Suomen adventtikirkossa palkatut pastorit ja työntekijät mielellään puhuvat maallikkotyöntekijöistä. He kun ovat usein niitä, jotka tekevät suurimman työn kirkon sisällä, mutta heille ei makseta siitä minkäänlaista palkkaa He eivät saa olla päättämässä esim. suurista linjauksista, joita kirkon hallituksessa tehdään pienen klaanin keskuudessa.
Tällaiset maallikkot ovat kultaakin arvokkaamat kirkolle, koska he käyvät ansiotyössä kirkon ulkopuolella ja maksavat ansioistaan kymmenykset, uhrilahjat ja tekevät sitten vielä ilmaista työtä rahoittaessaan palkkapaimenien helpon ja makean elämän.
Palkkapaimenen motto:
"Antaa maallikoiden tehdä työt, kun me vain keräämme rahat eli työn hedelmät"
Mikä on maallikkojäsen?
8
144
Vastaukset
- Annu ei kirjautunut
Ei se oikein pieni klaani ole, johon kuuluu 150-180 edustajaa kaikista Suomen Adventtiseurakunnista. He valitsevat hallituksen tai johtokunnan, johon valintaan ei oikein kukaan pysty yksin vaikuttamaan. Valituksi tulevat hyvin monen äänestyksen kautta ne, jotka Jumala on katsonut arvolliseksi. Näin uskon.
Tämäkään "klaani" eli hallitus tai johtokunta ei ole kovin pieni, koska siinäkin on lähes 20 jäsentä, ja hekin ovat ympäri Suomen. Mielestäni meillä pelaa demokratia oikein hyvin, Ovathan siellä johtajat mukana, mutta enemmistöön he eivät koskaan pääse, koska seurakuntien edustajat ovat aina enemmistö.
Kun maallikot kulkevat tekemässä Herran työtä seurakunnissa, heille maksetaan kulukorvaukset, esim. matkoista yleisellä kuitin mukaan. Jos seurakunta on vaikean matkan takana, saa ihan autolla ajaessaan kilometrikorvauksen, joten uskopa vain, tämä on totuus.
Jos taas on sellainen "maallikko", joka ei ota kulujaan yhteisestä kassasta, on aivan oma asia näin tehdä. Hän tulee toimeen vähemmällä, eika itse halua ottaa kaikkia, mitä saisi. Se on oma valinta, ota sekin huomioon. Olen mukana, joten tiedän asiat, joista sinä vain kirjoittelet tietämättömänä.
Älä anna väärää todistusta kenestäkään tällaisella foorumilla, koska sinä teet siinä helposti rikoksen.- Justus Pontus
On hyvä, että maallikoilla on valtaa päättää rahoittamansa kirkon toiminnasta. esim. Ev.Lut.kirkossa Kirkkovaltuustossa ja Kirkkoneuvostossa istuu 95% maallikoita eli ei pappeja tai diakoneja.
Olisi syytä ottaa oppia heista. Suomen Adventtikirkon ongelmana on se, että kun 145 työntekijää eläköityy heistä tulee "maallikoita" eli kirkon vallan vahteja...se ei ole demokratiaa. kerran pappi...aina pappi...? - pyh!
Justus Pontus kirjoitti:
On hyvä, että maallikoilla on valtaa päättää rahoittamansa kirkon toiminnasta. esim. Ev.Lut.kirkossa Kirkkovaltuustossa ja Kirkkoneuvostossa istuu 95% maallikoita eli ei pappeja tai diakoneja.
Olisi syytä ottaa oppia heista. Suomen Adventtikirkon ongelmana on se, että kun 145 työntekijää eläköityy heistä tulee "maallikoita" eli kirkon vallan vahteja...se ei ole demokratiaa. kerran pappi...aina pappi...?Mikä ihmeen 145 työntekijää? Suomen Adventtikirkossa ei ole kuin n. 30 pastoraalisen työn tekijää.
- pöörröööt!
Justus Pontus kirjoitti:
On hyvä, että maallikoilla on valtaa päättää rahoittamansa kirkon toiminnasta. esim. Ev.Lut.kirkossa Kirkkovaltuustossa ja Kirkkoneuvostossa istuu 95% maallikoita eli ei pappeja tai diakoneja.
Olisi syytä ottaa oppia heista. Suomen Adventtikirkon ongelmana on se, että kun 145 työntekijää eläköityy heistä tulee "maallikoita" eli kirkon vallan vahteja...se ei ole demokratiaa. kerran pappi...aina pappi...?Demokratia ei kuulu kristinuskoon. Jumalan valtakunta ei ole kansanvalta, vaan kuningaskunta, jossa on yksi ainoa Kuningas.
- ex-maallikko
""""""Olen mukana, joten tiedän asiat, joista sinä vain kirjoittelet tietämättömänä.""""""
Olet mukana riistämässä maallikoiden palkkaa?
Vai oletko mukana "klaanissa" unionin ja piirikuntien riidoissa?
Vai oletko maalliikko, joka saisi ne kilometrikorvaukset sapattiajeluistaan, mutta ei halua ottaa niitä vastaan?
Minä olen myös mukana, mutta en "herrojen" riistopolitiikassa ja voittojen maksimoimisessa, vaan Jumalani kanssa.
Olen myös ollut itse mukana maallikkotyössä adventtikirkossa, mutta koen sen työn nykymuodossaan vain rahoittavan suhteellisen pienen rahanahneen ryhmän luxuselämää USA:ssa.
"Sana Jumala on vain heidän huulillaan, mutta sydän ja teot ovat kaukana Jumalasta".
Tämä lause pätee pääosin heidän toimintaansa, jotka ovat palkollisia adventtiliiketoiminassa.- !"#€%&/()
Emme ole kaltaisiasi urpo urputtajia, joilla ei ole muuta kuin valhe suussaan.
Varsinaisia kultakaivoksia työn tekijöitä ovat moiset hiipparit jotka ilmaiseksi työtä tekevät.
On vaan niin että oikeaoppinen kristillisyys ei toimi periaateella "jäätelö hyvää kun yksin syö." Kristityllä on sydämessä pakottava tunne lähimmäisien auttamiseen Jumalan luo pelkän rakkauden vuoksi.
Tässä piilee työn salaisuus ja motivaatio.
Ollakseen kristitty tekee automaattisesti jotakin lähimmäisiä hyödyttävää asiassa.
Kristityn on vaikea katsoa ihmisen tuhoa tekemättä mitään, että ilolla toivottaa tervemenoa helvettiin ja minä hyvä, ei sekään onnistu kristityltä.
yst.t. jari- Jänis metsä
Moni voi olla ns. "kristitty" kirkkkoejn ulkopuolellakin ja on ...ja tekee hyvää monella tavalla.
Usko ilman tekoja on kuollut....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa110891- 125886
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten278675- 76648
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54546Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist38510- 72483