Kansanlähetys menettää tukijoitaan

Ja erittäin hyvä niin.

Suomen kreationistisen roskapropagandan huuhaapalkittu sylttytehdas, antihomokampanjointia harrastava fundamentalistiskristillinen Kansanlähetys joutuu rahoittamaan tuotantonsa entistä useammin omalla varainhankinnallaan.

Ensin Helsingin ja Vantaan seurakuntayhtymät ilmoittivat lakkauttavansa tukensa SEKLille ja nyt valtio seuraa nuorisotyön tuen osalta perässä. Perusteena syrjivä kampanjointi (erityisesti Älä alistu-kampanja).

http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kulttuuri/7365-ministeri-jatti-kaksi-ala-alistu-kampanjan-jarjestoa-tuetta

Pois vaan loputkin kreationistien julkisesta rahoituksesta! Käytännössä muuhun työhön myönnettyä rahaa valuu edelleen antitieteelliseen myyräntyöhön.

6

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sivustahuutelija

      Jumala on pitänyt ja tulee pitämään omistaan huolta. Tukien pois vetäminen pakottaa turvautumaan entistäkin enemmän Jumalaan, ja se jos jokin tuo tullessaan positiivisia tuloksia.

      En oikein ymmärrä miksi vihata jotain ihmisryhmää tuolla tavalla, mutta kun näkee tätä niin on entistäkin vakuuttuneempi että seuraa oikeaa Jumalaa. Ei tälläinen vastustaminen ole luonnollista eikä järkevää.

      • Ei tässä kukaan ihmisryhmää vihaa. Kreationismia (ja siinä sivussa lähetystyötä) minä tässä vastustan.


      • Joo,..

        "En oikein ymmärrä miksi vihata jotain ihmisryhmää tuolla tavalla, mutta kun näkee tätä niin on entistäkin vakuuttuneempi että seuraa oikeaa Jumalaa."

        Niin, kun seuraa oikeaa Jumalaa, voi puhtain paperein sanoa jotain semmoista kuin: "En minä homoja vihaa, vihaan ainoastaan sitä millaisia he ovat, mitä he ajattelevat ja tekevät."


    • Kommariko

      Jaa mitähän tonkin vitun Illuminatuksen päässä liikkuu kun tollasii latelee. Ei reppana taida pystyy edes selittään kuulemiensa termien merkityksii. Senkun vaahtoo vaan. No joillekin on tärkeetä et saa osoittaa vihansa jotakuta toista päin. jos Illuminatus olis sattunu syntyyn vaik 50 vuotta sitten hän on just niitä tyyppei, jotka olis olleet ENSIMMÄISENÄ tuomitsemas homot, lesbot, kehitysopin puolustajat ym. ym. helvettiin. Kyl näit laulukuorolaisii riittää, jotka jaksaa täälläkin suomi24:ssä paapattaa mitä Iltalehdes on eilen skriivattu. Helvetti.

      • Hah.

        Olen sinivihreä porvari ja syntynyt kohtapuoliin 50 vuotta sitten - ja tunnen asiani oikein hyvin.


    • Jatkuu...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      110
      891
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      278
      675
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      648
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      609
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      572
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      546
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      38
      510
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe