Lappi elokuun alussa?

Suunnitteilla olisi lähteä Lappiin mökkeilemään elokuun alussa Kolarin suunnalle,mutta mietityttää, että kuinkahan paljon siellä siihen aikaa on mäkäräisiä yms..? Ensimmäistä kertaa Lappiin menossa, niin en ehkä haluaisi sinne pahimpaan ötökkä aikaan kahden koiran kanssa.. :D
81264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Onhan ne niitä elokuulle lupailleet, mutta ei tuosta vielä tiedä. Jos paljon tulee, niin tietää siitäkin kun on vaikea hengittää, niin paljon elukkaa kurkuun sisäänhengityksellä.
Turistin kannattaa ostaa sellanen sääskihuppu, se päässä, niin ei mene mäkärät henkeen.

Äänestä

Tule muonioon jos haluat nähä aitoa tunturilappia.

Äänestä

Täytyykin varmaan sitten pohtia jäiskö sit mäkäräisten "alapuolella".. Vaikka Lapin kyllä haluaisin kokea..

Äänestä

En ole ihan varma oletko huolissasi itsestäsi vai koirista...

Itselläsi ei ole ongelmaa, kuten joku edellä sanoi niin sääskihuppu hoitaa homman.

Koirilla se riippuu paljon koirasta ja sen rodusta kuinka paljon mäkärät kiusaa. Itelläni pari koiraa ja vatsahan niillä se ongelma kun ei ole karvoitusta siellä (ainakaan meidän koirilla). Olen kokeillut koirille tarkoitettuja eri myrkkyjä mutta niiden teho on mitä on. Lenkillä pärjäävät pahimpaan aikaan ihan hyvin ja ennen sisälle tuloa olen ihan pyyhkellä hinkannut vatsan mäkäristä pois...

Äänestä

Täällä muoniossa ei ole juuri ollenkaan mäkäriä ja sääskiä. Koirille väliaikainen hyvä myrkky on "sekter", jota saa apteekista. Ei muuta ko tervetuloa!

Äänestä

Jos osaat ommella, niin laitappa koirille sellaset hyttypuvut, kyllä niiden sitte kelpaa.
Juu Muoniossa ei ikänä oo sääskiä näkynä, mäkäröistä puhumattakaan.

Äänestä

Musta se vaan ei kuulosta kovin mukavalta olla ulkona ötökkähuppu päässä. En siis todella ole mikään ötököiden ystävä..
Miksihän Muoniossa ei sitten mäkäräisiä ole?

Äänestä

kerta se on mäkrätön ja sääsketön paikka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sind kirjoitti:

Suunnitteilla olisi lähteä Lappiin mökkeilemään elokuun alussa Kolarin suunnalle,mutta mietityttää, että kuinkahan paljon siellä siihen aikaa on mäkäräisiä yms..? Ensimmäistä kertaa Lappiin menossa, niin en ehkä haluaisi sinne pahimpaan ötökkä aikaan kahden koiran kanssa.. :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu