Rattijuopot tappavat lähes 100 ihmistä vuosittain. Silti heitä hyysätään ja varjellaan. Eikö voitaisi ajatella että rattijuopolle määrätään varoitusmerkki takaikkunaan. Samalla tyylillä kuin 80-lätkä aikoinaan uusille kuskeille. Eli jos jäät kiinni rattijuopumuksesta niin juoponmerkki takaikkunaan vaikka viideksi vuodeksi normaalin rangaistuksen päälle. Poliisin on helppo pysäytellä ja tarjoilla pilliä suuhun ja perässä ajelijat huomaavat että kannattaa ohittaa varoen.
Tietenkin ongelmana on jos kuski ei pidä sitä merkkiä siellä takaikkunalla. Siitä merkin käyttämättä jättämisestä pitäisikin rangaista ajokiellolla (no eihän sekään estä ajamasta) tai tyrmällä/niskalaukauksella.
Ihmetyttää tämä alkolukko. Kuinkas sitten jos miehelle määrätään alkolukko ja hän sanookin vaimolle "Nyt akka vaihdetaan autoja. Sinä kun olet aina selvinpäin, joudat puhaltelemaan" Eli alkolukot pitäisi olla kaikissa autoissa.
Ehdotus
11
102
Vastaukset
Tai sitten otetaan se loistava Amerikkalainen tapa antaa tuomioita.
"Ai, ajoit sitten kännipäissäsi lapsen yli? Laitetaanpas sitten 200-vuotta vankeutta ja ehdolliseen pääset sitten, kun olet istunut 100-vuotta. Tapaus loppuun käsitelty".
Ja näin pelastuu maailma ja viattomat lapset.- wrferferfefferferfer
Siellä on varaa siihen, iso maa niin rahaa riittää kaikenlaiseen.
Suomessakin vangin vuosikustannukset on nykyään luokkaa 60 000 euroa.
Tulee halvemmaksi antaa ihmisten vaan ajaa päihtyneenä,
väsyneenä, ajotaidottomina jne.
Tässä maassa viisaita sanoja aikoinaan lauloi Irwin Goodman:
Raha ratkaisee, päätös vain on lisävero luotu.
http://www.youtube.com/watch?v=c9ktBm3gh_o
Taas on moni perustyöläinen äänestämässä sekoomuslaista presidentiksi.
- rälläkkä
rattijuopoilta oikeanpuolenen koipi poikki polvenkohdasta niin rauhoittuvat hetkeksi aikaa
- älytöntä touhua
Suomessa juoppolallit on väestön eliittiryhmää. Voi kun tietäisitkin miten heitä hyysätään veronmaksajien rahoilla.
- 87k
Tuo on estetty siten, että jos joutuu käyttämään alkolukkoa, niin ei ole ajokorttia, vaan on alkolukolliseen autoon oikeuttava kortti, eli auton vaihto ei onnistu noin vain.
Ja ennenkuin rangaistuksia ruvetaan koventamaan, tulisi lopettaa nuop puhalluskokeet kokonaan, ja ruveta mittaamaan sitä, kuinka kännissä on, ymmärrätkö? - pikkuvelinukkuu
Kannatetaan! Samalla voisi kaikille idiooteille laittaa otsaan polttomerkin "Das Idiot"
- ..Auto-Antero
Hehehheh ja hohohohohooo!
Muutama rattijuopon tappama mulkku on pikkujuttu, verrattuna muihin tapettuihin, mukaan lukien itsemurhat.
SUOmaan sivistymätön väkivalta, yhteenlaskettuna itsemurhat, ovat valtava määrä raatoja vuosittain.
Tieliikenne kuolemat ovat pikkuaisa, verrattuna väkivaltaan ja itsareihin, mutta ketäpä se kiinnostaa.
Automies maksaa AINA!!!
Mikäköhän se nyt taas olikaan, polttoaineveron määrä, tai joku onnneton autovero???
Miekä ei niitä pohdi, täällä tropiikissa saa bensalitran alle eurolla.
Ja kännissä voi vedellä surutta, sillä ketään ei kiinnosta... - hsdhh77864
rottapojan varma vastaus, noh, pääsääntöisesti se rattijuoppo ei ketään tapa vaan se joka tulee sen rattijuopon eteen.....ellei tulisi eteen niin ei kuolisi ?
- 4gv4g4g
Oikeasti tuossakin on perää, kyllä suojatiellä ihmisiä jää auton
kolhimiksi niin selvinpäin- kuin päihtyneenä ajavien toimesta.
Miksi jalankulkija ei kykene hahmottamaan että voiko suojatielle
mennä, ei siihen vaikuta mitenkään se onko suojatietä lähestyvä
auton kuljettaja päihtynyt tai jotakin muuta.
En minä AINA jaksa pysähtyä jalankulkijan takia joka ei ole
selkeesti minnekkään menossa, usein kyllä annan tilaa mennä
mutta se menee vähän fiilispohjalla mitä teen. Selkeesti suojatielle
aikovat annan mennä koska ei siinä yleensä tarvitse kuin
hiukan kaasua keventää.
Tyhmimpiä liikenkeessä liikkujia on varmaan ne ketkä tarvii liikennevalot
yhdenkin lähestyvän auton takia tai vaikka autoja ei edes tulisi.
- mutta kun
Mitenkään rattijiuoppoja ja juoppoutta puolustelematta...
Rattijuoppo tappaa itsensä ja kyydissään olleen kaverinsa. Sivullisia kuolee vuosittain keskimäärin viisi. Kun yksi näistä sattuu, alkaa helvetinmoinen jeesustelu ja kaiken maailman pakkokeinojen miettiminen sekä promillerajojen nosto. Eli puuhastelu, jolla ei ole mitään tekemistä liikenneturvallsuuden parantamisen kanssa.
Tuokin energia kun suunnattaisiin oikein niin ehkä saataisiin jotain aikaan, - suhsuhteellista
Kuika paljon kuolee vanhuuteen ja kuinka paljon heitä hyysätään viime hetkillä, aivan turhaan. Ratijuoppojen tekoset on hyttysen pissi Välimeressä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh892158Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1381796- 1731333
- 229805
- 65744
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10721- 60720
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211619- 49587
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </347550