Hartaan Vt-matskun tutkimisen lisäksi?
Mitä harrastuksia ex-jt:lla on?
Uteleva Ulla
21141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
lauseitten irtirepiminen kontekstista.
poistattelu ja haistattelu ;)
Ei, kyllä tuo on exien ja turuslaisten toimintaa.
"Tuunaus" eli irrotellaan lauseita asiayhteydestä,
tai lauseen osia, ja
tehdään niistä "oma julistus", joka tietenkin on ihan päinvastainen kuin alkuperäisen kirjoituksen tarkoitus on.
Sitten sanotaan hartaana:
Ihan Vt-seuran omaa matskua on , jokikinen sana... ;D
.
*Tuunaajat ry*
>>tehdään niistä "oma julistus", joka tietenkin on ihan päinvastainen kuin alkuperäisen kirjoituksen tarkoitus on.>>
Eikä edelleenkään yhtä ainoaa esimerkkiä tällaisesta lainailusta? Niin arvasinkin.
>>Sitten sanotaan hartaana: Ihan Vt-seuran omaa matskua on , jokikinen sana>>
Niin se vain menee, että kun lyö sitaatit auki, laittaa siihen otteen Vt-seuran kirjallisuudesta, lyö sitaatit kiinni ja laittaa siihen vielä asialliset lähdeviitteet perään, niin silloin se on Vt-seuran omaa matskua, jok' ikinen sana.
yritä nyt kasvaa aikuiseksi ja saada järjeä päähäsi. sinua on kusetettu seuran taholta. tunnusta se itsellesi ja lopeta ruikuttaminen. et tule koskaan kohtaamaan aikaan että vt-seuraa kohtaan ei löytyisi valtavaa määrä argumenttejä.
seuran historia on pitänyt huolen jo siitä että valheelliseksi seuraa voi aina sanoa. on parempi tunnustaa itselleen että minua on petetty ja olen ollut herkkäuskoinen, kuin jatkaa samaa menoa lopun ikäänsä.
kaikki tekee virheitä mutta vain tyhmä tai selkärangaton ei halua korjata virhettäänt
Erittäin hyvä kommentti!
Peukuttelu ylläpidon kanssa.
Joutavien aloitusten keksiminen ja henkilökommentointi. Ei niillä mitäänjärkevää sanottavaa yleensä ole.
peukutus on harrastus poistatuksien ohella ;)
-eikä se muuta sitä miksikään ettei diovmorf ole entinen todistaja. ;)
Kummallistav miten joillain on kova tarve esittää olevansa entinen todistaja. Kai sillä sitten koetetaan saada uskottavuutta. Moinen uskottavauus kärsii inflaation nopeasti, sillä tällainen henkilö on AINA toisen käden tiedon varassa ja se näkyy ennen pitkää.
Mistä ainainen jankkaus " et ole entinen todistaja"?
Mistä jatkuva tarve esiintyä entisenä tai nyktisenä todistajana, kun ei kerran sellainen ole?
Valittaminen kurjasta lapsuudesta... esim;
-lapsuuden syytä nykyinenkin aikuiselämän kurjuus ,
vaikkei koskaan kasteelle mennytkään ;D
-ei päässyt teininä dokaamaan maailmallisten kanssa, joten kasvoi ihan kieroon.. :D
Entisille todistajille on todellakin yhteistä se tunne, että he ovat jääneet paitsi jostain hienosta. Toisaalta tämä kertoo siitä, että seurakunta ja vanhemmat eivät ole onnistuneet valistamaan riittävästi nuorta todellisuudeseta. Tämä kyvyttömyys korvataan tiukoilla kielloilla ja sanktioilla.
Näin toki tehdään myös maailmallisten parissa. Silti kaikesta huolimatta homma ei toimi, ja penskat pörrävät maailmalla miten sattuu.
Koko hommahan on sikälikin pielessä, että irtiotto on normaalia kasvamista ja aikuistumista, ja sitä pitäisi tukea niin, että ei sitten eläkeiässä tarvitse miettiä mistä jäi paitsi.
Eipä paljon ole muuttunut jt ajoista. Paljon töitä edelleen, mutta siitä ei ole nyt tietenkään omantunnontuskia. Musa baareissa tulee pyörittyä, niin kuin jt aikanakin, mutta nyt ei ole esteenä srk toimet. Nettiä tulee pyöritettyä niin kuin jt aikanakin, mutta nyt siitä ei tule huonoa omaatuntoa.
Liikunnallisia harrastuksia on edelleen ja niitä voin harrastaa omalla aikataululla ja vt seura ei määrittele ajankohtaa milloin se ei kävis.
Nyt en tee elämässäni enää mitään väärää, joten on helevetin synnitön olo :-))
Eipä tässä mitään ihmeempää. En ajautunut synnin pohjattoman suohon. Tuntuu että verot on yhä maksettava. Kaikista hassuimmat jeh tod säännöt eivät sido, eikä niitten rikkominen kolauta omaatuntoa, vaikkei se ihan poltinraudalla olekaan merkitty.
VT matsku ei isommasti kiinnosta. Uskonto ei kiinnosta, eikä edes se, onko Jumalaa olemassa. Kuvittelin tunteen olevan ohimenevää, mutta hengellisyys ei heräile uudestaan vuosienkaan kuluttua. Arvostan maltillisia uskontoja, mutten ole ottanut askelta niitten suuntaan. Siltä osin tilanne on sama, kuin etten koskaan olisikaan ollut JT.
Maailmanparannnus kiinostaa edelleenkin. kylvän pennosiani vähän jokaiseen hyvään hankkeeseen, joka ilkeää pyytää minulta avustusta ja on minulla kummilapsikin hyvin etelässä.
Nyt saan itse määrätä ajan käyttöni, mutta sitä ei ole sen enempää, kuin JT:ssa ollessani. Maa ei ole nielaissut minua, kuin Koorahin, eikä tuli kuluttanut kuin Daatanin. Olen ihan tyytyväinen nykytilanteeseeni.
Sinulle kateellinen!!
Niin varmaan onkin.
Jeh tod puhuvat paljon ihmisen vapaasta tahdosta varsinkin sen yhteydessä, miksi maailmassa pahuutta. Kun sen vapaan tahdon sitten saa ihan oikeasti, niin se on hieno tunne. Minä olen oman itseni herra.
Harrastuksista unohdin mainita politiikan. Olen äänestänyt lähtöni jälkeen jokaisissa vaaleissa ja tulen äänestämään. Olen ollut vähän muutenkin aktiivinen sillä saralla. Tuli oikein vanhat hyvät ajat mieleen, kun keväällä jaoin postilaatikoihin vaalitraktaaatteja.
"Moni jt on.."
Kröhöm, ei vaan moni ex on hänelle kateellinen.
I remember when I was studying in university, I didn’t like myself very much.
I was rude, selfish, emotionally stingy, self-centered, judgmental, highly critical, very obnoxious, and arrogant.
Nyt olen oppinut pitämään itsestäni, vaikka alussa kerrottu on kait vain vahvistunut :)