Etsittekö kumppania kaupugista missä itse asutte vai onko sillä väliä asuuko maalla?Onhan se maalla asuminen"hiljaista"toisin kuin kaupungissa,mutta olisitko valmis muuttamaan maalle jos se "oikea"sieltä löytyisi?
Etsittekö maalta vai kaupungista..
7
138
Vastaukset
- sielläniitähonkia...
Riippuu mikä lasketaan "maalla" asumiseksi. Onko se pieni paikkakunta,
vai sitten ihan ei missän. Itse asun alle 3000 asukkaan tuppukylässä,
mutta lähin suht. koht. suuri kaupunki n. 27 km. päässä.
Täytyy sanoa, etten ihan korpeen voisi kuvitella muuttavani, tai eihän sitä
voi vannomaan mennä, että kuinka sitä menis sekaisin rakkauden höyryistä. - N37v
En olisi valmis muuttamaan, neljä syytä: lapset, turvaverkko, ystävät, työpaikka (pienellä paikkakunnalla ei olisi minulle mitään).
Etsisin siis läheltä, jos netissä etsisin. Tai sitten miehen olisi oltava halukas muuttamaan lähelle. - Mies Tku
En voisi kuvitella muuttavani alle sadantuhannen asukkaan tuppukylään. Työmatkan pitää olla lyhyt, ettei kaikki aika mene autossa istumiseen ja voi vaikka pyöräillä töihin, ja kaikenlaisten palveluiden, kahviloiden ja harrastusmahdollisuuksien pitää olla lähellä.
Etsin siis samasta kaupungista. - väliinputoaja
Etsi ihan mistä vaan kunhan on noin 50 km säteellä omasta itsestäni. En kuitenkaan haluaisi muuttaa miehen omakotitaloon keskelle korpea missä lähin kauppakin on pitkän matkan päässä, koska minulla ei ole ajokorttia enkä halua olla toisen ihmisen "armoilla" sillä tavalla että kaikessa pitäisi kinuta häntä kuskaamaan sinne ja tänne. Ja olisihan se älytöntä bussillakaan kulkea jos kumppanilla kumminkin olisi auto (ja pakkohan hänellä olisi olla että siellä hevon kuusessa pystyy asumaan ja työssä käymään).
En myöskään haluaisi muuttaa keskelle kaupunkia, tulisin siellä hulluksi. Eli mieluiten asun kuten nyt. En asu "maalla" mutta en kaupungissakaan. Jotain siltä väliltä ja asioille pääsee ominkin voimin. - honkien keskelle
korpimökkiin tahdon sut sinisilmä punaposki pellavaapää!!!
- maaltamaalle
Juureni ovat maalla ja olen hivuttautunut pikkuhiljaa takaisin sinnepäin.
Asuin ekaks kaupungissa ja nyt pikkupaikkakunnalla.
En kaipaa kaupunki elämää enää.. Kaikki vapaat menee mökillä mörköillessä,
joten kyllä sen mahdollisen toisen puoliskon (mies) pitää olla kaikkea muuta,
kuin vain kaupungissa kökkivä ja mukavuuksiin jumittunut juppi. - läheltä kaupunkia
Maalta, mutta läheltä isompaa kaupunkia tai kaupungista sellaista joka on valmis muuttamaan syrjempään.
Itse tulisin hulluksi jos joutuisin pidempään asumaan isomman kaupungin keskustassa eli joko pienempi kaupunki/kunta tai sitten isommman kaupungin reuna-alueet ja syrjäkylät, myös ihan aito maaseutu käy, kunhan ei ole korvessa keskellä ei mitään. Toisaalta mulle ei välttämättä löytyisi töitä pienemmästä kunnasta, joten riittävän lähellä (n. puolituntia autolla) pitäis olla isompi kaupunki. Tykkään muutenkin välillä käydä isomman kaupungis keskustassa katsomassa elämistä ja ihmisvilinää.
Mulla oli tässä jokin aika sitten seuranhakuilmoituksessa selvästi kerrottu, etten viihdy keskustassa ja eläminen, vapaa-aika, asuminen ym tulevaisuudessa tulee tapahtumaan jossakin muualla. No, yks muuten kivan oloinen mies laittoi viestiä, ja kirjoitteli kyllä että lomailu mökillä luonnonrauhassa kuulostaa kivalta ja keskusta-asuminen ei ole mikään ehto sille itelleen jne, mutta kuitenkin muusta kirjoittamastaan ja rivien välistä luettuna paistoi, että kyseessä oli täysin kaupunki ihminen joka tuskin tulee viihtymään maaseudulla/luonnonrauhassa. Lomailu varmasti olis ok, mutta asuminen ja kaikki sen mukanaan tuoma "vaiva" saattais jossain vaiheessa alkaa tympiä. (esim inhoan lumitöitä, mutta jos kerrostalo keskustassa on toinen vaihtoehto, niin sitten ne lumityöt tehdään ilman suurempia valituksia) Kun sain parilta muultakin mieheltä viestiä, jotka oli muuten samalla lähtöviivalla mutta niistä sai aidomman mielikuvan maalla-asujasta, niin vastasin tolle ekalle, että ei kiitos, ei taida toimia.
Perhepiirissä mulla on henkilöitä, jotka viihtyy maalla ja luonnossa ja sit niitä ketkä voi pari päivää lomailla, jonka jälkeen alkaa tympiä, niin tän perusteella toi yks mies arvelutti mua liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh821985Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1131708- 1801296
- 225707
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6676- 56610
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako199566- 46508
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472