Mitä hän tarkoittaa

Syväekologi

Suomen Kuvalehti 14.5.1999
Pentti Linkola: Ihmiskunnalla on vain 30 vuotta aikaa

Linkola esitteli monen aukeaman verran maailmanparantamisen ajatuksia, ratkaisuja joka elämänilmiöön, filosofisia ja psykologisia näkökohtia.

Lopuksi:

Tietotekniikka
"Kun ihmiselämä ja yhteiskunta palaavat sairaimmalta harharetkeltään virtuaalimaailmasta takaisin konkreettiseen materiaaliseen todellisuuteen, yritetään huippumoderni tietotekniikka siirtä varovaisesti historian roskatynnyriin museoitavaksi. On kuitenkin pelättävissä että kupla puhkeaa ja tynnyrin pohjalle ei jää mitään."


Hän tarkoittaa että jäljelle jäävät lankapuhelimet ilman numeronäyttölaitteita, kolikolla toimivat yleisöpuhelimet, pahviset matkaliput, aikataulujulisteet, perinteiset passit, laskujen maksaminen käteisellä rahalla tai konttoreissa, asiakirjat laaditaan kirjoituskoneella tai käsin, alkeelliset valokopiokoneet, pankkikirjat sekä kolikot ja setelit, postit, sanomalehdet, laskut ja reseptit paperimuodossa ja postilaitoksen kautta, valokuvat otetaan analogisilla kameroilla, sähköinen asiointi korvataan käymisellä konttoreissa ja virastoissa, veroilmoitukset vain paperimuodossa, puhelinnumero-vihkot (kuten vielä 1990-luvun alussa), funktiolaskimet korvataan kokonaan trigo-taulukoilla/MAOL-kirjalla, tietokonerekisterit korvataan arkistokaapeilla ja suoraan digitaaliseen muotoon tuotettu tieto (kantasolututkimus, hiukkaskiihdyttimet, fuusiokoereaktorit, tekoäly) heitetään hornan tuuttiin, tavarat/palvelut ostetaan ihmiseltä eikä automaatilta, viivakoodi-järjestelmistä luovutaan, sähkömittarit käy lukemassa ihminen, tietokoneella tehdyt tehosteet jäävät kokonaan pois elokuvista, tietokone/video-pelejä ei ole, putkitelevisiosta vain uutisia ja joku elokuva.. niin ja mitään automaattikassoja tai automaattimetroja ei ole, hissit ja lankapuhelimet kuitenkin elektronisesti ohjattuja

2001 hän totesi että koneet kehittyvät ja tieto vähenee. Olennaisin tieto luonnonjärjestelmien romahtaminen hukkaa roskan sekaan.

Rankkaa juttua.

2

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syväekologi

      Hyvin sanottu, huipputekniikka-, huipputiede- ja automatiokuplat alkavat olla rasittavia.

    • garbage in/out

      Kyllähän se tiedetään että esim. suurin osa nettiliikennettä on roskaa. Kakarat lataa ylös ja alas viimeisimpiä Hollywoodin paskaelokuvia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      380
      13483
    2. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4276
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4103
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      36
      4040
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      63
      3891
    6. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3344
    7. 105
      3222
    8. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3218
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      145
      3169
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      160
      2921
    Aihe