Yhtään jumalaa tai uskoon liittyvää asiaa ei tähän listaan mahtunut. Kaikki asiat liittyvät ihmisen elämään ja ystäviin. Voidaan siis unohtaa ne höpöpuheet ihmisen rukoilemisista ja kääntymisistä jumalan puoleen viimeisillä hetkillään. Se on vain uskovien härskiä propagandaa.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/saattohoitaja-listasi-naita-viitta-asiaa-ihminen-katuu-ennen-kuolemaansa/art-1288446364177.html
Näitä kuoleva katuu
19
118
Vastaukset
- ole läsnä nyt
Helppo allekirjoittaaa omaltakin kohdalta...
- ei kaduttavaa
Aloittajan linkistä:
>>
1. Toivon, että minulla olisi ollut rohkeutta elää niin että olisin ollut rehellinen itselleni, eikä sitä elämää, jota muut minulta odottivat.
2. Toivon, että en olisi tehnyt niin kovasti töitä.
3. Toivon, että minulla olisi ollut rohkeutta ilmaista tunteitani.
4. Toivon, että olisin pitänyt yhteyttä ystäviini.
5. Toivon, että olisin sallinut itseni olla onnellisempi. - juopon huomioita
your life is your life
don’t let it be clubbed into dank submission.
be on the watch.
there are ways out.
there is a light somewhere.
it may not be much light but
it beats the darkness.
be on the watch.
the gods will offer you chances.
know them.
take them.
you can’t beat death but
you can beat death in life, sometimes.
and the more often you learn to do it,
the more light there will be.
your life is your life.
know it while you have it.
you are marvelous
the gods wait to delight
in you.
@Charles Bukowski- oma elämänsä
Soon jotenki helppoo kirjootel omist kokemuksistansa.
- Atelle ajateltavaa
Tässä ateisti, joka kuoli ja heräsi henkiin:
http://www.opko.fi/muu-keskustelu/472-ateisti-joka-kuoli-ja-herasi-henkiin.html- Hihhulihihhii
Nämä vähämielisten uskisten säälittävät viestit herättävät lähinnä hilpeyttä.
Siis kukahan se mahtoi olla tämä nimetön ateisti, josta ei kerrota nimeä, ikää, sukupuolta, tapahtumapaikka tai ylipäänsä YHTÄÄN AINOAA SEIKKAA, jolla voisi edes vähäisessä määrin saada viitettä siihen, että kyseinen ihminen on yleensä ollut joskus jossain olemassa? Taas tätä täysin luokatonta sontaa, johon ei usko kuin vähäjärkiset kuuppajumit. Tuollaista ripulia ne kehtaavatkin tarjota ihmisille, jotka osaavat ajatella. Mutta kun ne eivät itse osaa ollenkaan ajatella, niin ne eivät tietenkään osaa kuvitella millaista on kun joku osaakin.
Sen lisäksi että raamatun mukaan kukaan ei mene sen paremmin taivaaseen kuin helvettiinkään eikä tapaa Jeesusta "tuolla puolen" ennen viimeistä tuomiota, joten tuo juttu ei ollut edes uskovien omienkaan uskomusten mukaan mitenkään mahdollinen. Siis taas kerran lisää typerää valehtelua ja paksua valhetta valheen päälle. Säälittävää. Todella säälittävää.
- Ateille pelottavaa
Näistä syistä atet eivät lisäänny vaan vähenevät:
http://www.youtube.com/watch?v=cF_gJgILBiE - Kalapagos
Edellä mainitut viestit ja linkit kertovat kyvyttömyydestä lähdekritiikkiin. Yritä nyt hyvä mies/nainen etsiä tietoa muualtakin kuin kristillisten opistojen sivuilta tai youtubesta. Siteeraisit saman tien raamattua tai virsikirjaa.
Ymmärrätkö, että joku voi kirjoittaa valheita tai valehdella? En epäile lainkaan, etteikö joku voisi ajatella jumalan olevan olemassa, mutta se ei ole todiste jumalasta. Jos omakohtainen todistus on todiste jumalasta niin suurimmalla osalla ihmisistä ei ole kokemuksia kristillisestä jumalasta. Eikö tämä tarkoita, että kristillistä jumalaa ei ole?- ....
''Eikö tämä tarkoita, että kristillistä jumalaa ei ole?''
Eiköhän se näille hihhuli linkittäjille tarkoita sitä, että muiden samanlaiset kokemukset ovat saatanan eksytystä. "Ymmärrätkö, että joku voi kirjoittaa valheita tai valehdella?"
Ymmärtävät kyllä. Eri asia onkin. Kiinnostaako tällainen asia heitä? Ilmeisesti ei, koska usko velvoittaa sulkemaat silmät, korvat ja suun Raamatun ulkopuoliselta todellisuudelta.- Ateille rohkaisuksi
atac kirjoitti:
"Ymmärrätkö, että joku voi kirjoittaa valheita tai valehdella?"
Ymmärtävät kyllä. Eri asia onkin. Kiinnostaako tällainen asia heitä? Ilmeisesti ei, koska usko velvoittaa sulkemaat silmät, korvat ja suun Raamatun ulkopuoliselta todellisuudelta.Satun vaan tuntemaan henkilökohtaisesti jonkun entisen aten, joten on kokemusta ihan omasta piiristä!
Ateille rohkaisuksi kirjoitti:
Satun vaan tuntemaan henkilökohtaisesti jonkun entisen aten, joten on kokemusta ihan omasta piiristä!
Tunnen kait itsekkin ihmisiä joille on käynyt päinastaisellatavalla. Eli kääntyneet pois kristinuskosta ateismiin.
Että sillai.- Hihhuli heihei
Ateille rohkaisuksi kirjoitti:
Satun vaan tuntemaan henkilökohtaisesti jonkun entisen aten, joten on kokemusta ihan omasta piiristä!
Ja minä satun tuntemaan henkilökohtaisesti erinäisiä ihmisiä, jotka vielä joitain vuosia sitten olivat kirkkoon kuuluneita ja jumalaan uskovia kristittyjä, mutta eivätpä ole enää nykyään. Laittoivat nuo uskonsa perusteet puntariin ja huomasivat että puntari olikin tyhjä.
- O'ou
Hihhuli heihei kirjoitti:
Ja minä satun tuntemaan henkilökohtaisesti erinäisiä ihmisiä, jotka vielä joitain vuosia sitten olivat kirkkoon kuuluneita ja jumalaan uskovia kristittyjä, mutta eivätpä ole enää nykyään. Laittoivat nuo uskonsa perusteet puntariin ja huomasivat että puntari olikin tyhjä.
"Laittoivat nuo uskonsa perusteet puntariin ja huomasivat että puntari olikin tyhjä."
Niinhän sitä tuli tehtyä. Tosin siitä on jo yli 30 vuotta ja se puntari on edelleenkin tyhjä, vaikka toisinaan olen sitä kokeillut täyttääkin. Viimeksi taisin kokeilla sitä täyttämistä lukemalla erään kirjan, jossa pyrittiin todistamaan Jumala tieteellisesti.
Ei tullut puntariin mitään.
- Ateille rohkaisuksi
Tuossa viimeisessä linkissä ateisti Reagan kertoo kuolemankokemuksestaan ja käynnistään helvetissä......ateisti Reaganista tulee kristitty ja perustaa seurakunnan ja käännyttää tuhansia kristinuskoon!
Ihmettelen miten tämä stoori toistuu yhä useampien ateistien kohdalla. Heistä näyttää tulevan paljon parempia saarnamiehiä/-naisia kuin muista.
Miksi tällaista tapahtuu, miksi atet kääntyvät kristinuskoon monesti vakavan kriisin kautta?- 360
Kääntyykö ne jotenkin sillain eteen- vai taaksepäin, oikealle vaikko vasemmalle?
- Hybris (tm)
Johtunee ennakkoasenteesta, ylpeydestä.
Nykyään sanaa hybris käytettäessä tarkoitetaan ylimielisyyttä ja rajatonta luottamusta ja ylpeyttä omiin kykyihinsä; siihen usein liittyy myös piittaamattomuus ja tiedon puute menneisyyden kokemuksista yhdistettynä nöyryyden puutteeseen. Hybrikseen viittaamiseen liittyy edelleen usein myös vihjaus seuraamuksista rangaistuksen tai kärsimyksen muodossa, – samalla tavoin kuin hybris ja nemesis liitettiin satunnaisesti yhteen kreikkalaisessa maailmankuvassa. Raamatun Sananlaskujen kirjassa esiintyvän, nykyäänkin yleisen sanonnan "ylpeys käy lankeemuksen edellä" on ajateltu olevan yhteenveto nykyajan käsityksestä hybriksestä. - O'ou
"Tuossa viimeisessä linkissä ateisti Reagan kertoo kuolemankokemuksestaan ja käynnistään helvetissä"
Veikkaanpa että jos henkilö kuolemanrajakokemuksessaan kokee olevansa joutumassa helvettiin, hän ei ole ateisti. Hän uskoo helvetin olemassaoloon, tai ainakin epäilee jollakin tasolla sellaisen olevan olemassa.
Kuolemanrajakokemukset ovat kulttuurisidonnaisia (tutkimustulos) ja henkilö saa sellaisiin asioihin liittyviä rajakokemuksia, joihin uskoo. Hindujen kokemukset ovat erilaisia kuin kristittyjen. Näinollen täysin ateisti henkilö, joka ei usko jumaliin, taivaisiin, tai helvetteihin, yleensä kuolemanjälkeiseen olemassaoloon, tuskin saa mitään helvettikokemusta.
Helvettikokemuksen saanut ja sen jälkeeen uskoontullut voi tietenkin väittää olleensa ateisti, vaikka olikin vain uskonnon suhteen omassa elämässään välinpitämätön, joka kuitenkin piti uskonnon helvettioppia mahdollisena. - No ei mutta ei
Mutta kun teidän uskovien oman uskonne mukaan kukaan ei men sen paremmin taivaaseen kuin helvettiinkään ennen viimeistä tuomiota ja tuomiopäivää.
Joten teidän omankin uskonno mukaan mitään tuollaista ei ole voinut tapahtua.
Miksi siis jatkuvasti levittelette tuollaisia perättömiä valheita, jotka ovat uskonne vastaisia? Ettekö te tunne edes omaa uskoanne?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi
Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh2352028- 841228
- 891044
Jani Wickholm on kuollut
Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm1141041J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp87847- 123840
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa98794- 119764
Alan pikkuhiljaa olemaan sinut
sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante124706- 23701