Todistajat rakkauspommittavat konvettiin tulevan uuden ei-jehovantodistajan. Pyrkivät olemaan niin mukavia.
Tämä "rakkaus" on hyvin ehdollista ja teennäistä koska se ei kestä enää silloin kun ihminen eroaa tai tulee erotetuksi uskonnosta. Silloin alkaa pahuuden teko eli karttaminen.
Tämä "rakkaus" on hyvin ehdollista ja teennäistä koska se ei kestä enää silloin kun ihminen eroaa tai tulee erotetuksi uskonnosta. Silloin alkaa pahuuden teko eli karttaminen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Kannattaa siis vaihtaa helluntailaisuuteen, tai muuhun vastaavaan. Siellä ollaan sangen rakkaudellisia ja kehotetaan parannukseen ettei joudu helvettiin ikuisesti kärsimään.
*. . .*
>>Kannattaa siis vaihtaa helluntailaisuuteen, tai muuhun vastaavaan>>
Miksi pitäisi vaihtaa ylipäätään mihinkään perusteettoman vallankäytön systeemiin? Eikö kannattaisi pysyä erossa niistä kaikista?
Et tunnista sarkasmia tekstissä?
*olkaa tarkkoja*
>>Todistajat rakkauspommittavat konvettiin tulevan uuden ei-jehovantodistajan. Pyrkivät olemaan niin mukavia. Tämä "rakkaus" on hyvin ehdollista ja teennäistä>>
Sitä se aivan varmasti on. Tuon "välittämisen" ainoa tarkoitus on saada ihminen vakuuttumaan Vt-liikkeen opeista ja liittymään Jehovan todistajiin. Sellaisten ei-todistajien kanssa ei kannusteta olemaan turhaan tekemisissä eikä viettämään vapaa-aikaa, jotka eivät osoita kiinnostusta Jt-liikkeen opetuksia kohtaan (esim. työ- ja koulutoverit). Tarkoitus on todellakin ainoastaan käännyttää ihmiset - joko lyhyessä tai pitemmässä ajassa - Vt-liikkeen orjiksi.
>>Tämä "rakkaus" on hyvin ehdollista ja teennäistä koska se ei kestä enää silloin kun ihminen eroaa tai tulee erotetuksi uskonnosta.>>
Tämä on oikein hyvä ja konkreettinen osoitus Jehovan todistajien rakkauden ehdollisuudesta. Esimerkiksi Sananlaskut 17:17ssa esitetty lyhyt periaate saa tällöin kokonaan uuden ja vääristellyn merkityksen.
>>Silloin alkaa pahuuden teko eli karttaminen.>>
Jep, ja tätä menettelyä kutsutaan vieläpä "rakkaudelliseksi järjestelyksi", jotta ihminen saataisiin kiristettyä takaisin lahkon riveihin:
"Se että perhe kannattaa uskollisesti Jehovan määräystä karttaa erotettujen sukulaisten kanssa seurustelemista, voi johtaa hyviin tuloksiin. Tätä valaisee seuraava esimerkki. Eräs nuori mies oli ollut erotettuna yli kymmenen vuotta, ja tuona aikana hänen isänsä, äitinsä ja neljä veljeään "lakkasivat olemasta" hänen seurassaan. Välillä hän yritti lyöttäytyä heidän joukkoonsa, mutta kaikki perheenjäsenet pysyivät uskollisina ja kieltäytyivät päättäväisesti pitämästä häneen yhteyttä. Kun tämä mies oli otettu takaisin seurakuntaan, hän kertoi kaivanneensa aina perheenjäsentensä seuraa, varsinkin ollessaan yksin iltaisin. Hän kuitenkin myönsi, että jos perhe olisi vähänkin seurustellut hänen kanssaan, se olisi riittänyt hänelle. Mutta koska perheenjäsenet eivät pitäneet häneen minkäänlaista yhteyttä, palava halu olla heidän kanssaan kannusti osaltaan häntä korjaamaan suhteensa Jehovaan. Muista tämä, jos joskus tunnet kiusausta vastoin Jumalan käskyä seurustella erotettujen sukulaistesi kanssa.” (Vartiotorni 15. huhtikuuta 2012 s. 12)
Muuten hyvä, mutta aloittaja on uskovainen, ja muissakin uskonnoissa kartetaan. Tuomitaan helvettiin ja ties minne. Mitä uskontoa itse mahdat edustaa, kun mielestäsi todistajien mustamaalaaminen muiden uskontojen vastaavat ongelmat ohittaen on oikein?
Ikuisesti jauhamasi "palstan aihe" ei oikeuta siihen.
Aloittaja eiole uskovainen. Vaikka muissa uskonnoissa kartettaisiinkin, se ei vähennä jehovan todistajien lahkon suorittaman karttamisen moraalittomuutta ja vääryyttä. Kaikkien uskontojen vastaava toiminta on tuomittavaa ja henkistä väkivaltaa.
Mielestäni todistajie ei pidä mustamaalata. Todistajat ovat uskonnon uhreja. Sensijaan vt-seuraa kohtaan kannattaa esittää paljon ja laajasti kritiikkiä jotta mahdollisimman harva johkaantuisi tämän uskonnon vaikutuspiiriin. Sama koskee muita haitallisia ja vaarallisia lahkoja.
Minun motiivini krisitoida erityisesti vt-seuraa johtuu siitä että olen tutustunut siihen hyvin ja havainnut sen erittäin petolliseksi uskonnoksi jossa mielenhallinta ja valehtelu sekä henkinen väkivalta on arkipäivää.
"Minun motiivini krisitoida erityisesti vt-seuraa johtuu siitä että olen tutustunut siihen hyvin ja havainnut sen erittäin petolliseksi uskonnoksi jossa mielenhallinta ja valehtelu sekä henkinen väkivalta on arkipäivää. "
Paitsi että sinulta puuttuu omakohtainen kokemus. Aloittaja muuten on uskovainen, eli sinä itse.
*. . .*
>>ja muissakin uskonnoissa kartetaan>>
Mitä sitten? Tällä palstalla on tarkoitus käsitellä jehovantodistajuutta, EI MUITA USKONTOJA.
>>Mitä uskontoa itse mahdat edustaa>>
En mitään uskontoa, olen uskonnoton. Asia, jonka luulisi selviävän helposti kirjoituksiani lukemalla.
>>mielestäsi todistajien mustamaalaaminen muiden uskontojen vastaavat ongelmat ohittaen on oikein?>>
Ihan vain muutama tarkennus tähän: ensinnäkin suuntaan kritiikkini Vartiotorni-seuraa kohtaan, en yksittäisiä Jehovan todistajia kohtaan. Toiseksi olen perustellut esittämäni kritiikin järjestön virallisella materiaalilla, joten kyse ei ole mustamaalaamisesta. Kolmanneksi, ei varmaankaan ole tarkoituksenmukaista tai mahdollistakaan käsitellä samalla kaikkia uskontoja yhdellä palstalla.
>>Ikuisesti jauhamasi "palstan aihe" ei oikeuta siihen>>
Mihin se ei oikeuta? Esittämään perusteltua kritiikkiä Jt-uskontoon liittyen jehovantodistajuutta käsittelevällä palstalla?
Tällä palstalla käsitellään muitakin uskontoja jos tarve vaatii. Todistajien palsta ei myöskään ole muiden uskontojen tai uskonnottomien riehuntapalsta, jossa kukin voi päteä mielin määrin omaa typeryyttään syrjään tuuppien.
Jatkuvat samasta aiheesta tehdyt epämääräiset aloitukset muuten voisi ihan hyvin ilmoittaa asiattomaksi, ne eivät ole asiallista keskustelua todistajuudesta, vaan "keskenkasvuisten piiri pieni pyörii, ketä kiustataan että ollaan hyviä" lapsellisia jankutuksia. Aloittajina ja keskustelijoina muut uskovaiset ja muut epäkeskustelijat.
Et ehkä edusta muita uskontoja, mutta olet selvästi taipuvainen luterilaisuuteen.
*. . .*
>>Tällä palstalla käsitellään muitakin uskontoja jos tarve vaatii>>
No sittenpä tulkitset varsin omalaatuisella tavalla tämän yksinkertaisen ohjeistuksen palstan yllä: "Keskustele jehovantodistajuudesta."
>>odistajien palsta ei myöskään ole muiden uskontojen tai uskonnottomien riehuntapalsta>>
Tästä asiasta olen kanssasi samaa mieltä. Itse en kuitenkaan ole tarjonnut, tuputtanut tai lanseerannut mitään uskontoa täällä, joten olen väärä kohdehenkilö tuolle palautteelle.
>>Et ehkä edusta muita uskontoja, mutta olet selvästi taipuvainen luterilaisuuteen.>>
Mistähän ihmeestä oikein keksit noita väitteitäsi? En ole taipuvainen minkään uskonnon suuntaan, eikä tämän luulisi olevan kovin monimutkainen asia.
olet helel. helel nimimerkki on kokenut useampien mielissä inflaation kiukuttelun, vääntelemisen ja tarkoitushakuisen ärsyttämisen takia.
vielä ei ole selvinyt miksi koet tarvetta puolustaa vartiotorniseuraa vaikka olet kuulemma uskonnoton
Tulkitsen sen tasapuolisesti, toisin kuin sinä ja monet muut.
"joten olen väärä kohdehenkilö tuolle palautteelle."
Olet oikea kohde palautteelle, jos ryhdyt puolustamaan tuollaista käytöstä.
"Mistähän ihmeestä oikein keksit noita väitteitäsi? "
Sitä voit ihmetellä niin paljon kuin haluat.
Olet nimimerkki mikä lienet, joka on kokenut aikaa sitten inflaation kykenemättömyydestään keskustella asiallisesti yhtään mistään, ainoa mitä kaltaisiltasi löytyy on henkilökommentointi, johon turvaudutte kun ette saa rauhassa rällästää palstalla.
Rällästämisenne on muuten aikaa sitten kärsinyt inflaation "totuuden" esittämisen suhteen, samoin vaatimukset asiassa ja aiheessa pysymisen suhteen.
Ólet säälittävä ja aivoton reppana, joka ei kykene itsenäiseen ajatteluun, selkärangalliseen toimintaan, saati puolueettomaan käytökseen.
Kerro yksikin syy, miksi lapsellisesta käytöksestäsi ja mielipiteistäsi pitäisi jonkun olla kiinnostunut.
Taisi teokraattinen nokkellutesi osua taas omaan nilkkaan. Katsotaanpa, mitä Voimatorni "puolusti".
Kirjoitit:
>>Todistajien palsta ei myöskään ole muiden uskontojen tai uskonnottomien riehuntapalsta>T̳̳ä̳̳s̳̳t̳̳ä̳̳ ̳̳a̳̳s̳̳i̳̳a̳̳s̳̳t̳̳a̳̳ ̳̳o̳̳l̳̳e̳̳n̳̳ ̳̳k̳̳a̳̳n̳̳s̳̳s̳̳a̳̳s̳̳i̳̳ ̳̳s̳̳a̳̳m̳̳a̳̳a̳̳ ̳̳m̳̳i̳̳e̳̳l̳̳t̳̳ä̳̳. Itse en kuitenkaan ole tarjonnut, tuputtanut tai lanseerannut mitään uskontoa täällä, joten olen väärä kohdehenkilö tuolle palautteelle.>"joten olen väärä kohdehenkilö tuolle palautteelle.">Olet oikea kohde palautteelle, jos ryhdyt puolustamaan tuollaista käytöstä.
Et tapasi mukaan taaskaan ymmärtänyt lukemaasi tai lukenut koko tekstiä.
Laitetaan se uudelleen, nin kaltaisesi jankuttava paviaanikin voi yrittää päästä ihmisen tasolle:
"Olet oikea kohde palautteelle, jos ryhdyt puolustamaan tuollaista käytöstä."
En odota sinun kykenevän tajuamaan tätä tekstiä kuten et yleensäkänä tajua muuta kuin omat totuutesi. Yritä kuitenkin edes hiukan...
*. . .*
>>Tulkitsen sen tasapuolisesti, toisin kuin sinä ja monet muut.>>
Miten monella tavalla tämä on mielestäsi tulkittavissa: "Keskustele jehovantodistajuudesta"?
Minä nimenomaan keskustelen jehovantodistajuudesta, mitä seikkaa sinun ja muiden Vt-järjestön puolustelijoiden näyttää olevan uskomattoman vaikea hyväksyä.
>>Olet oikea kohde palautteelle, jos ryhdyt puolustamaan tuollaista käytöstä>>
Nyt sinun tulisi enää kyetä osoittamaan, missä olen puolustellut muiden uskovaisten riehumista Jt-palstalla.
Jos toinen ei ymmärrä järjenjuoksuasi, hän ei sitä ymmärrä, vaikka kirjoitat saman uudelleen ja uudelleen. Jos siis sinulla oikeasti oli jotain sanottavaa, uskon sinun pystyvän sen myös ilmaisemaan. Nyt olen jäänyt siihen käsitykseen, että ei ole.
"Miten monella tavalla tämä on mielestäsi tulkittavissa: "Keskustele jehovantodistajuudesta"? "
Eli sinulle on epäselvää mitä tasapuolisuus tarkoitaa?
"mitä seikkaa sinun ja muiden Vt-järjestön puolustelijoiden näyttää olevan uskomattoman vaikea hyväksyä."
Ei ollenkaan. Sinä vain et keskustele todistajuudesta, sinä paasaat todistajia vastaan. Se on aivan eri asia kuin keskustelu. Kyvyttömyytesi sietää muita mielipiteitä vain vahvistaa vaikutelmaa.
Olet myös selvästi luterilaisuudelle myönteisempi kuin entiset todistajat yleensä ovat, mistä johtuen sinua peesaavat monet kirkon tai muut kolminaisuuden kannattajat.
"Nyt sinun tulisi enää kyetä osoittamaan, missä olen puolustellut muiden uskovaisten riehumista Jt-palstalla. "
Vaikkapa tässä aloituksessa. Aloittaja on selvästi uskovainen henkilö, joka on täällä julistamassa todistajien väärässä olemista ja sen takana on hänen oma ainoa uskonsa. Siitä huolimatta se kelpaa sinulle loan heitossaso tueksesi.
Täysin väistämättä todistat tällä, että sinun mielestäsi tämä palsta on tarkoitettu keinoja kaihtamattomaan todistajien mustamaalaamiseen.
Ymmärrän toki ettet ole rehellinen, joten et toki tunnista itseäsi tästä.
Minä tunnistan ja niin tekevät monet muutkin.
Olen havainnut sinun usein päätyvän tuohon käsitykseen, siitä riippumatta kuinka paljon rautalankaa vääntää.
*. . .*
>>Eli sinulle on epäselvää mitä tasapuolisuus tarkoitaa?>>
Ei, vaan sinä et ymmärrä, mitä "Keskustele jehovantodistajuudesta" tarkoittaa.
Jt-palstalla Jt-uskonnon ongelmakohtia esiin nostavalla ei ole mitään velvollisuutta käsitellä samalla muiden uskontojen ongelmia. Muille uskonnoille on omat palstansa. Tällä palstalla voidaan aivan hyvin keskittyä pelkästään tämän palstan aiheena olevaan uskontoon.
>>Sinä vain et keskustele todistajuudesta, sinä paasaat todistajia vastaan>>
Sinä se et vain millään halua ymmärtää, että minä en puhu yksittäisiä Jehovan todistajia vastaan, vaan kritisoin heidän uskonnollista auktoriteettiaan, Vt-seuraa. Miksi jatkuvasti väännät tämän asian toiseksi kuin se on?
Toiseksi näytät kroonisesti ohittavan kaikki ne näytöt, joihin perustuen Vt-seuraa ylipäätään kritisoin; sinä et välitä tuon taivaallista järjestön julkaisemasta tekstistä, vaan nostat sen sijaan jatkuvasti omat tulkintasi järjestön virallisten tekstien yläpuolelle.
>>Kyvyttömyytesi sietää muita mielipiteitä vain vahvistaa vaikutelmaa>>
Kyllähän erilaisia mielipiteitä saa olla. Mutta silloin, jos asiassa on vastakkain Vt-seuran voimassa oleva lausunto ja jonkun ihmisen yksittäinen mielipide, niin kumpiko näistä näkökannoista mahtaa olla paremmin perusteltu?
>>Olet myös selvästi luterilaisuudelle myönteisempi kuin entiset todistajat yleensä ovat>>
Minä en ole puolustellut luterilaisuutta yhtään sen enempää kuin mitään muutakaan uskonsuuntausta. Tuollainen älytön jankutuksesi kertoo toki jotakin sinun kyvystäsi asialliseen keskusteluun; ohitat toistuvasti ihmisen omat lausunnot koskien uskonnollista suuntautumistaan; sinä tiedät asian paremmin kuin kyseinen ihminen itse.
>>Aloittaja on selvästi uskovainen henkilö>>
Jostakin syystä minä en pystynyt tuollaista määritystä tekemään tämän aloituksen perusteella. Siinähän käsiteltiin ainoastaan Jt-lahkon salakavalia toimintatapoja, ei mitään muuta.
Sinulla näyttää nyt vain olevan tämä vaihde päällä, että kääntelet kaikki todistajuutta kritisoivat argumentit muiden uskontojen kilpailuksi Jt-uskontoa vastaan. Kerrohan meille, miten aloituksessa esitetty asia muuttuisi miksikään siitä, vaikka sen esittäjä olisi ateisti?
>>Siitä huolimatta se kelpaa sinulle loan heitossaso tueksesi>>
Niin, mikähän tässä aloituksessa ei pitänyt paikkaansa? Omankin kokemukseni perusteella se on täyttyä totta. Sinä vain haluat kutsua perusteltuakin kritiikkiä "loan heitoksi" ja "mustamaalaamiseksi".
>>Täysin väistämättä todistat tällä, että sinun mielestäsi tämä palsta on tarkoitettu keinoja kaihtamattomaan todistajien mustamaalaamiseen.>>
On sinulla otsaa väännellä sanomisiani. Missään en ole väittänyt, että kritiikkiä tulisi esittää keinoja kaihtamatta. Missään en ole edes väittänyt, että tämä palsta olisi pelkästään Jt-aiheista kritiikkiä varten; itse vain nyt satun omaamaan tämän näkökulman todistajuuteen. Mutta jokainenhan on vapaa myös puolustamaan Jt-uskontoa, jos vain eväät siihen riittävät.
>>Ymmärrän toki ettet ole rehellinen>>
Helel, olet ehkä säälittävin juuri siinä, ettet yleensä kykene yksilöimään syytöksiäsi. Sinä vain heittelet ilmoille mitä sylki suuhun milloinkin tuo ja ajelet aiheita sivuun, usein keinoja kaihtamatta ja henkilöön käyden.
Sinulle on edelleenkin epäselvää mitä tarkoittaa tasapuolisuus. Samoin monien aloitustesi ja kommenttiesi peruteella voi suoraan todeta ettet ole järin rehellinen.
Ei ole siis mitään syytä suhtautua kirjoituksiisi liialla luottamuksella.
Sinun ei tarvitse kantaa huolta muiden uskontojen keskustelusta, jos sinua häiritsee joku kommentti joka aiheellisesti vertaa todistajia muiihin uskontoihin, olet täysin vapaa jättämään kommentoinnin väliin.
Puhut nytkin niin paljon täyttä p a s k a a osoittamatta niitä todeksi, että ei voi kuin sääliä sinua motiiviesi vuoksi, jotka ajavat sinua tekemään mitä teet.
Olet aikaa sitten ohittanut sen virstan pylvään, jolloin lukijat uskovat kirjotuksiasi sellaisenaan.
"mitä seikkaa sinun ja muiden Vt-järjestön puolustelijoiden näyttää olevan uskomattoman vaikea hyväksyä."
Ei ollenkaan. Sinä vain et keskustele todistajuudesta, sinä paasaat todistajia vastaan. Se on aivan eri asia kuin keskustelu. Kyvyttömyytesi sietää muita mielipiteitä vain vahvistaa vaikutelmaa.
Olet myös selvästi luterilaisuudelle myönteisempi kuin entiset todistajat yleensä ovat, mistä johtuen sinua peesaavat monet kirkon tai muut kolminaisuuden kannattajat.
"Nyt sinun tulisi enää kyetä osoittamaan, missä olen puolustellut muiden uskovaisten riehumista Jt-palstalla. "
Vaikkapa tässä aloituksessa. Aloittaja on selvästi uskovainen henkilö, joka on täällä julistamassa todistajien väärässä olemista ja sen takana on hänen oma ainoa uskonsa. Siitä huolimatta se kelpaa sinulle loan heitossaso tueksesi.
Täysin väistämättä todistat tällä, että sinun mielestäsi tämä palsta on tarkoitettu keinoja kaihtamattomaan todistajien mustamaalaamiseen.
Ymmärrän toki ettet ole rehellinen, joten et toki tunnista itseäsi tästä.
Minä tunnistan ja niin tekevät monet muutkin.
*. . .*
>>Sinulle on edelleenkin epäselvää mitä tarkoittaa tasapuolisuus>>
Ymmärrätkö, että Jt-palstalla ei tarvitse käsitellä tasapuolisesti KAIKKIA uskontoja? Tämä palsta suunnattu nimenomaan Jt-uskontoon liittyville asioille. Asia, jota krooninen vänkääjä ei halua ymmärtää.
>>Samoin monien aloitustesi ja kommenttiesi peruteella voi suoraan todeta ettet ole järin rehellinen>>
Et edelleenkään esitä ensimmäistäkään esimerkkiä syytöksillesi.
>>Ei ole siis mitään syytä suhtautua kirjoituksiisi liialla luottamuksella.>>
Jokainen lukija näkee, kuka perustelee väitteensä ja kuka ei.
>>Puhut nytkin niin paljon täyttä p a s k a a osoittamatta niitä todeksi>>
Ihan samat sinulle. Jokainen lukija näkee, kuka täällä perustelee väitteensä ja kuka vain huutelee ja takertuu henkilöihin.
Voimatorni on osoittanut kiitettävää valaistusta vt.seuran valehtelusta.On hyvä,että edes joku näyttää vt.seuran johdosta täysin asiallista kritiikkiä.En itse ole tiennytkään kaikkea vt.johdon orjuuttamisesta,kun voimatorni on asiat tuonut julki.Itsekään en edusta mitään uskontoa ja tällä sivustollahan jaetaan mielipiteitä Jehovan Todistajista,jotka ovat jääneet johdon orjaks,kuten he sanovat.uskollinen ja ymmärtäväinen orja.mille?hallinto elimelle?veikkaisin näin..
Koeta nyt tajuta, että keskustelu on ihan muuta kuin mitä sinä teet. Sinä julistat omia näkemyksiäsi keinoja kaihtamatta, ja pillastut jos kanssasi ollaan eri mieltä.
Kaikilla on oikeus omaan näkemykseen sinun mielipiteistäsi huolimatta, ja kun omat jauhosi eivät ole suinkaan puhtoiset, ei kannata mollata toisia rehellisyyden puutteesta.
"Ihan samat sinulle. Jokainen lukija näkee, kuka täällä perustelee väitteensä ja kuka vain huutelee ja takertuu henkilöihin. "
Nimen omaan. Jos koet olevasi asian yläpuolella, tämän ei pitäisi olla sinulle ongelma.
Tiedät kuitenkin itsekin olevasi sangen suvaitsevainen itseäsi kohtaan silloin kun puhutaan epärehellisyydestä, muilta kyllä olet vaatimassa asian noudattamista prikulleen.
Ei ihan normaalia.
Sinä vain et keskustele todistajuudesta, sinä paasaat todistajia vastaan. Se on aivan eri asia kuin keskustelu. Kyvyttömyytesi sietää muita mielipiteitä vain vahvistaa vaikutelmaa.
Olet myös selvästi luterilaisuudelle myönteisempi kuin entiset todistajat yleensä ovat, mistä johtuen sinua peesaavat monet kirkon tai muut kolminaisuuden kannattajat.
Mieluummin kirkon kuin orjan orja?
Voisit edes yrittää.
Valitettavasti ratakisko on loppu.
*. . .*
>>Koeta nyt tajuta, että keskustelu on ihan muuta kuin mitä sinä teet. Sinä julistat omia näkemyksiäsi keinoja kaihtamatta.>>
Miksi sinä et sitten keskustele asiasta, vaan henkilöstä?
>>Kaikilla on oikeus omaan näkemykseen sinun mielipiteistäsi huolimatta>>
Missä ja miten olen evännyt keneltäkään tätä perusoikeutta? Se kun näkee asian eri tavalla, on vaan hyvä ja tuo omat käsityksensä ja perusteensa esiin, niin niistä voidaan keskustella. Eihän siinä sen kummempaa.
>>kun omat jauhosi eivät ole suinkaan puhtoiset, ei kannata mollata toisia rehellisyyden puutteesta>>
Mikä esittämäni ei ole pitänyt paikkansa? Tai mitä väärää tietoa olen kieltäytynyt oikaisemasta? Tuollainen syytösten säksättäminen on ikävä tapa silloin, kun ei kykene näyttämään syytöksiään toteen.
>>Tiedät kuitenkin itsekin olevasi sangen suvaitsevainen itseäsi kohtaan silloin kun puhutaan epärehellisyydestä>>
Ei muuta kuin niitä esimerkkejä ja näyttöjä nyt sitten kehiin.
>>Olet myös selvästi luterilaisuudelle myönteisempi kuin entiset todistajat yleensä ovat>>
Onkohan sinulla ihan kaikki siellä vintillä kunnossa, kun hoet jatkuvasti täysin itse keksimiäsi asioita kanssakirjoittajiin liittyen? Minä olen oikaissut sinua tässä asiassa jo aiemmin, etkä puolestasi ole tuonut esiin minkäänlaista näyttöä siitä, että olisin luterilaisuuteen enemmän kallellaan kuin johonkin muuhun uskontoon. Siitä huolimatta jankutat tuota samaa asiaa (jolla ei muutenkaan olisi mitään merkitystä käsiteltävän aiheen kannalta).
Tuollainen jatkuva henkilön ominaisuuksiin takertuva kommentointisi vain osoittaa kyvyttömyytesi keskustella itse aiheena olevasta asiasta.
*. . .*
>>Mieluummin kirkon kuin orjan orja?>>
Et sitten millään osaa pysyä palstan aihepiirissä, vaan sinun on väkisin levitettävä juttu muihin uskontoihin.
Sinun on vaikea kestää mitään mikä huomauttaa tasapuolisuudesta.
Sinulla on vapaus olla kommentoimatta, käytä sitä.
"Miksi sinä et sitten keskustele asiasta, vaan henkilöstä?"
Tarkoitat varmaan omia kommenttejasi?
Koeta nyt tajuta, että keskustelu on ihan muuta kuin mitä sinä teet. Sinä julistat omia näkemyksiäsi keinoja kaihtamatta, ja pillastut jos kanssasi ollaan eri mieltä.
Kaikilla on oikeus omaan näkemykseen sinun mielipiteistäsi huolimatta, ja kun omat jauhosi eivät ole suinkaan puhtoiset, ei kannata mollata toisia rehellisyyden puutteesta.
Sinä vain et keskustele todistajuudesta, sinä paasaat todistajia vastaan. Se on aivan eri asia kuin keskustelu. Kyvyttömyytesi sietää muita mielipiteitä vain vahvistaa vaikutelmaa.
Olet myös selvästi luterilaisuudelle myönteisempi kuin entiset todistajat yleensä ovat, mistä johtuen sinua peesaavat monet kirkon tai muut kolminaisuuden kannattajat.
Vinttisi voit hoitaa itse, jätän mieluummin ko. tunkion väliin.
Eikä vain erotettuja kohtaan vaan tuo rakkaus häviää nopeasti jo myös oman seurakunnan jäseniä kohtaan jos mukaan tullut ei sopeudu esim. sellaisten pinnallisten asioiden kuin ulkonäö tai taloudellisen tilanteen vuoksi joukkoon. Tästä saisi esimerkkejä joka kokonaisen kirjan verran.
Vartiotorni harrastaa mm. manipulointia, uhkailua , kiristystä ja salailua joka selvästi osoittaa ettei seura ole puhtaassa hengessä vaan täysin vilpillinen ja kiero.
Sellainen oppi ei voi olla Jumalasta.
Tästä lähtien aion tuoda ihmisten tietoon entistä enemmän seuran kieroista menettelytavoista aina silloin kun aikaa jää. Varokaa valheellista rakkauspommitusta josta tässäkin ketjussa varoitetaan.
Totta, umpikiero lahko se on!
Hyvä kun muutamat tuo asioita päivänvaloon.