Nämä ns ''hiljaiset kansanedustajat'' ovat normaali näky eduskunnassamme. Mitä he oikeastaan tekevät suuren palkkansa eteen? käyvät välillä helsingissä istumassa ja kuuntelemassa kun toiset puhuvat? Onko tämä sitten sitä ''toimivaa demokratiaa'' että perustyöläisten selkänahasta revitään näitten ihmisten suurtakin suurempi palkka ja vastineeksi he saavat lauman lampaita, joilla ei ole omaa ääntä eduskunnassa. Kyllä tuota kansan edustajien ''edustusvelvollisuuta'' olisi jollain tavoin kasvatettava .
jotain rajaa kansanedustajiinkin
8
100
Vastaukset
- öööööö
Samaa mietin tänään itsekin, kun katsoin eduskunnanistuntoa, mitä esim: Jaana Pelkonen on saanut aikaan? Onko kertaakaan ollut äänessä? Suu mutrussa istui, kun kamera kuvasi.
- huytiririol
Tietenkin menevät suuren ylisuuren palkan takia, kun sitä systeemiä voi käyttää hyväksi.
Sopiva palkka olis noin 1500-2000 eur tai oikeastaan eka vuotena peruspäiväraha ylläpitokorvaus 9eur päivä.- Kohtuus kaikessa
Lähtisitkö itse noilla eduilla?
- Puolet turhia
Kun katsoo tv:stä näiden menoa, on kuin häirikköluokan oppituntia katselisi.Aikamoinen joukko torkkuu, osa lukee iltapv lehteä, muutama leikkii kännykällään, jotkut lorvii kävelemäällä eestaas, ja tiedon mukaan on niitäkin jotka paikalla nimenhuudossa ja häippäsevät sen jälkeen omiin menoihinsa! Sitten on se harmaa hiljainen kööri, jotka eivät osallistu muuhun kuin läsnä oloon ja palkan nostoon.
Mielestäni kansanedustajan palkka ei nyt kummonen ole. Jos palkka olisi pienempi, ei sinne saatais senkään vertaa kyvykkäitä kuin nyt on. Kuitenkin kunnat ja kaupungit tarjoavat johtotehtävissä saman ja yrityselämä jopa huippu palkkoja. Vertaa esim. pankit. Ihmeelisintä on sen palkan lisäksi saatavat edut, kulukorvaukset, päivärahat, taksisetelit, ilmaiset kestitykset, vapaaliput tapahtumiin jne. Tavalliselle duunarille ei kukaan tarjoa ilmaisia lounaita mennen tullen ja palatessa. Mutta järjestelmän kummallisuushan onkin se, että he ovat saaneet itse korottaa palkkionsa, neuvotella edut ja eläkejärjestelmänsä. Se eläkejärjestely pitäisi ottaa esille varsinkin kun nyt puhutaan työurien jatkamisesta. Nyt suht nuoret eduskunnasta pudonneet nauttii ökyeläkettä.
Ne julkkisturhakkeet ja urheilijan raadot lisääntyisivät eduskunnassa jos ehdolle ei asetu kouluttautuneita kokeneita kansalaisia. Siksi palkka ok. Kansan pitäisi päästä äänestämään sitten niistä muista eduista ja politiikkojen eläkeasiasta.- tosiootti
Kyvykkäitä, juontaja Pelkonen, Muusikko Alatalo tai sahuri Hakkarainen hah höh hah heh ja muutenkaan siellä ei ole kuin idiootteja.
- Lyhyt loma
tosiootti kirjoitti:
Kyvykkäitä, juontaja Pelkonen, Muusikko Alatalo tai sahuri Hakkarainen hah höh hah heh ja muutenkaan siellä ei ole kuin idiootteja.
Äänestäjät, kansalaisethan heidätkin on sinne äänestäneet. Millähän perusteella? Ihmettelen suuresti. Olispa tosi hubaa kuunnella yhdenkin näitä em. turhiksien äänestäjien perustelut. Mutta jos palkka olisi se ehdotettu 2000 €, niin turhikset lisääntyy, kun oikeita asiaedustajia ei edes asettuisi ehdolle, kun muualla tienaa paremmin.
Toiseksi ihmetyttää se, että nämä muutamat turhikset äänestetään sinne vielä useammaksi kaudeksi vaikka ei mitään näyttöä todellisesta tekemisestä.
Vielä väitetään niistä ylipitkistä lomista, että kansanedustajahan on käytännössä aina töissä ja äänestäjiensä käytössä. Potaskaa. Kyllä ainakin Lapin läänin edustajat vetivät täydellistä talviunta 8 viikkoa.
- 5.5 milj.asukasta
ÄÄNI RAJA TUPLATA.Niin saadaan 100 kansan edustajaa,SE RIITTÄÄ.VÄKI LUKU NIIN PIENI KOKO MAASSA.Kyllä 5000 euron
palkka olis ok....kk.lomat palkattomiksi.Eipähän kaiken maailman kerjäläisert hakeutuis kansan edustajiksi..kun ei olis liian suuri syötti.Viihde taiteliatkin tekevät montaa työtä.MITÄ NE NIILLÄ Avustajilla tekee?:Kansalla olikeus tietää.VALTIO PÄIVÄN AVAJAISISSA OLI TYHJIÄ TUOLIA PUOLET.salissa.Vasta loma loppui.Naapuri maissa yhdessä kaupungissa enemmän asukkaita.kun koko Suomessa.EIKÄ SIELÄ JOKA KAUPUNKISSA EDUSKUNTAA OLE. - se on sale
Tärkein Eduskuntatyö tehdään VALIOKUNNISSA:
http://web.eduskunta.fi/Resource.phx/eduskunta/organisaatio/valiokunnat/index.htx
Toinen tärkeä tehtävä on se Jaa/Ei-napin painaminen, mutta sen suhteen yksittäisten kansanedustajien kädet ovat (braxin) jalkapannassa puoluekurin takia.
Mutta osa eduskuntaan valitista ei ikinä yllä tehtäviensä tasalle.
Minkään tasoinen suun aukominen ei juurikaan edistä asioiden etenemiseen eduskunnassa eikä kerro edustajan työtasosta eikä motivaatiosta ehkä on pelkästään kansan kosiskelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921125
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116938- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282685- 77669
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74631Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54576Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483