Toinen käsky:
Älä käytä väärin Herra sinun Jumalasi nimeä.
Mitä se on:
Jumalan nimi on pyhä. Käyttäminen Hänen nimeään oikein, kun rukoilemme, kunnioitamme ja kiitämme häntä.
Näin tunnustamme häntä oikeaksi ainoaksi Jumalaksemme.
Kun Jumalan nimessä tai häneen vedoten ajamme hänen nimeään väärin. Jumalan nimen pilkkaaminen merkitsee Jumala nimen halventamista ja tietoista kääntymistä pois hänestä.
Tee parannus, muuta nimimerkki.
Hevosmies toisen käskyn rikkoja.
7
102
Vastaukset
- , ,d-w-n
uskovaiset ei saa kirvata, se on heidän herran nimi ja siten paljastavat kenen omia ovat.
- teu.
su. sinä kirjoitit 2. käskyn rikkojasta , se ei ole niin , siis tarkoitan että sinä et voi nimittää viellä noilla tiedoilla ketään , tämä käsky , ja selitys on hyvä .
mutta sen ajatus on pientä , isossa keekismuksessa sanotaan ;lyhyesti näin .
"JUMALAN NIMEÄ KÄYTETÄÄN VÄÄRIN , KUN HÄNTÄ TAVALLA TAI TOISELLA KUTSUTAAN HERRAKSI MIELESSÄ VALHE TAI MUU PAHA TEKÖ ."
Näin on käsketty , siksi , ettei kukaan vetäisi Jumalan nimea valheeseen
tai verhoksi tai päästäsi sitä huulilleen tilanteissa , joissa sydän kyllä tietää
tai sen ainakin pitäisi tietää, että asiat ovat toisin ,.Tällätavalla tekevät
esimerkiksi ne , jotka Tuomioistuimen edessä vannovat ja valehtelevat toista
vastaan . Jumalan Nimea ei nimittäin voi pahemmin käyttää väärin , kuin käyttämällä sitä valheeseen ja petokseen . Näin kuuluu tämän käskyn yksinkertainen selitys ..
Huom ! tässä ei puhuttu JEESUKSESTA mitään.
Mistähän johtuen ? Jossakin kohtaa oli maininta
Että sen saa anteeksi , aina Muttei pilkkaa Pyhää Hengeä kohti .. - vbd-ew-
kirjoitit:
"mutta sen ajatus on pientä , isossa keekismuksessa sanotaan ;lyhyesti näin .
"JUMALAN NIMEÄ KÄYTETÄÄN VÄÄRIN , KUN HÄNTÄ TAVALLA TAI TOISELLA KUTSUTAAN HERRAKSI MIELESSÄ VALHE TAI MUU PAHA TEKÖ ." "
KUN ison katekismuksen herran sanaa käytät niin se on rikollisen luciferilaisuuden epäjumalan sanaa.
JUMALA ANTOI MOOSEKSELLE LAIN JONKA JEESUS VAHVISTI mutta epäjumala antoi uskontunnustuksen antajilleen vain 10 käskyä toivossa, että he palvelisivat vain häntä epäjumalanaan ja samalla kielsi teitä luciferilaisia palvelemasta muita jumalia, siis Jumalaa ja Jeesustakin.
Siis tämä opetuksesi on Jumalaa ja Jeesusta loukkaavan luciferilaisen oppia, Luder/Lutjeri ei ollut Mooses eikä saanut Lakia Jumalalta vaan luciferilta:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9616541/48095597
"Ei ole Jeesus vahvistanut
teuta 8.8.2010 12:12
Mooseksen lakia , muuta kiun 10 käskyä kaiken lainen muu mooseksen laki hylättiin 30 jKr.
Sinä et ymmärrä oikeastaan mitään. Miksi räävit poskeasi jatkuvasti ."- teuta.
mITÄ SINÄ , sanoit tuossa viestissä en tiedä menisinkö sille pastalle
tai ketjulle jossa , kirjoitin örvelöstä joka kiusaa mielen rauhaa , sen
vuoksi että örvelö tässä saanoo melko suoraan , millainen hän on
Olen sanonut sulle aiemmin : opettele lukemaan Raamattua , koska
Mooseksen laki ei ole voimassa , kahta kautta , uusi liitto alkoi RISTILLÄ
hae tekstis , , toinen oli SE kun mooseksella ei ollut mitään lakia VAAN
SE OLI JUMALAN LAKI , JOTA MOOSES SÄTILLISESTI NOUDATUTTI/
JA NODATTI , hae tekstis , minullä on kuppi kääntynyt en viitsi ,
örvelö on niin kaukana , ettei minulla ole mahdollisuutta oikoa mitään .
jos täällä o9n joku , joka hermo kestää , alkakaa puhua järkeä . Voi
tietenkin olla , että tyhjän saa pyytämättä. - .c-s_a,
teuta. kirjoitti:
mITÄ SINÄ , sanoit tuossa viestissä en tiedä menisinkö sille pastalle
tai ketjulle jossa , kirjoitin örvelöstä joka kiusaa mielen rauhaa , sen
vuoksi että örvelö tässä saanoo melko suoraan , millainen hän on
Olen sanonut sulle aiemmin : opettele lukemaan Raamattua , koska
Mooseksen laki ei ole voimassa , kahta kautta , uusi liitto alkoi RISTILLÄ
hae tekstis , , toinen oli SE kun mooseksella ei ollut mitään lakia VAAN
SE OLI JUMALAN LAKI , JOTA MOOSES SÄTILLISESTI NOUDATUTTI/
JA NODATTI , hae tekstis , minullä on kuppi kääntynyt en viitsi ,
örvelö on niin kaukana , ettei minulla ole mahdollisuutta oikoa mitään .
jos täällä o9n joku , joka hermo kestää , alkakaa puhua järkeä . Voi
tietenkin olla , että tyhjän saa pyytämättä.sinä, luciferilaisten ylijumalana olet rikollisten kristinuskon lahkolaisten ja itsesi puolesta Jumalan ja Jeesuksen Lait ja Heidät kieltänyt!
teuta:
Uskosa
11.4.2011 12:15
TÄSSÄ KERROTTU SYNTIEN ANTEEKSI SAANTI :
On jokin asteen ero , siitä mitä Jeesus on luvannut ja
se oli Murhan synninkin anteeksi antamisessa . Varmsti
voidaan määritellä , niin kuin joku jo sanoitikin , nämä
raiskaukset oli heti murhan jälkeen , Kuinka nyt sanotaan
kun murhan synnin saisi myös henkilökohtaisia syntejä
saada anteeksi . Älkää kinatko epätietoisina asioista jota
örvelö ja savon ukko ette tiedä ja nyt on tullut(ei tuomari )
Jeesus ei ole rikollisten kanssa maailman loppuun asti:
Matt. 28:20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen KÄSKENYT teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti.
Jeesus on Lain vahvistanut:
Matteuksen evankeliumi:
5:21 Te olette kuulleet sanotuksi vanhoille: 'Älä tapa', ja: 'Joka tappaa, se on ansainnut oikeuden tuomion.'
19:18 Hän sanoi hänelle: "Mitkä?" Jeesus sanoi: "Nämä: 'Älä tapa', 'Älä tee huorin', 'Älä varasta', 'Älä sano väärää todistusta',
Markuksen evankeliumi:
10:19 Käskyt sinä tiedät: 'Älä tapa', 'Älä tee huorin', 'Älä varasta', 'Älä sano väärää todistusta', 'Älä toiselta anasta', 'Kunnioita isääsi ja äitiäsi.'"
Luukkaan evankeliumi:
18:20 Käskyt sinä tiedät: 'Älä tee huorin', 'Älä tapa', 'Älä varasta', 'Älä sano väärää todistusta', 'Kunnioita isääsi ja äitiäsi.'"
Matt. 28:20 ja Pyhän Hengen nimeen ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen KÄSKENYT teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti.
luciferilaisille ei ole Jumalan ja Jeesusken eikä Suomen Lain suhteen mitää erikois vapautuksia annettu!
rippi ja salarippi rikollisuudenne on selvää luciferilauuden rikollisuutta jota teutakin edustaa itsensä Jumalan ja Jeesuksen aivopieru herraksi asettamalla Heitä ja Pyhää Henkeä pilkaten.
JEESUS ei ole rikollisten seurakuntienne perusta
ja
teutallakaan EI OLE okeitta Jumalan Nimessä Hänen ihmisille antamaa Lakia väärentää rikollisti luciferilaisen rikollisuuden käyttöön:
Tässä esim. siitä rikoksesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10124790#comment-51558840
kalle.
28.9.2011 17:33
No kuinka se saarnavirka voi olla , naisella , sehän on Jumalan
lakia vastaan , kuka voi olla naisena papin tai saarnaajan vi -
rassa kerro .
teutallakaan EI OLE MITÄÄ OIKEUTTA SYYTTÄÄ JEESUSTA PAAVALIN TEKEMISTÄ RIKOKSISTA! PAAVALI PERUSTI MURHAAJA PEDOFIILI JNE RIKOLLISUUDEN SEURAKUNNAT JOTEN teuta LUCIFERILAISENA RIKOLLISENA ON VÄÄRÄN TODISTUKSEN ANTAJA:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10300746
Fered.
11.12.2011 18:24
" ...ja samaksi olemme samaa seurakuntaa"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10460285
MATTI
17.2.2012 21:05
....SIKSI JEESUS PERUSTI SEURAKUNNAN , JOHON KELPASI KAIKKI
JA SIKSI SITÄ IHMETELLÄÄN TÄNÄÄN TÄÄLLÄ ,, TÄSTÄ ON KAIKKI KIINNI-- "
Tässä faktaa Paavalin teoista joita teuta ei muka tunne:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Paavalin_kirjeet
"Apostoli Paavali oli ensimmäisen kristillisen sukupolven merkittävin uskonoppinut. Hän julisti evankeliumia ja perusti seurakuntia kolmen vuosikymmenen ajan Rooman valtakunnan itäosiin."
teuta ON OMILLA TEKSTEILLÄÄN ITSE TODISTANUT ITSENSÄ RIOKOLLISEKSI LESTADIOLAISEKSI.
Tässä teuta "me" asenteella tekee KOKO RIKOLLISEN KRISTINUSKON USKOVAISISTA LAKIEN KIELTÄJIÄ (rikollisia):
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10020460#comment-50749566
teuta
31.7.2011 10:38
Mitä lakia sinä tarkitat , jos Jumalan tai Jeesuksen lakia ,
niinkuin sanoit , ok , mutta kun sinä haluat puolustaa pahan
lakia , oletko kuullut , että me olemme laista luopuneet , siis
olemme uskomassa arosta , emme tarvitse lakia , vaikka
sinä tarvitset sitä vielä.
- su
..siis teuta hyväksyy hevosmiehen rukouspyynnön Jeesukselta, että hän pyytäisi Jumalaa antamaan savon ukolle vitsauksia. Otti viimeiset konstit käyttöön, kun ei muuten voi vastata tosiasioihin.
Korppi on korppi, ei nokita kaverin silmää. Hyväksytään, ja annetaan samalla siunaus Jeesusta pilkaten. Oletko sinä joku anteeksi antaja?
Lahkolaisuus varmistuu yhteisössänne. Te elätte toisin mitä raamattu sanelee. Keskustele teuta asiasta siellä miesten illassa.- vb.d-e
nuo kaverit; teuta ja Jeesuksen pilkkaaja istuu samassa kärryssä körökörö helevettiin matkustaen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921125
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116938- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282685- 77669
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74631Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54576Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483