Auttakee:
Miten voisi muuten kääntää englannin termi sleep with kuin maata? Eli kyseessä on pari, jotka ovat englanniksi sleep with toistensa kanssa. Siis oletettavasti kyse on seksistä. Se suomennetaan yleensä aina sanalla maata, joka tarkoittaa mielestäni jotain passiivista ja negatiivista. Maata auringossa, maata rannalla tai maata sängyssä. Eli mitään tekemättä.
Nukkua yhdessä on suora käännös, mutta se ei kuvaa englanninkielistä ilmaisua, mutta on toki parempi kuin maata yhdessä.
Ehdotuksia:
Did you sleep with him?
Öitsittekö yhdessä?
Yövyittekö Yhdessä?
Pyjamoitteko samassa sängyssä?
Peuhasitteko vuoteessa?
Neuvoja vailla oleva.
Sleep with?
10
150
Vastaukset
- Viisikko ratkaisee..
Jos ovat brittejä, niin kyse ei ole "oletettavasti seksistä". Tästä aiheesta on tehty elokuvakin:
http://www.imdb.com/title/tt0070450/ - Toisaalta...
... kuten itsekin sanot, "oletettavasti kyse on seksistä". Alkukielinen ilmaisukin on vähän suuntaa antava ja kaunisteleva, joten "makasitteko yhdessä" kuulostaisi aika passelilta käännökseltä.
Nääs voihan se nukkuminenkin olla yhtä passiivista toimintaa kun makaaminen, joten mielestäni "makaaminen" nimenomaan kuvaa tuota englanninkielistä ilmaisua.
Kysymys "Did you have sex with him?" olisi sitten suorasukaisempaa utelua ja eri tavalla käännettävissä.- Nosy Parker
Do you know him/her in the biblical sense?
Näin minä aina kysyn. Oiva tapa udella asiaa pieteetillä...
- grak
Niin, mutta miten sanotte sen suomeksi?
Nukustelivatko he?
Pyöriä lakanoissa?
Sänkyillä?- No vaikka näin:
Harlekiini-kirjasarjamaisesti: Rakastelivatko he?
Perinteisen kaunokirjallisella tyylillä: Makasivatko he (yhdessä)?
Lehtipisteen ylähyllyn lehtien tyyliin: Paniko ne?
(Ja mainion TV-sarjan "Seisemän" Varma Laakkosen tyyliin, olettaen että kyse on pettämisestä: Harjoittivatko he salavuoteutta?) - Supi S.
No vaikka näin: kirjoitti:
Harlekiini-kirjasarjamaisesti: Rakastelivatko he?
Perinteisen kaunokirjallisella tyylillä: Makasivatko he (yhdessä)?
Lehtipisteen ylähyllyn lehtien tyyliin: Paniko ne?
(Ja mainion TV-sarjan "Seisemän" Varma Laakkosen tyyliin, olettaen että kyse on pettämisestä: Harjoittivatko he salavuoteutta?)Tutkiskelin taannoin vanhoja kirkonkirjoja, joita nykyään on netissäkin kiitettävästi. Joissakin rippikirjoissa oli piikoja tai renkejä nuhdeltu, syynä esim. "1. erä salavuoteutta, 2. erä salavuoteutta". Jokseenkin huvittavaa tuo "erä"-sanan käyttö tässä yhteydessä.
Kielipalstalla sopinee todeta sekin ilmiö, että kirkonkirjat olivat 1800-luvun puoliväliin ja vielä sen jälkeenkin pääosin ruotsiksi. Vuosisadan loppupuolella taas jotkut papit ovat olleet suorastaan fennomaaneja. Lapsen nimi Frans Fredrik on kirjoitettu muotoon Ransu Vreetrikki jne. - Niinpäpä
Supi S. kirjoitti:
Tutkiskelin taannoin vanhoja kirkonkirjoja, joita nykyään on netissäkin kiitettävästi. Joissakin rippikirjoissa oli piikoja tai renkejä nuhdeltu, syynä esim. "1. erä salavuoteutta, 2. erä salavuoteutta". Jokseenkin huvittavaa tuo "erä"-sanan käyttö tässä yhteydessä.
Kielipalstalla sopinee todeta sekin ilmiö, että kirkonkirjat olivat 1800-luvun puoliväliin ja vielä sen jälkeenkin pääosin ruotsiksi. Vuosisadan loppupuolella taas jotkut papit ovat olleet suorastaan fennomaaneja. Lapsen nimi Frans Fredrik on kirjoitettu muotoon Ransu Vreetrikki jne.Isoisäni Heikki on syntynyt 1870-luvulla syvällä sisä-Suomessa, vankasti suomenkielisessä pitäjässä, yhtä vankasti suomenkieliseen perheeseen. Eikös vain kirkkoherran ketkale – ruotsinkielisellä sukunimellä siunattu – olekin merkinnyt pojan kirkonkirjoihin kasteessa (mukamas) annetuilla etunimillä Johan Henrik! Myös tittelit ovat tyyppiä "bonden", "drängen" jne.
Havaintojeni mukaan kieli on muuttunut tuon seurakunnan kirkonkirjoissa suomeksi vielä samalla vuosikymmenellä, siis 1870-luvun lopulla. - Niinpäpä
Supi S. kirjoitti:
Tutkiskelin taannoin vanhoja kirkonkirjoja, joita nykyään on netissäkin kiitettävästi. Joissakin rippikirjoissa oli piikoja tai renkejä nuhdeltu, syynä esim. "1. erä salavuoteutta, 2. erä salavuoteutta". Jokseenkin huvittavaa tuo "erä"-sanan käyttö tässä yhteydessä.
Kielipalstalla sopinee todeta sekin ilmiö, että kirkonkirjat olivat 1800-luvun puoliväliin ja vielä sen jälkeenkin pääosin ruotsiksi. Vuosisadan loppupuolella taas jotkut papit ovat olleet suorastaan fennomaaneja. Lapsen nimi Frans Fredrik on kirjoitettu muotoon Ransu Vreetrikki jne.Olin tuntenut erään tyttölapsen varmaankin runsaan vuoden verran, kunnes sitten aloimme tehdä lähempää tuttavuutta eräänä iltana keväällä 1972. Sain silloin luvan olla lähtemättä hänen boksistaan yöksi omille kämpilleni. Täytyy kuitenkin tunnustaa, ettei seksin harjoittaminen tullut kyseeseen vielä samana yönä.
Puolisentoista kuukautta myöhemmin tuo tyttö raahasi kamppeensa kämpilleni, joten meistä arvatenkin tuli toisten silmissä susipari. Jostakin syystä kirkkoherramme ei kuitenkaan koskaan kutsunut meitä nuhdeltavaksi salavuoteudesta.
Kihlat ostimme seuraavana keväänä ja vihille menimme vähän yli vuosi tämän jälkeen. Tästä kului vielä pari vuotta ensimmäisen jälkeläisen saamiseen, joten kovin aikaansaapia sängystelijöitä emme tainneet olla.
Yhteisessä parivuoteessa vietämme joka tapauksessa yömme edelleen. - Lounashemmo
Supi S. kirjoitti:
Tutkiskelin taannoin vanhoja kirkonkirjoja, joita nykyään on netissäkin kiitettävästi. Joissakin rippikirjoissa oli piikoja tai renkejä nuhdeltu, syynä esim. "1. erä salavuoteutta, 2. erä salavuoteutta". Jokseenkin huvittavaa tuo "erä"-sanan käyttö tässä yhteydessä.
Kielipalstalla sopinee todeta sekin ilmiö, että kirkonkirjat olivat 1800-luvun puoliväliin ja vielä sen jälkeenkin pääosin ruotsiksi. Vuosisadan loppupuolella taas jotkut papit ovat olleet suorastaan fennomaaneja. Lapsen nimi Frans Fredrik on kirjoitettu muotoon Ransu Vreetrikki jne.>"1. erä salavuoteutta, 2. erä salavuoteutta". Jokseenkin huvittavaa tuo "erä"-sanan käyttö tässä yhteydessä.
No, onhan kyseessä melkoisesti painia muistuttava laji. Ehkä vähemmän kreikkalais-roomalaista ja enemmän pneumaattis-hydraulista.
- lkjhgfdxcghjkl
Iloitella olisi aika hyvä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517199Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235536- 1152595
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162087Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361778Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111013- 59961
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45909Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32904