Mitä hän tarkoittaa

Syväekologi

Suomen Kuvalehti 14.5.1999
Pentti Linkola: Ihmiskunnalla on vain 30 vuotta aikaa

Linkola esitteli monen aukeaman verran maailmanparantamisen ajatuksia, ratkaisuja joka elämänilmiöön, filosofisia ja psykologisia näkökohtia.

Lopuksi:

Tietotekniikka
"Kun ihmiselämä ja yhteiskunta palaavat sairaimmalta harharetkeltään virtuaalimaailmasta takaisin konkreettiseen materiaaliseen todellisuuteen, yritetään huippumoderni tietotekniikka siirtä varovaisesti historian roskatynnyriin museoitavaksi. On kuitenkin pelättävissä että kupla puhkeaa ja tynnyrin pohjalle ei jää mitään."


Hän tarkoittaa että jäljelle jäävät lankapuhelimet ilman numeronäyttölaitteita, kolikolla toimivat yleisöpuhelimet, pahviset matkaliput, aikataulujulisteet, perinteiset passit, laskujen maksaminen käteisellä rahalla tai konttoreissa, asiakirjat laaditaan kirjoituskoneella tai käsin, alkeelliset valokopiokoneet, pankkikirjat sekä kolikot ja setelit, postit, sanomalehdet, laskut ja reseptit paperimuodossa ja postilaitoksen kautta, valokuvat otetaan analogisilla kameroilla, sähköinen asiointi korvataan käymisellä konttoreissa ja virastoissa, veroilmoitukset vain paperimuodossa, puhelinnumero-vihkot (kuten vielä 1990-luvun alussa), funktiolaskimet korvataan kokonaan trigo-taulukoilla/MAOL-kirjalla, tietokonerekisterit korvataan arkistokaapeilla ja suoraan digitaaliseen muotoon tuotettu tieto (kantasolututkimus, hiukkaskiihdyttimet, fuusiokoereaktorit, tekoäly) heitetään hornan tuuttiin, tavarat/palvelut ostetaan ihmiseltä eikä automaatilta, viivakoodi-järjestelmistä luovutaan, sähkömittarit käy lukemassa ihminen, tietokoneella tehdyt tehosteet jäävät kokonaan pois elokuvista, tietokone/video-pelejä ei ole, putkitelevisiosta vain uutisia ja joku elokuva.. niin ja mitään automaattikassoja tai automaattimetroja ei ole, hissit ja lankapuhelimet kuitenkin elektronisesti ohjattuja

2001 hän totesi että koneet kehittyvät ja tieto vähenee. Olennaisin tieto luonnonjärjestelmien romahtaminen hukkaa roskan sekaan.

Rankkaa juttua.

2

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syväekologi

      Hyvin sanottu, huipputekniikka-, huipputiede- ja automatiokuplat alkavat olla rasittavia.

    • garbage in/out

      Kyllähän se tiedetään että esim. suurin osa nettiliikennettä on roskaa. Kakarat lataa ylös ja alas viimeisimpiä Hollywoodin paskaelokuvia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      63
      4898
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      31
      3705
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      22
      3340
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      79
      2305
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1889
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1561
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1512
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      322
      1435
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1423
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1310
    Aihe