjoitti:
ovatko silti muita parempia? pyh, eivät ole
No ainakin on varaa muita parempaan asuntoon.
- Johdonalainen
Mun mielestä ois hyvä jos työttömille tarjottain työharjoittelua MBlla/Storalla. Näin työttömätkin pääsisivät tutustumaan työelämään. Mutta nyt niin ei haluata tehdä, vaan työttömät maleksivat kadulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874098Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760