mitä mustikasta

mustikka ihana

mitäs ihanaa teette mustikasta, jos se perinteinen piirakka jää väliin :)
Jogurtin ja rahkan kanssa maistuu, sekä ihan sellaisenaan toki. Mitäs muuta?

2

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -

      Pirtelöön ja muuhun blenderissä sekoitettavaan juomaan tietysti sopii hyvin, kuten marjat yleensäkin. Itse kyllä syön tuoreat mustikat mieluiten siltään tai maustamattoman jogurtin kanssa, sen verran hyviä ovat, ettei makunautintoa halua enemmälti peittää. Kaupan pakastemustikat maistuvat yleensä hieman kitkeriltä, joten niiden käyttö sitten vaatii omaan makuuni ylimääräistä makeutta, ihan vain sokeria (jogurtin kanssa) tai esim. kinuskikastiketta. Tietysti jos leipoo niin sellaiseenhan nekin käy vallan mainiosti.

      • -

        Niin no joo, jäi huomaamatta, että tämä oli VHH-palstalla, joten nuo sokerivaihtoehdot voi halutessaan unohtaa. Itse en käytä keinotekoisia makeutusaineita, mieluummin jotain oikeaa, jos kerran tarvetta, tuoreiden mustikoiden kanssa kylläkään ei ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2794
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2786
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2392
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1994
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1481
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1299
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      362
      1298
    Aihe