Mun meikkipohjaan kuuluu: kasvojen päivävoide, primeri, sävyttävä kosteusvoide, peiteaineet ja meikkivoide.
Mutta missä järjestyksessä te aloittaisitte pohjan meikkaamaan? Ensin tietystä kasvojen puhdistuksen jälkeen perus päivävoide, mutta tämän jälkeen kannattaako laittaa ensin primeri vai sävyttävä kosteuvoide, jonka päälle primeri.
Meikkipohjan järjestys.
3
113
Vastaukset
- uonhikm
ööö... miksi ihmeessä käytät noita kaikkia? Sävyttävä kosteusvoide on täysin turha, jos sinulla on käytössä kuitenkin päivävoide ja meikkivoide. Täysin turha kerros pakkelia.
- annaliina
Käytän sitä siksi, koska ihoni on copeurosa ja sävyttävä kosteusvoide hyvin tasottaa ihon sävyä. Jos meikkivoiteella yrittäisin saada ihoni sävyn tasaiseksi joutuisin käyttämään paljon meikkivoidetta ja iho olisi hyvin tunkkainen. Ihoni on melko virheetön, mutta hyvin punoittava joten sävyttävä kosteusvoide on mielestäni hyvä tasoittamaan väriä. Näin naamaan ei todellakaan tule TURHAA kerrosta pakkelia, kun jos taas lataisin suuren satsin meikkivoidetta vain ihon sävyn tasoittamiseen. Meikkivoidetta sitten taas käytän hyvin hillitysti.
- edrtswe
Tarvitsetko kosteusvoidetta jos sävyttäväkin on käytössä? Anyway laittaisin kosteusvoiteet päällekkäin (antaen niiden välillä imeytyä), sitten primerin, sitten meikkivoiteen ja sitten peiteaineen niihin kohtiin, mitä meikkivoide ei peittänyt. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091185
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1171004- 125906
- 94761
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten286713Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74641Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 75504