Terve omatunto ja kristillinen etiikka vaativat homoseksuaalisen identiteetin ehdotonta hyväksymistä, niin yhteiskunnassa kuin kirkossakin. Homoseksuaalisuus ei ole sairaus eikä synti vaan erilaisuus, eikä se vahingoita ketään.
Mutta on ehdottomasti väärin ja syntiä syyllistää tai syrjiä homoseksuaaleja. Kristityille kuuluu Jeesuksen kehoitus: ”Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi” Joka ei rakasta lähimmäistään, jonka on nähnyt, ei voi rakastaa Jumalaa, jota ei ole nähnyt.
Terve omatunto ja kristillinen etiikka
14
99
Vastaukset
- säksäksäksäksäk säk
Että sä jaksat jauhaa näistä homoista.
Saaks sä jotain kiesejä niistä vai oletko itse homo vai saatko kiksejä siitä, että mielestäsi eri tavalla ajattelevat ovat hulluja, sairaita ja halveksittuja.
Ja multinikkeily asian tiimoilta on aika säälittävää.- suvaitsevaisuudesta.
" Terve omatunto ja kristillinen etiikka vaativat homoseksuaalisen identiteetin
ehdotonta hyväksymistä,
niin yhteiskunnassa kuin kirkossakin... ????
Mutta on ehdottomasti väärin ja syntiä syyllistää tai syrjiä homoseksuaaleja. Kristityille kuuluu Jeesuksen kehoitus: ”Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi”
Uskovia taas saa syyllistää ja syrjiä . se siitä suvaitsevaisuudesta.
- onks mitään muuta
Sähän voisti perustaa oman palstan, missä aamusta iltaan vaan puhut homoista.
Jos oikeasti luulet jotenkin asiaa eidtäväsi, niin kissan pierut.
Tää on niin loppuun kaluttu luu, että ei oikein enää edes haise. - Mirka ...
""Homoseksuaalisuus ei ole sairaus eikä synti vaan erilaisuus, eikä se vahingoita ketään.""
Jumalausko taas vaikuttaa ja tekee ihmisistä vainoharhaisia. Jeesuksen nimeen on tapettu miljoonia täysin viattomia ihmisiä. Tämä todistaa uskon vaaralliseksi ja jota kaikkien pitäisi välttää. Uskonnot pitäisikin kriminalisoida. - Hengenmies
Asiasta kannattaa niin kauan puhua kun syrjintää ja vihapuhetta seksuaalisia vähemmistöjä kohtaan kirkoissa ja seurakunnissa esiintyy. Ja sitähän on vielä hyvinkin paljon. Myös ne uskonnolliset tahot jotka vihapuhetta edelleen harjoittavat on nimettävä. Tässä on hyvä esimerkki myös sairaasta raamattufundamentalismista mikä olisi määrätietoisesti torjuttava.
- .
No sinä nyt et tuolla tyylilläsi kuin lisäät kaiken maailman vihatiloja.
Oksettaa koko tyylisi.
Tästä on jauhettu tälläkin palstalla varmaan kilometrien verran. Tulos. Aihe ällöttää, oksettaa, tympii, etoo, tulee korvistakin jo ulos. - Hengenmies
Tämä aihe tulee olemaan tapetilla varmaan vielä pidenpään kuin naispappeuskiista. Vaikka sekin hyväksyttiin kirkossa, niin edelleen on tietyissä herätysliikkeissä monenlaista naisten alistamista hyvin paljon.
Minusta empatialla eli toisen ihmisen asemaan samaistuminen auttaa ymmärtämään asiaa. Itsekkyys ja vain oman navan näkeminen on syntiä. Monesti olen ihmetellyt miksi fundamentalisti ei näe lähimmäistä itseltään. - hastala.hista
Hengenmies kirjoitti:
Tämä aihe tulee olemaan tapetilla varmaan vielä pidenpään kuin naispappeuskiista. Vaikka sekin hyväksyttiin kirkossa, niin edelleen on tietyissä herätysliikkeissä monenlaista naisten alistamista hyvin paljon.
Minusta empatialla eli toisen ihmisen asemaan samaistuminen auttaa ymmärtämään asiaa. Itsekkyys ja vain oman navan näkeminen on syntiä. Monesti olen ihmetellyt miksi fundamentalisti ei näe lähimmäistä itseltään.Kuule maailmassa on hiukan isompiakin ongelmia tällä hetkellä kuin muutaman homon pikku piiperrykset.
- Mirka ...
. kirjoitti:
No sinä nyt et tuolla tyylilläsi kuin lisäät kaiken maailman vihatiloja.
Oksettaa koko tyylisi.
Tästä on jauhettu tälläkin palstalla varmaan kilometrien verran. Tulos. Aihe ällöttää, oksettaa, tympii, etoo, tulee korvistakin jo ulos.Siis, totuus ja faktat oksettaa sinua. Tätä ne uskonnot teettää. Taas yksi todiste lisää uskontojen haitoista.
- kuulemma
Saahan sitä olla vaikka mitä. Mutta. Taipumusten harrastaminen se ei ole soveliasta.
- luminarsku
>Homoseksuaalisuus ei ole sairaus eikä synti vaan erilaisuus, eikä se vahingoita ketään. <
Tuon kun perustelet Raamatulla, niin sitten viestisi voi ottaa todesta.Totean, että luminarskun edesottamuksia ei todellakaan voi otta todesta. Jos et surmaa lapsia, jotka hangoittelevat vanhempiaan vastaan, niin perustele se Raamatulla, jos osaat, pöllö!
- dikduk
"Orjia ei saa pitää eikä toista ihmistä saa pahoinpidellä" Tuon kun perustelet Raamatulla, niin sitten viestin voi ottaa todesta.
"Naiseen saa yhtyä kun hänellä on kuukautiset , jos niin tekee, ei pidä joutua rangaistuksi"
Tuon kun perustelet Raamatulla, niin sitten viestin voi ottaa todesta.
" sairaudet eivät johdu pahoista hengistä joita ei ylipäänsä ole joten pahoja henkiä ei voi siirtää eläimiin " tuon kun perustelet raamatulla niin sitten viestin voi ottaa todesta.
"Aurinkoa ei voi pysäyttää ja ja jos voisi vuorokauden vaihtelut eivät johtuisi siitä vaan maapallon omasta pyörähdyksestä akselinsa ympäri "tuon kun perustelet Raamatulla niin sitten viestin voi ottaa todesta
"Omaa järkeä ja tutkittua tietoa saa käyttää hyväkseen , moraali nykyään on erilainen kuin lähi-idässä 3000 v sitten ja se on meidän kaikkien onni"
Väärin? - girl22gr
mulle toi homoseksuaalisuus ei silleen kristillisesti oo paha asia,mut jotenkin tulee muuten mieleen paljon asioita esim.siltä kannalta että jos homoille/lesboille oltas annettamas adoptio-oikeus,se ois musta väärin. myös homojen kirkkohäät mietityttää. mitä kirkon edustajat on täst mieltä,voisko joku vastailla?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod336484- 355973
- 293324
- 452740
- 342594
- 152268
- 372158
- 161976
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons401819En ole koskaan kokenut
Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka191747