DNA-jälkien perusteella Sapiens ei ole aikojen saatossa risteytynyt vain Homo neandertalikseen vaan vipinää on ollut muidenkin lähisukuisten kanssa.
New Scientistissa kerrottiin jo vuosia sitten jäljestä, jota epäillään erectus-hybridisaation tuloksena perimäämme päätyneestä ja nyt sitten tämä...
http://www.livescience.com/15911-humans-interbred-extinct-relatives.html
Esim. Biaka-pygmien ja San-heimon jäsenten perimässä on uutisen mukaan mahdollisesti jopa 2% peräisin aiemmin tuntemattomattomalta lähisukuiselta ryhmältä, joka olisi eronnut meidän kehityslinjastamme n. 700000v sitten. Risteytymistä on tuon tuntemattoman ryhmän kanssa on voinut tapahtua vielä niinkin äskettäin kuin 35000v sitten.
Tuo risteytyminen ei siis ole tässä se ainoa kiinnostava asia vaan myös se, mikä tuo rinnakkainen linja oli? Kuten on tietysti ollut odotettavissakin, niin ihmisenkin kehitystausta on luultavasti paljonkin monisyisempi kuin usein esitetään ja DNA on mahtava työkalu tuon kehityshistorian selvittämisessä.
"Tieteellinen" kreationismi se vaan on ja pysyy lähtökuopissaan.
Uusia seksikumppaneita
6
96
Vastaukset
- Solon1
Luinkin saman uutisen Naturesta ennen kuin huomasin avauksesi.
http://www.nature.com/news/2011/110905/full/news.2011.518.html
Eiköhän tuo rinnakainen kehityslinja jokus vielä selviä. Mielenkiintoinen juttu.
Katsoin muuten ne TEDTalkin-videot avauksestasi ja täytyy sanoa, että Svante Pääbon pätkä oli todella hyvä.
"Tieteellinen" kreationismi se vaan on ja pysyy lähtökuopissaan. " -Siellä on ja syvällä. - a.
Tieteellinen kreationismi ei ole ihmisen alkuperän suhteen lähtökuopissa vaan se on ollut maalissa jo kauan sitten. Ja tiedekin sattumalta tunnustaa tämän että kaikilla nykyihmisillä on yhteinen esi-isä.
Kauankohan kestää ennenkuin evolutionistit pääsevät maaliin asti sekoilemisistaan.- Antimytomaani
Jaahas, eläkkeellä oleva mytomaanimultinikkimme puolitrollailee taas?
"Tieteellinen kreationismi" ... joo, joo ja lehmät lentävät.
Pussaa hirvinautaasi. >>Tieteellinen kreationismi ei ole ihmisen alkuperän suhteen lähtökuopissa vaan se on ollut maalissa jo kauan sitten. >Ja tiedekin sattumalta tunnustaa tämän että kaikilla nykyihmisillä on yhteinen esi-isä.>Kauankohan kestää ennenkuin evolutionistit pääsevät maaliin asti sekoilemisistaan.
- a.
http://www.youtube.com/watch?v=1xcLjObgimk&feature=related
YouTube Poop: White Jebus's Gay Boat Ride
Jokaisen MKEDo-Kristityn märkä Uni! (Saksalainen miehen nimi GUgayAgughhhgghghghg)- Giriii giinni
Kai nimimerkki a. tiedät että ei ole sellaista kun tieteellinen kreationismi? Katso vaikka Wikipediasta..ja älyllinen suunnittelu ja muu humpuukki luokitellaan pseudotieteeksi:) Alahan tehdä jotain hyödyllistä ja myönnä että evoluutio on afakta..toivottavasti sinulla ei ole lapsia joille opetat omia hömpötyksiä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082615
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo471805Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1461397Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol3501326Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3451264Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251176Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe571113Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H131022- 55976
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S21893