Ilmastosekoilu aiheuttaa sekaannusta.

Sähköteurastaja

Jos Kiinan päästöt viilentävät ilmastoa, silloinhan kaikki ilmastomallinnukset ovat todistetusti väärässä.
Nyt alarmisti saa valita itse, kumpi oikeassa.
A Kiina Malli/SO2
B: Ilmasto mallnnus/CO2.

Minä valitsenkin Aurinkomallin, koska alarmisti ei ole vielä valmis tunnustamaan sitä, tosin FMI poisti auringon 0,1% mallin sivuiltaan, eli FMI on muuttamassa linjaansa.
http://climaterealists.com/index.php?id=8044

14

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..............

      Klassinen olkinukkeargumentti. Sähköteurastaja yrittää uskotella, että ilmastonmuutosta pitäisi mallintaa vain yhden tekijän perusteella.

      • .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

        Kerrotko minkä mukaan sitä on alarmistit mallintaneet? Yhden tekijän, hiilidioksidin?


      • .............
        .-.-.-.-.-.-.-.-.-.- kirjoitti:

        Kerrotko minkä mukaan sitä on alarmistit mallintaneet? Yhden tekijän, hiilidioksidin?

        Voin kertoa. Ensinnäkin moderneissa ilmastomalleissa on useita osamalleja, on mm. säteilymallia, merimallia ja ilmakehämallia. Saattaapi olla jopa hiilenkierron mallikin. Ilmakehämallissa mallinnetaan mm. ilman liikkeitä Newtonin toisella lailla, ilmanpainetta, ilman lämpötilaa termodynamiikan lakien mukaisesti ja vesihöyrypitoisuutta (http://fi.wikipedia.org/wiki/Ilmastomalli). Reunaehtoina malleille syötetään useita erilaisia pakotteita, mm. kasvihuonekaasujen pakote, insolaation ja albedon aiheuttama pakote (http://data.giss.nasa.gov/modelforce/). Ilmastomallit eivät ole mitään käyränsovituksia, vaan niissä ratkotaan numeerisesti maa-meri-ilmakehäsysteemin tilaa kuvaavat yhtälöt.


      • Sähköteurastaja

        Miksi sitten kiinalaisten tupruttelu kumosi ilmastomallit, kertarysäyksellä.
        Miksi ilmastomallit näyttivät että lämpenee, ja nyt Hansen väittää ettei lämpenekkään.
        Ilmastomallin nimeen, ilmastoherra kiesus, ettekö näe pienintäkään ristiriitaa.
        Koittakaa päättäää nyt, lämpeneekö vai kylmeneekö, ei se voi tehdä kumpaakin samaan aikaan.


    • Sähköteurastaja

      Nooh´pokaseni.
      FMI on vuosikaudet mallintanut ilmastonmuutosta yhden tekijän eli
      CO2,hden perusteella, meinaatko että jatkavat vielä kauan, koska eivät väitä enään auringon vaikutuksen olevan vakio.
      Sen vuoksihan ne poistivat moisen väitteen sivuiltaan, ja tiedoitearkistostakin.
      Onko tämä taas kovin vaikeata päätellä? Täh?

      • Sähköteurastaja

        Katsokaas vielä, FMI,n ilmastonmuutososiossa on ensimmäisenä (vielä)
        Grafi, joka "todistaa" CO2 ja Lämpenemisen yhteyden, ei siinä ole muita suureita, kuin CO2 ja lämpötila.
        Tekstissä selitetään grafin (sekin väärennetty) todistavan että CO2 lisäys
        aiheuttaa vastaavan määrän ilmaston lämpenemistä.
        Paras todistaja aiheessa on FMI,n oma sivusto, ettet voi vedota minun lainaavan Wattsia, lähde on ihan FMI itse.
        Valita taalakselle äläkä mulle. Varoitin niitä 1,5 vuotta sitten.


      • .............
        Sähköteurastaja kirjoitti:

        Katsokaas vielä, FMI,n ilmastonmuutososiossa on ensimmäisenä (vielä)
        Grafi, joka "todistaa" CO2 ja Lämpenemisen yhteyden, ei siinä ole muita suureita, kuin CO2 ja lämpötila.
        Tekstissä selitetään grafin (sekin väärennetty) todistavan että CO2 lisäys
        aiheuttaa vastaavan määrän ilmaston lämpenemistä.
        Paras todistaja aiheessa on FMI,n oma sivusto, ettet voi vedota minun lainaavan Wattsia, lähde on ihan FMI itse.
        Valita taalakselle äläkä mulle. Varoitin niitä 1,5 vuotta sitten.

        Noinko päättelet asian? Siis koska IL:n ilmastosivulla on kuvaaja, jossa on esitetty lämpötila ja hiilidioksidipitoisuus, täytyy sen mielestäsi tarkoittaa sitä, että ilmastoa mallinnetaan vain ja ainoastaan hiilidioksidipitoisuuden mukaan? Päättelysi on heikkotasoista.


    • Sähköteurastaja

      Tuossa on limatolokian perusteet CO2,hden aiheuttamaan ilmastonmuutokseen, tuukka simosen sivuilta.
      Hirvittävä kauhuskenaario, eikä muita tekijöitä, koska itse aurinkokin vain 0,1 astetta, sitähän ei merkityksettömänä edes mainita.
      http://ilmasto.org/media/perusteet/hiilidioksidi.jpg

    • Sähköteurastaja

      Mihin fysikaalisiin ilmiöihin mainitsemiesi kaasujen lämmittävä vaikutus perustuu?
      Onko kyseessä se sama juttu kun yritit lämmittää saunan CO2,hdella, hyvinkö lämpesi?
      Onko kaasuilla elinaikakin, sääli, nyyh nyyh, nooh' kepeät mullat.
      Näytäs noi suureet fysiikan oppikirjasta niin tutustun paremmin.

    • Sähköteurastaja

      Vaihtoehtoisesti voit sanoa miksi CO2 lisääntyminen ei lämmitä enään ilmastoa, eli anna sille kerroin, millä se vaikuttaa ilmastoon.
      Onko se positiivinen, vai negatiivinen.
      Kun taalas puhuu ilmastopakotteesta, hän tarkoittaa että paljonko ilmasto lämpenee jos CO2 pitoisuus kaksinkertaistuu.
      Omassa tutkimuksessaan hän esitti täällä lämpenevän 16 astetta.
      Eikö tuosta saisi matemaattisen arvon.

    • Greenman

      Ihmiskunta lämmittää maapalloa 1.6 W/m². IPCC laskee sen kaavasta: 1.6 W/m² (CO2) 1.0 W/m² (CH4, N2O, CFC ym.) 0.2 W/m² (otsoni) – 1.2 W/m² (sulfaatit, orgaaniset hiiliyhdisteet, noki, nitraatit, pöly ym.)

      Kaava on yksinkertaistettu ja siitä on jätetty virhemarginaalit pois, jotta sitä olisi helpompi lukea.

    • amisfyysikko 1

      Kaava on yksinkertaistettu ja siitä on jätettu virhemarginaali pois. Eikä se kuvaa todellisuutta kuten MIT prof Lindzen kertoi valahtoisesti congressin kuulusteluisa viime joulukuussa 2010 . Kuulusteluiden jälkeen USA irtautui kaikista ilmastosopimuksista ja lopetti rahoituksen kokonaan YK alaiselle IPCC.

    • Sähköteurastaja

      No jos ihmiskunta kerran lämmittää mainitsemasi 1,6W/m2, miksi se sitten kylmenee.
      Miksi hansen kiistää tuon kaavasi, ja väittää että kylmenee, eikä lämpene.
      Onko IPCC kaavassasi kenties jotain puutteita, kun ilmasto ei tottele.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      421
      6087
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      85
      5416
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4424
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3961
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      63
      3850
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      186
      3503
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      119
      3244
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      69
      3237
    9. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3056
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2289
    Aihe