Nyt mustikkaaaaan! On ainakin superhyvää. Kaupunkimustikatkin ovat varmasti yhtä puhtaita kuin kiinalaiset goijinmarjat. Ei maksa mitään, ja lisäksi saa väri- ja tuoksuterapiaa suomalaisessa metsässä!
(Ja kannattaa pitää mielessä, että metsä kohottaa myös mielialaa. Jokin maaperän bakteeri vaikuttaa suoraan serotoniiniaineenvaihduntaan.)
Mustikkaan!
3
221
Vastaukset
- ...
rasittaa kyllä välillä tuo mustikan ja gojimarjan vertailu. Kummatkin ovat erinomaisia marjoja, gojeista tosin joutuun vähän ottamaan selvää että löytää puhtaan ja laadukkaan merkin. Syön mustikkaa ja gojia, samoin kotimaista omenaa ja sitten appelsiinia. Se vaan hankaloittaisi ruokavaliota jos söisi pelkästään kotimaisia tuotteita.
Siinä olen samoilla linjoilla että mustikan kerääminen on sellainen kokonaisvaltainen juttu, saa puhdasta happipitoista ilmaa ja liikuntaa ja metsässä kävely tosiaan kohottaa mielialaa ja juuri kerätyt mustikat ovat parhaimmillaan terveysmielessä. Mutta myös laadukas goji on ihan hyvä ja helppokäyttöinen lisä ravintoon. Itse käytän tiibetiläistä gojia. - kotimaisuus kunniaan
Mutta tulisi huomioida myös luontoa: ostaako luontoa saastuttavilla lentokoneilla jostain kaukaa tuotuja asioita vai läheltä itse kerättyjä? Siksi ne kotimaiset ovat aina parempi vaihtoehto!
- hieno homma
Entä kahvi ja tee ja kaakao? Tuskinpa nekään on kotimaisia ja lentokoneella nekin tuuaan. Olen muuten syönyt itse poimimiani mustikoita jo pari vuotta n.2dl/pv. Ehkäpä näkö on sen verran parantunut, ettei tarvii laseja käydä uusimassa. Sama vahvuus rajattomissa ollut 6v. Syön myös karpaloita ja puolukoita päivittäin. Sairastan kyllä aika vähän. Tressaan kyllä helposti ja hermoilen, eikä niihin kyllä em ole auttaneet.
Aloin käyttämään uteliaisuuttani Macajauhetta, jonka tilasin Ecodealista. Aivan selvästi rauhoituin ekan kolmen viikon käytön aikana, enkä aloittanut yhtään riidanpoikasta, kuten yleensä hitsaan helposti. Sain mukavia siivousinspiraatioita. Kyllähän kotimaiset marjat hyviä ovat, mutta eri tarkoitukseen, kuin Maca.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama245037Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634046Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve743612Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732698Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472473Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602348Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl762159Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272117- 1351654
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371515