Pohjois-Korea on yksikulttuurinen itsenäinen maa, jossa ei ole maahanmuuttoa eikä siten maahanmuuttajiakaan, maalla on oma valuutta eikä se kuulu mihinkään euroon. Yhden ja ainoan kulttuurin on luonut alkujaan Suuri Johtaja Kimi Il-sung, nyt maata johtaa hänen poikansa Rakas Johtaja Kim Jong-il.
Pohjois-Korea on kuitenkin kansansa paratiisi, ja he kuvittelevat elävänsä maailman parhaiten menestyvässä maassa. Kaikkialla muualla ihmiset kärsivät kurjuutta heidän käsityksensä mukaan.
Nyt Kim Jong-il on käynyt avaamassa uuden lihakaupan ja antanut kallisarvoisia neuvoja kaupan myyjille.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Kim Jong-il antoi ohjeita lihakaupan myyjille/1135269206062
Hän on niin jalomielinen vaikka ei edes tiedä, miten köyhä ihminen voi elää Pohjois-Koreassa.
Me voisimme miettiä, mitä lihaa siellä lihakaupassa mahdollisesti myydään, kun maassa kärsitään nälänhätää ja kuollaan aliravitsemukseen.
Tässä siis näemme, miten hyvin yksikulttuurinen maa elää ilman maahanmuuttajia ja oman valuutan turvin.
Pohjois-Korea on kuitenkin kansansa paratiisi, ja he kuvittelevat elävänsä maailman parhaiten menestyvässä maassa. Kaikkialla muualla ihmiset kärsivät kurjuutta heidän käsityksensä mukaan.
Nyt Kim Jong-il on käynyt avaamassa uuden lihakaupan ja antanut kallisarvoisia neuvoja kaupan myyjille.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Kim Jong-il antoi ohjeita lihakaupan myyjille/1135269206062
Hän on niin jalomielinen vaikka ei edes tiedä, miten köyhä ihminen voi elää Pohjois-Koreassa.
Me voisimme miettiä, mitä lihaa siellä lihakaupassa mahdollisesti myydään, kun maassa kärsitään nälänhätää ja kuollaan aliravitsemukseen.
Tässä siis näemme, miten hyvin yksikulttuurinen maa elää ilman maahanmuuttajia ja oman valuutan turvin.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ja miksiköhän Pohjois Korea sitten on niin köyhä. Ettei syynä nyt kumminkin olisi vuosikausia jatkuneet Yhdysvaltojen kauppasaarto pakotteet aivan kuten Kuuballekin.
Tuohonhan persut näyttävät juuri pyrkivän. Ei mitään kontakteja ulkomaailmaan, kuten EU:hun tai vaikkapa Yhdysvaltoihin tai Ruotsiin. Ei mitään väestön liikkeitä rajojen yli. Tuloksena on alta aikayksikön myös vientikaupan romahtaminen, josta ensimmäiset merkit jo näkyvissä persujen nousua myöten. Yksi kieli, rajat kiinni ja yksi diktaattori: Etanatimo-il-Kalja. Miten tyhmä ihminen voi olla!!!
Siksi Pohjois-Korea on niin köyhä. Oliko vastaus sinun kysymykseen? Tuskin ymmärrät!!
Eihän sellainen eristävä persupolitiikka ole niin paha asia varsinkaan diktaattoreille siellä Pohjois-Koreassakaan, Rakas Johtaja ja hänen poikansa ovat pyöreäposkisia vaikka maassa nähdään nälkää. Ainakaan köyhän maan Suuren johtajan ei tarvitse nähdä itse nälkää, mikä lienee sentään aika hyvä asia! Ja näinhän asia on sitten Suomessakin.
..joutuisi Euroopan kauppasaartoon. Saisimme rukoilla polvillamme, että isä-Putin lähettäisi meille Venäjältä köyhäinapuna hapankaalia.
Aivan niin, ideahan onkin juuri siinä, että korkean teknologian maa voidaan eristää muusta maailmasta ja pakottaa nöyrtymään. Rikkaathan siinä vain rikastuvat, jos vientiyritykset menestyvät. Eihän se semmoinen ole mitään kansandemokratiaa, jonka Soini haluaa palauttaa tähän maahan.
Täällä oman maan rauhassa me voidaan paremmin säilyttää oman kulttuurin omaleimaisuus, voidaan kiroilla kaikessa rauhassa suomeksi ja juoda kotimetsän siimeksessä tuotettua pontikkaa. Onneksi kurkkusato on ollut erinomainen ja sitä riittää vielä talveksikin. Metsästä voidaan kerätä jäkälää ja ketunleipiä särpimeksi. Heinäähän ihmiset syövät Pohjois-Korassakin.
No sen verran tietenkin pitää tuonita olla, että Irlannista saadaan Soinille tummaa pintahiivaolutta, jos hän sitä haluaa juoda.
"Ettei syynä nyt kumminkin olisi vuosikausia jatkuneet Yhdysvaltojen kauppasaarto pakotteet aivan kuten Kuuballekin. "
Ensinäkin Kuuba ei ole köyhä verrattuna Pohjois-Koreaan. Toiseksi myös Kiina ja Venäjä saartavat Pohjois-Koreaa, vaikka ovat olevinaan vähän parempia kavereita kuin Japani, Etelä-Korea ja me muut.
Voit olla aika varma että EU saartaa meitä, enemmän kuin nyt, jos Soinin tielle mennään.
No Soinin tie on silkka ääntenkalastelukikka. JOS Soini joutuisi vastuuseen hänen linjansa olisi ihan toinen. Hän EI veisi meidät ulos eurosta. Hän EI vastustaisi EU:n kehittämistä. Hän EI heittäytyisi poikkteloin ylivelkaantuneiden tukemiseen.
Hän vain väittää koska tietää että sellainen uppoaa osaan kansasta.
Eiköhän tuo euro häviä ilman Timo Soinia kaikenlaiset nautapäät tänne kirjoittelevat.
täysin idioottitason ketju avausta myöten, pelkkää trollausta.
Trollaus ja trollaantuminen
Kirjoitusta, jonka on tarkoitus aiheuttaa kiivaita reaktioita eli fleimejä, sanotaan trolliksi. Suomenkieliseksi vastineeksi on ehdotettu sanaa "vedätys". Yleensä trollaaja esittää jostakin kuumasta, kiistanalaisesta aiheesta äärimmäisen mielipiteen esittäen sen vastustajien kantaa halventaen, positiivisia argumentteja esittämättä. Usein trolli on tarkoituksellisen naiivi ja sisältää niin monta väärinkäsitystä tai vääristelyä, että liki jokaisen tekisi mieli oikaista edes osa - ja jos oikaisemiseen rupeaa, siitäpä tuleekin vuodatus.
Trollaus on alkeellisimmillaan pelkkää häiriköintiä, johon halutaan muiden vastaavan tuohtuneina. Esimerkiksi sama sanoma saatetaan toistaa loputtomasti samoin sanoin. Trollaaja sitten naureskelee muiden reaktioille samaan tapaan kuin hiekkalaatikolla hiekkaa muiden päälle heittelevä pikkupoika.
Käytännössä trollausta voi olla äärimmäisen vaikea erottaa pelkästä syvästä tietämättömyydestä tai tyhmyydestä, joskin säännölliset trollaajat yleensä oppii tunnistamaan.
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/nyysit/3.4.html#trolli
Toki näin on, ja jos otamme huomioon nimenomaan persupersujen älyllisen kapasiteetin, voimme olla aivan varmoja ettei heillä ole juuri mitään valmiuksia analysoida mitään näin hienosäikeistä asiaa kaikessa siinä tiedon ja erilaisten asioiden tulvassa, jonka tavallinen tallaaja joutuu kohtaamaan päivittäin varsinkin EU-asioita seuratessaan.
Juuri tästä syystä persupuoluekin on menestynyt hyvin trollaamalla kannattajiaan lähes alinomaan. Puolueen johtajan lausunnot antavat usein ymmärtää jotain kuvitteellista, josta peruspersu käsittää Soinin jo toimineen ja hoitaneen asiat kuntoon, vaikka eihän niin ole vielä koskaan käynyt.
nyt kun meillä siis on yksi älykäs (oman väittämänsä mukaan) täällä, niin osallistu toki keskusteluun vaikka vain näissä tämän palstan ketjuissa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9925365
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10043012
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9921671
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10060218
mitä mahdat tietää noista mainitsemistasi "varsinkin EU-asioita seuratessaan." EU asioista?
Niistä on paljon asiaa suomi24:n EU palstalla.
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3423
Varsinkin tässä on yksi hauska ketju:
"SANOKAA YKSIKIN HYVÄ ASIA EU:STA
Kun itse en ole yhtään löytänyt. "
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8162191
228 Vastausta ja 3 225 Lukukertaa mutta niitä hyviä asioita ei ole ilmennyt, päinvastoin toki on.
ei mitään vastauksia noihin, odotellaan vielä, vaikka taitaa olla aika turhaa.
ei näillä täälä taida mitään asiaa ollakaan, kunhan räksyttävät kuin pahaiset piskit. No harrastushan sekin ilmeisesti joidenkin mielestä. Politiikasta täällä ei juurikaan puhuta.
Mitä ne perssut aikovat nyt tehdä, kun tuo EU on perSsuille pelkästään huono asia? Ottavatko perSsut perSSukännit, itkeä pirauttavatko sossun tädille, kirjoittavatko joulupukille vai mölyävätkö käpykaartissa? Muuttuuko teidän elämänne koskaan paremmaksi oman perSSupuolueenne ansiosta? Minun on kyllä jo ikävä' seurata pahoinvointianne! Mikään ei muutu, pakkoruotsi, EU, mamut!!! Voisimmeko yhdessä keksiä jotain näiden onnettomien mölyäjien auttamiseksi?
mitään älyllistä vastausta tai kommenttia noihin ketjuihin, ei kyllä tännekään.
tullut sinne, mutta ei myöskään tähän ketjuun mitään asiallista, pelkkä roskanlevityspalsta nykyisin. Se kai häiriköiden tarkoituskin on, tai sitten ne tosiaan ovat niin tyhmiä, että luulevat kirjoittelevansa tänne jotain asiaakin. Tuokin vatipää, joka kaljasta vinkuu koko ajan, ei sillä IQ pistet näy muuhun riittävän.
heidän (noiden huutelijoiden) pitäisi hieman lukea ja sivistyä, sen tehtyään ehkä huomaisivat Soinin ollen hyvinkin oikeassa tämän talouskriisin ja sen hoidon suhteen.
"TALOUS RIKKI JO YLI TUHAT PÄIVÄÄ
Finanssikriisi iski Yhdysvaltoihin tasan kolme vuotta sitten. Kriisi levisi koko maailmaan, ja Eurooppa on ollut siitä alkaen pysyvässä talouskaaoksessa.
Mitä oikein tapahtui?
Talouskriisin kolmenkymmenen vuoden historia
Talouskriisin pahinta vaihetta on nyt eletty kolme vuotta. Kriisi alkoi kuitenkin kehittyä jo kolmekymmentä vuotta sitten: rahoitusalan sääntelyä purettiin ja johdannaisia rakenneltiin kauan ennen kaaoksen räjähtämistä."
http://www.taloussanomat.fi/talouskriisi/
Erinomainen Taloussanomien artikkelisarja aiheesta, siellä huomoidaan myös Perussuomalaiseten nousu. Artikkelisarjaan tulossa vielä lisää:
1. Näin Euroopan unioni ajautui kriisiin
2. Näin uudet rahoitustuotteet sokaisivat pankit
3. Näin Amerikan mätä korttitalo rakennettiin
4. Näin Kiina auttoi Amerikan itsepetosta
5. Näin globalisaatio ja it:n kehitys loivat kiikkerän maailman
6. Näin luokitusyritykset sössivät
7. Näin pihalla viranomaiset olivat
8. Näin kuutamolla media oli
9. Näin poliitikot sössivät
10. Näin kapitalismi petti itsensä
Soinihan ei ole ollut KOSKAAN missään asiassa väärässä. Hän on AINA tiennyt tulevaisuuden tapahtumat kaikkia muita luomakunnan ihmisiä paremmin. Lisäksi Soini saa niin tahtoessaan mm. joet virtaamaan ylämäkeen, pilvet väistymään, juo saavillisen kaljaa nopeammin kuin kukaan muu koskaan jne. jen.
Emen!
ja se on huomattu maailmalla, myös Euroopan unionissa.
"Mies, jota kuunnellaan: ”Eurooppa perussuomalaistuu”
- Kreikka-avun tuki on pikku hiljaa murentumassa taloutensa vastuullisesti hoitaneissa euromaissa. Brysselissä pohditaan nyt, ovatko suomalaiset muuttumassa euroskeptikoiksi, Steinbock kirjoittaa.
- Todellisuus on kuitenkin päinvastainen: Eurooppa on muuttumassa suomalaisen, perussuomalaiseen suuntaan.
Suomalaistaustainen Dan Steinbock on kansainvälisen liiketoiminnan tutkimuksen johtaja arvostetussa yhdysvaltalaisessa tutkimusintituutissa.
Suomen vakuusvaatimukset ja perussuomalaisten vaalivoiton kiristämä EU-politiikka näyttäytyy Steinbockin mukaan uhkana euroalueen yhtenäisyydelle. Ongelma ei ole Suomi tai perussuomalaiset sinänsä, vaan näiden näyttämä esimerkki.
- Mitä enemmän [Suomen] hallitus joustaa Brysselin suuntaan, sen enemmän lisääntyy opposition kannatus. Sama kehitys on jo levinnyt muualle Eurooppaan"
http://www.uusisuomi.fi/raha/115711-mies-jota-kuunnellaan-”eurooppa-perussuomalaistuu”
Soini oli ja on hyvin oikeassa tässä asiassa.
"Argentiinan velkakriisin selvittänyt Mario Blejer :
”Kreikan pitää kaatua isosti,” Blejer sanoi Bloombergille.
Blejer hoiti Argentiinan velkakriisin vuonna 2001. Argentiinalla oli silloin velkaa 95 miljardia dollaria, eli noin 70 miljardia euroa.
Blejerin mukaan kansainvälisen valuuttarahaston ja Euroopan keskuspankin junailemat tukipaketit aiheuttavat lamaa.
Tukipaketit vain kasvattavat Kreikan velkaa ja tukahduttavat maan taloudellisen kasvun vuosikausiksi, totesi Blejer."
http://www.talouselama.fi/uutiset/quotkreikan pitaisi kaatua isostiquot/a685448
Perussuomalaisten vastustajilta pelkästään typerää aivotonta älämölöä, pakko uskoa, että kuolaavat päällensä tänne kirjoitellessaan. Ei heillä mitään asiaa ole.
"Nyt pelataan enää aikaa: Kreikka kohta konkurssiin
Kreikka tulee ajautumaan velkajärjestelyyn, arvioivat suomalaisasiantuntijat. Tämä on heidän mukaansa todennäköisin vaihtoehto, sillä maa ei pysty selviytymään velkataakastaan. Poliitikot pelaavat heidän mukaansa enää aikaa."
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2011/09/12/nyt-pelataan-enaa-aikaa-kreikka-kohta-konkurssiin/201112844/12
seriffi siivoillut tästä ketjusta vastustajien häirikköivestejä ison nipun, pointsit seriffille siitä.
Olen samaa mieltä idioottitasosta, se on perSsuista puhuttaessa oikea määritelmä. Päätavoitteet perssupiolueella:
-kriittinen maahanmuutto
-pakkoruotsi pois
-irti EU:sta
Kansanedustajina valtakunnan pellejä, Halla-aho, Immonen, kikkeliEerola, Hirviniemi. Puheenjohtajana populistinen tuuliviiri Soini, joka ei koskaan ole saanut mitään poliittista parannusta aikaan. Opposition käpykaartissa mölynnyt ennustuksiaan, ja nyt vielä ääniä kalastellakseen otti mukaansa nämä rasistiset SS miehet. Trollaus on hullaannuttanut kaikki SS bloggaajat!
Kerropa tuo myös kaikille Ahvenanmaalaisille , heillä on saarellaan ihan vastaava systeemi !
Niinkö??? Jaa, että Ahvenanmaan itsehallinnollako menee yhtä surkeast kuin Pohjois-Korealla??? Nyt selityksiä mistä johtuu, kun kerrot, että on sama "systeemi" ja toisella menee loistavasti. Muutamat tuhannet elättävät vielä yhden kansallisvaltion, ja toisessa paikassa kuollaan nälänhätään! Nyt kaivataan syvällistä analyysiä, sen verran syvä on ristiriita.
Äläkä heitä kehiin niitä Talan valehtelemia varustamotukia. Niitä saavat kaikki varustamot tasapuolisesti, niin Ahvenenmaalla kuin mantereellakin. Todella säälittävän huono selitys/Talavale.
Soini pitää puolueensa rasisteista kynsin- hampain kiinni.
http://www.iltasanomat.fi/vaalit2011/mita-soinin-pettajille-tapahtuu/art-1288381397587.html