kerro miten avaruus laajenee

Mr. Pressure

Uskotko laajenevaan avaruuteen?

Jos, niin osaatko kertoa miten avaruus laajenee?

Jos et osaa, niin miksi uskot laajenevaan avaruuteen?

Minä en usko laajenevan avaruuden olemassa oloon.

Minusta laajeneva avaruus on alkuräjähdysuskonlahkon yksi jumalista jota ei oikeasti ole olemassa.

Myös kaareutuva avaruus on jumala jota ei olemassa!

ylimääräiset tilaulottuvuusjumalat ja pimeät jumalat ovat myös ihmisen päästään tempaisemia käsitteitä, joita ei oikeasti ole olemassa!

Minä oletan että avaruus on ei yhtään mitään ja siksi avaruus ei voi muuttua millään tavalla.

Minä oletan että oikeasti kaikki näkyvän maailmankaikkeuden tihentymät laajenevat kolmiulotteisti!

minun ei tarvitse uskoa laajeneviin tihentymiin!

Tämä siksi että minä osaan kertoa miten ja miksi laajenevat tihentymät laajenevat!

Google: Savolainen ajatus ja sinäkin opit miten maailmankaikkeus oikeasti toimii!

.

7

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mr. Pressure

      Jos asioita osaa pohtia loogisella tavalla, huomaa että kaikki havainnot todistavat laajenevien tihentymien olemassa olon!

      Mikään ei todistaa laajenevaa avaruutta = jumalaa tieteellisesti olemassa olevaksi.

      Tässä muutamia havaintoja joita ei voisi syntyä ilman sitä että tihentymät laajenevat kolmiulotteisesti, jolloin syntyy paineenvaihtelua jne.

      What activates a supermassive black hole?
      July 13, 2011

      http://www.physorg.com/news/2011-07-supermassive-black-hole.html

      .

      Evolved stars locked in fatalistic dance
      July 13, 2011

      http://www.physorg.com/news/2011-07-evolved-stars-fatalistic.html

      .

      A pulsar's mysterious tail
      July 14, 2011

      http://www.physorg.com/news/2011-07-pulsar-mysterious-tail.html

      .

      Scientists model physics of a key dark-energy probe
      July 12, 2011

      http://www.physorg.com/news/2011-07-scientists-physics-key-dark-energy-probe.html

      .

      Ps. Miten tämä pimeä energia = pimeä jumala saa avaruuden laajenemaan kiihtyvällä vauhdilla?

      Ai niin, eihän uskovaiset selittele jumaliensa toimintatapoja.

      .

      • Astrodamus

        Lopeta jo. Et ymmärrä fysiikasta tai kosmologiasta yhtään mitään. Kaikki ovat väsyneet typerään jankutukseesi.


    • nxbghjjnbbx

      "Jos et osaa, niin miksi uskot laajenevaan avaruuteen"

      Jos et ole havainnut yhtään laajenevaa tihentymää, miksi uskot siihen Jukka?

    • H Kaukotähti

      Koska maailmankaikkeudessa olevat kohteet mittaustulosten mukaan etääntyvät toisistaan ja kauimpana olevat kohteet etääntyvät nopeammin, on looginen ja yksinkertaisin selitys tälle tosiasialle, että maailmankaikkeus siis laajenee.

      Kysyit, miten maailmankaikkeus laajenee. En oikein käsitä mitä tarkoitat kysymykselläsi. Maailmankaikkeus laajenee juuri niin kuin laajetaan eli maailmankaikkeuden tilavuus kasvaa. Tätäkö tarkoitit kysymällä, miten?

      En oikein saa kiinni ajatuksenjuoksustasi. Käsitin, ettet hyväksy maailmankaikkeuden laajenemista. Millä hyväksymälläsi sanalla sitten kuvaat tilannetta, jossa jonkin tilan pisteet etääntyvät toisistaan? Vai etkö hyväksy edes sitä, että maailmankaikkeuden kohteet etääntyvät toisistaan?

      Käsitin, että sinulla on jokin oma malli maailmankaikkeudesta. Kehottaisin testaamaan sitä vaikka sillä, miten yksinkertaisesti se pystyy selittämään maailmankaikkeuden eri mittaustulokset. Tarvitseeko se tulosten selittämiseen jatkuvasti joitain uusia lisäoletuksia? Jos malli on hankalampi ja monimutkaisempi ja monimutkaistuu jokaisen uuden mittautiedon johdosta, on mallisi todennäköisesti väärä.

    • pipipää.

      >>Uskotko laajenevaan avaruuteen?>>

      Mitä väliä sillä on loppujenlopuksi?

      Me ja meidän aikamme ei riitä kuitenkaan sen selvittämiseen. Emme saa ikinä vastauksia, niin turhaa vaivaat pientä päätäsi asian kanssa, siinä voi tulla vaikka höpöksi.

      Maapallo kyllä huolehtii meistä ja meidän lopusta, ei siinä tarvita senkummempaa matematiikkaa.

    • noniin siinä vastaus

      En usko. En usko Jumalaan, noitiin, henkiin, enkä mihinkään muuhunkaan mistä ei tiedetä mitään. Teorioita voi kyllä esittää mutta niiden toimivuus jää tutkimatta jos ei ole mitään konkreettista mitä tutkia. Laajeneva avaruus on tuulesta temmattu. Samoin tuulesta temmattu ajatus on gravitaatiohiukkasen olemassaolo. Loppujen lopuksi kun keksimme mistä gravitaatio johtuu, selitys on niin yksinkertainen että sen ymmärtää savolainen maanviljeliä Penttikin, kun sen valmetin radiosta kuulee kesken heinänteon.

      • H Kaukotähti

        Ei sinun tarvitse uskoa mihinkään, mutta voisit uskoa konkreettisiin tutkimustuloksiin. Jos maailmankaikkeuden pisteiden nähdään etääntyvän meistä sitä nopeammin, mitä kauempana ne ovat, on se laajenemista suomenkielen mukaan. Se on savolaiselle maanviljelijällekin täysin selvää, muttei sinulle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe