Kato marjamailla

Ikänsä marjastanut

Nyt näyttää, että marjasadosta tulee ennätysmäisen huono. Kuitenkin marjafirmat on taas värväneet hädänalaisia, köyhiä thai, venäläis ym. maalaisia poimijoita metsiin. Sääliksi käy nuo riistetyt raukat. Pitkää päivää sääskien seassa sateessa tai tukalassa ilmassa. Oli keli mikä hyvänsä, metsään on pakko lähteä. Koulujen lattioilla nälässä yövytään. Onkohan tämä nyt ihan oikein?

Ehdotankin, että pidetään silmällä tuota touhua. Onhan meitä joutilaita perään katsomaan. Seurataan, onko heillä marjoja, kun tulevat metsästä. Eivät ehkä saa matkakulujaan maksettua. Ja yöpaikasta ja ruuastakin pitää maksaa. Kysellään oloista ja katsotaan kuinka "työnantaja" heitä kohtelee. Onko kunnon varusteita, opastusta, ravintoa, nesteytystä. Helteellä suolla tarpominen vaatii juotavaa ja ruokaa. Nääntyiköhän viime kesänä kuollut thai-poimija ravinnon puutteeseen ja nestehukkaan? Marjafirmoillahan ei ole mitään vastuuta asiassa. Sanovat, että ihmiset ovat vapaaehtoisesti tulleet tienaamaan.

Kuinka moni meistä suomalaisista alistuisi riistettäväksi? Täysin tuntemattomiin oloihin ja rankkaan työhön nälkäpalkalla. Mielestäni tämä on aivan kamalaa.

Huuteleehan tuo Hemmo ja perään kuuluttaa marjafirmojen vastuuta. Mutta nyt todellakin otetaan asoista selvää ja puututaan asiaan. Jos on aihetta, yhteys ihmisoikeusvaltuutettuun. Kysymys on ihmisistä, emmekä voi olla niin itsekkäitä, että emme välitä.

Olen itse ahkera marjastaja ja tiedän, että työstä käy vaikka marjasato olisi hyvä tai kohtalainenkin. Olen todennut, että kato on paikoin 100%. Hilla kukki helleaallon myötä liian varhain ja mustikkaa ei näytä oikein tulevan. Puolukka kukkii runsain mitoin, mutta ei se vielä takaa hyvää puolukka vuotta.

Nyt kaikki kansalaiset ja ennen kaikkea politikot valvomaan asiaa. Olemmehan me vaaleissa antaneet edustajille valtakirjan hoitaa asioita. Ja paikallistason päättäjillekin kuuluu vastuu. Tämä on vetoomus ja kehoitus suoraan toimintaan. Raportoidaan näkyvästi puutteista vaikka lehtien palstoilla. Ei tämä muuten lopu tai kehitetä poimintaoloja.

4

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmisen vuoro

      Luonto antoi kaiken antoii onnen avaimet ,ettei lukoja olekaan

      Nyt Ihmisen vuoro "

      Synnyimme 6 miljoonaa sittiötä

      Nyt 3 miljoonaa 30 vuodenpäästä = 0

      Mehiläisä 0

      Pölytyksiä 0

      sato 0

      Asenne ja ajatelemisen lahja

      Ajanvarkaat varastavat kallinta mitä lapsella on lapsen aika

      Perustuslakiin Lapsen aika

      Rakennmuutoksen aika

      Sivistys kultuuri 101% Metsässä

      Henkisesti fyysisesti ja sielullisesti

      Tila ontto

      Mikään ei tunnu miltään "

    • 12039128301298301293

      Lääkkeet... RAUNO LÄÄKKEET!!

    • Ei orjuudelle

      Joo, ei tosiaankaan ole marjoja. Enemmän vain rummutusta asiasta. Kokoappa nyt Hemmo joukkosi ja hoida poimijaorjien asiaa!

    • ei...

      Eihän Hemmo sitä voi tehdä koska nimenomaan vastustaa kaikkea muualta tulevaa poimijaporukkaa. ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17118
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5517
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2592
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2076
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1775
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1007
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      899
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      897
    Aihe