Eikö se olekkin mukavampaa mennä moottoripaatilla, kuin meloa rantaporeissa, ja odottaa helikopteria nostamaan pahimpien paikkojen yli.
http://www.climate4you.com/ClimateAndHistory 1900-1949.htm#1942: Second ship to navigate the Northwest Passage
Kalastajapaatilla koillisväylän läpi 1942
6
<50
Vastaukset
- Sähköteurastaja
Toi linkki ei oikein toimi.
Laitan tuohon troolarin joka seilasi sulan luoteisväylän läpi, vuonna 1922,
ihan normaalisti, ilman meloja ja kanoottia, saatikka mediahälyä!
Taisivat pitää asiaa normaalina siihen aikaan, kun luoteisväylä oli vielä sula.
http://www.climate4you.com/images/NWpassageAndStRoch.jpg Muistatko kuinka viime vuonna seurasimme suomalaisen pikkupaatin monivaiheista matkaa läpi Luoteisväylän?
http://luoteisvayla2010.blogspot.com/2010_10_01_archive.html
Heilläkään eivät pääasiallisina ongelmina ollet niinkään jäät, vaan tuulet, joista viisastuneina totesivatkin purjealuksella olevan ehdottomasti järkevämpää purjehtia idästä länteen eikä heidän tavallaan lännestä itään.- Sähköteurastaja
Juu, heidän ongelminaan oli polttoainetäydennys, helikopteriapu, ja satelliittikuvat, että näkisi onko rantaporeissa veneen mentävä aukko.
Joutuivat odottamaan kuukausikupalla sopivaa rakosta jäitten välistä.
Se oli sentään vahvistettu rautapaatti, kun Nordenskjäöld tyytyi puiseen, eikä sillä ollut helikopteria muista apuvälineistä puhumattakaan.
Ei edes karttoja, kun joutui tekemään ne itse, koska ei ollut karttoja.Muuten, oli aiheena nyt Luoteisväylä eikä Koillis-. ; )
Amundsen purhehti purjeveneellä 1903 suotuisampaan suuntaan, idästä länteen, talvehti kahdesti, tosin ensimmäinen oli lähinnä äärimmäisten olosuhteiden selviytymiskurssia inuiittien opastamana ja selvisi läpi kolmen vuoden retken jälkeen reittiä joka olisi ollut liian matala tälle suomalaisseurueen veneelle.
Joten kummat meloivat rantaporeissa, Amundsenin urotyötä yhtään väheksymättä?
- Sähköteurastaja
Niin niin, mutta ei nostattanut kanoottia helikopterilla pahimpien paikkojen yli koska silloin ei ollut helikoptereita.
Eipä toki nostattanut helikopteri suomalaisiakaan, joten asiasta rääkymisesi on kummallista. Etten sanoisi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760