Kolmen metrin viiva

hemmmoccc

Saako takakenttäpelaajan jalka osua kolmen metrin viivan päälle ko. pelaajan hyökätessä? Aina ennen olen luullut, ettei saa osua viivaan ollenkaan eli jalan on pysyttävä kokonaan viivan takana. Nyt olen kuitenkin jostain saanut päähäni sellaista informaatiota, että jalan osuminen viivaan riittää hyväksyttävään suoritukseen.

Nyt äkkiseltään en googlettamalla löytänyt apuja.

4

3499

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha_kettu

      Viiva kuluu määriteltävään alueeseen kuten kentän muissa osissakin. Esimerkiksi takarajalla viivan ulkoreunan kosketus on rike syöttöhetkellä. Samoin ponnistaminen syöttöön viivan reunaa koskien. Käsittääkseni kentän rajat on merkitty siten että 9x9 metrin alue ulottuu viivan ulkoreunaan. Tällöin pallolle riittää kun se lattiaan osuessaan koskettaa rajaviivan ulkoreunaa ollakseen pelikentän sisällä.

      Tässä tapauksessa kolmen metrin viivan reunankin kosketus on rike; elleivät säännöt ole muuttuneet.

      • gorbatsohvi

        Näin sen pitäisi tosiaankin olla... Tosin tuo 'pallo sisällä/ulkona' tulkinta on muuttunut useita kertoja, joten en tiedä mikä on nykyinen tulkinta. Periaatteessahan pitäisi ratkaista sen pienen pistemäisen kohdan, joka ensiksi osuu lattiaan, mutta kukas piru siitä selvän ottaa.... Kovassa lyönnissä pallo litistyy osuman jälkeen aika lailla kuten hidastuksista näkyy...

        Takamiehen hyökkäyksessä täytyy huomata se seikka, että jos pallo ei ole kokonaisuudessaan verkkonauhan yläpuolella, ei kyseessä ole virhe, vaikka ponnistaisi 3 m viivalta tai sen etupuolelta. Sillä hyppääkö pelaaja vaiko ei, ei ole merkitystä, ratkaisevaa on pallon sijainti lyöntihetkellä.

        ----

        Liberohan ei saa 3m viivan etupuolelta passata sormilyönnillä. Ainakin yhdessä maailmanliigan pelissä tällainen meni Sammelvuolta läpi.. Osaisiko joku kertoa, tuomitaanko liberon em. passista aina suoraan virhe, vai toteutuuko sekin vasta silloin, jos hyökätään verkon päältä?


    • pallopoika1

      Toteutuu ainoastaan mikäli hyökkäys tapahtuu verkkopinnan yläpuolelta.

    • Pillipiipari

      Kolmen metrin hyökkäyksissä jalka ei saa osua viivalle. Siis sama sääntö kuin syötössäkin.

      Liberon tekemä sormilyönti kolmen metrin viivan sisältä on virhe silloin kun pallo lyödään verkkopinnan yläpuolelta. Sammelvuon tapauksessa on voinut kolmas kosketus olla esim hihalla. Liberoiden kosketuksista jää tuomareilta huomaamatta tilanne, jossa libero puolustaa sormilyönnillä kolmen metrin sisältä ja passari jujuttaa siitä.
      Tulikohan tossa vastattua oikeisiin kysmyksiin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      202
      4770
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      210
      3531
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      122
      2977
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2952
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      50
      2884
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      53
      2356
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2337
    8. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      74
      2223
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2055
    10. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      56
      2039
    Aihe