pullataikina yöksi

jääkaappiin?

Olen yrittänyt etsiä neuvoja, mutta jokapaikassa tuntuu olevan vinkkinä se, että pullat leivotaan jo valmiiksi jääkaappiin ja paistetaan aamulla. Jääkaappiin ei kuitenkaan millään mahdu, joten pari kysymystä taikinasta:

-Taikina valmistetaan kylmään nesteeseen?
-Pitääkö vielä aamulla kohottaa huoneenlämmössä vai vaivataanko suoraan kylmänä ja leivotaan ( kohotus) ?

Kiitokset vastauksista :) säästäisin näin vähän kalliita aamutunteja!

10

12072

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei pullaa kiitos

      En ole kuullutkaan koko yön jääkaapissa pidettävistä pullista, mutta olen leiponut vuosia sitten vaniljapullia joissa taikina tehtiin kylmään maitoon ja niiden annettiin nousta pari tuntia huoneenlämmössä. Jääkaappisäilytys on varmaan pakollista sen takia että pullissahan on maitoa joka happanee huoneenlämmössä yön aikana?

      • Oikaisua

        "Jääkaappisäilytys on varmaan pakollista sen takia että pullissahan on maitoa joka happanee huoneenlämmössä yön aikana? "

        - eiköhän se ole kuitenkin se hiiva, joka käy loppuun ja taikina happanee, jos on lämpimässä tuntikausia. Vaikka olisi veteen tehty pullataikina niin silti käy loppuun yön aikana ja menee pilalle. Jääkaapissa on sen verran viileää, että taikina kohoaa, mutta ei kuitenkaan liian nopeasti. Aamulla on valmista paistettavaksi.


    • aamuvirkku...

      Taikina säilyy jääkaapissa yön yli, mutta ei huoneenlämmössä. Tee kylmään nesteeseen ja kuivahiivalla plus juoksevalla margariinilla. Aamulla kun napsaat valot päälle nosta samantien taikina huoneenlämpöön kohoamaan, menee noin 20 min kun voit alkaa pyörittelemään (siinä välissä ehdit lämmittää uunin valmistella pellit ) ja anna sitten vielä nousta pellillä kymmenkunta minuuttia.

      Huotsikalla töissä ollessani piti olla aamuksi tuoreet munkit klo 6:ksi paistettuna, eli iltavuoro teki taikinan aina jääkaappiin yöksi ja alotin
      hommat klo 4.45. Jos oisi pitänyt taikinan teosta lähteä niin varmaan 3 pintaan viimestään töihin...

      Itse asiassa taikina on parempi jos se saa olla kylmässä yön yli, tämä koskee myös pizzaa.

    • ...

      Taikina säilyy huoneenlämmössäkin, kunhan se on riittävän kosteaa eikä kuivahda liikaa yön aikana. Pitkässä nostatuksessa ainoa ongelma on taikinan pinnan liiallinen kuivahtaminen, jos jauhoja on liikaa.

      Kaupan pakastecroissanteistakin tulee paljon parempia, kun ne jättää jo illalla uuninpellille huoneenlämpöön sulamaan ja paisumaan, aamulla uuniin.

    • MM

      "Pitkässä nostatuksessa ainoa ongelma on taikinan pinnan liiallinen kuivahtaminen, jos jauhoja on liikaa."

      - jaa, mä kun luulin että ongelmana on taikinan käyminen loppuun hiivan ja sokerin osalta, jolloin siihen tulee hapan käynyt maku..

      Jääkaapissa olen yön yli nostattanut metallisessa leipävuuassa leipätaikinaa ja paistanut aamulla. Hyvin on kohonnut kylmässä ja mahtuu paremmin jääkaappiin kuin kokonainen pelti. Kai siinä vuuassa voi pullaakin yön yli nostattaa. Munalla voitelu ja raesokerit vaan pintaan aamulla.

    • ...

      Loppuunkäymiseen menee ennemminkin ehkä pari viikkoa. Yhdessä yössä käyminen pääsee vasta hyvin käyntiin ja taikina saa jo jonkin verran hyvää makua.

      • Oikaisua..

        "Loppuunkäymiseen menee ennemminkin ehkä pari viikkoa."

        Heh, nyt puhutaan pullataikinasta eikä viininteosta :)


        - sanoisin, että jos käytät hiivaa ja sokeria pullataikinassa niin tasan tarkkaan alkaa kuplimaan aika iloisesti tuntikausia kestävässä kohotuksessa huoneenlämmössä. Hiiva käyttää ravinnoksi sokeria, jolloin makeus taikinasta häviää, kun on liian kauan kohonnut.Tulee aikas hapanta pullaa eikä hiiva enää jaksa kohottaa koska se on palanut loppuun. Tapahtuu näet sellainen käymisprosessi.


        Ps. Eihän kotiviinikään ole kovin makeaa enää kun siihen laitettu hiiva ja sokeri ovat pulputtaneet aikansa käymisastiassa. Aikas hapanta on lopputulos..


      • ...
        Oikaisua.. kirjoitti:

        "Loppuunkäymiseen menee ennemminkin ehkä pari viikkoa."

        Heh, nyt puhutaan pullataikinasta eikä viininteosta :)


        - sanoisin, että jos käytät hiivaa ja sokeria pullataikinassa niin tasan tarkkaan alkaa kuplimaan aika iloisesti tuntikausia kestävässä kohotuksessa huoneenlämmössä. Hiiva käyttää ravinnoksi sokeria, jolloin makeus taikinasta häviää, kun on liian kauan kohonnut.Tulee aikas hapanta pullaa eikä hiiva enää jaksa kohottaa koska se on palanut loppuun. Tapahtuu näet sellainen käymisprosessi.


        Ps. Eihän kotiviinikään ole kovin makeaa enää kun siihen laitettu hiiva ja sokeri ovat pulputtaneet aikansa käymisastiassa. Aikas hapanta on lopputulos..

        Hiiva käyttää ravinnokseen vehnän tärkkelystä ja käy aika hitaasti - sokeria ei pidä missään nimessä lisätä, epäilemättä se vain pilaa maun.


      • Kokenut leipoja
        ... kirjoitti:

        Hiiva käyttää ravinnokseen vehnän tärkkelystä ja käy aika hitaasti - sokeria ei pidä missään nimessä lisätä, epäilemättä se vain pilaa maun.

        Jaa, ettei pullataikinaan sokeria? No sehän on sitten ranskista :D

        "epäilemättä se vain pilaa maun. "
        - kokemusta asiasta ei sinulla siis ole, vaan epäilet? Saanen olla eri mieltä ja kokemusta minulla leivonnasta on vuosikausia.

        Katsos kun leipätaikinaankin laitan sokeria, siirappia tai hunajaa pikkaisen juuri hiivalle ravinnoksi. Leipä kohoaa paljon paremmin ja nopeasti siten. Sokeri kun ei jää makeudeksi, vaan hiiva käyttää sen ravinnoksi. Aivan valtavan hyvää leipää tulee ainakin minun uunista :). Voisin, minä puolestani epäillä, että isompi mahdollisuus on saada hiivanmakuista leipää, jos hiiva ei ole päässyt käymään kunnolla loppuun, koska sille ei ole ravintoa ollut sokerista. Kaikissa leipäohjeissa ei valitettavasti aina mainita sokeria tms ja sitten ohjetta noudattaneet ihmettelevät että miksi taikina ei kohoa kunnolla!!! Pullataikina jää makeaksi, mikä on tarkoituskin, koska sokerimäärät on aika isoja.


    • hunaja muuten

      lisää pullan ja leivän säilyvyyttä 2-3 ruokalusikalista litran taikinaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      87
      3217
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      2917
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2435
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2273
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      74
      2179
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2026
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1616
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      19
      1593
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1440
    10. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      32
      1423
    Aihe