Ei tarpeeksi normaaleja ja mukavia naisia vuodatus!

himovuodattaja

Puhun nyt nuorista naisista 18-23v Etelä-Suomesta. Pyöreät ja ylipainoiset ohitan.

Iso osa kuvallisista jotain "sedula"-tyyppisiä horoja (miksi sellaiset tulevat nettideitteihin - menisivät sinne baariin?), joilla monilla tyyliin joku pelkkä hymiö tai parin rivin ilmoitus jossa haetaan miestä isolla M:llä. Raksin siis pois. Tarkastelen muita profiileja. Useassa profiilissa mainitaan liikunta elämäntavaksi ja harrastuksiksi salia, spinninkiä, bodypumppia, tanssia ja mitä lie. Haetaan urheilullista ja lihaksikasta miestä. Pois vaan (harrastan kyllä jonkin verran urheilua, mutta...). Seuraavaksi iskee silmään melko paljonkin profiileita joissa tyyliin "rakastan tatuointeja", "tatuoinnit sytyttää" tai sitten jostain lävistyksistä. Itse en tykkää yhtään - pois. Ammattikoulun käyneihin suhtaudun pienoisella varauksella. Ei siksi että pitäisin itseäni fiksuna, vaan siksi että olen havainnut sen keskimäärin kertovan erihenkisyydestä. Saa olla puoleensavetävä profiili että ottaisin yhteyttä. Sitten muutama lupaavasti alkava profiili, joka päättyy siihen että kirjoittaja pukeutuu johonkin nahkahousuihin ja jättikorkoihin.

Mitä jää jäljelle? Sadoista profiileista ehkä parikymmentä sellaista mitä en suoralta kädeltä sivuuta. Ja niistäkin vain muutama hassu mielenkiintoinen.

Missä ihmeessä ovat tavallisen näköiset, normaalipainoiset, mukavat, tavalliset nuoret naiset? Jotka eivät ole himoliikkujia, himoshoppaajia, himomatkailijoita, himomuusikoita tai mitä lie. Joiden kanssa voi jutustella mukavia, joilla on jotain sisältöä elämässään, jonkin verran mielipiteitä ja jotka ovat välillä kiinnostuneet kokeilemaan jotain uutta. Ja jotka osaavat ilmaista itseään kirjallisesti edes jonkin verran ja kertoa itsestään ja elämästään.
Heitä on ehkä max. 5% täällä, mikä ihmetyttää minua syvästi, sillä luulin että tämä netti voisi nimenomaan olla sellainen paikka missä voisi tutustua mukaviin, tavallisiin tyttöihin, joista jotkut jopa ehkä etsisivät miestä hieman pienemmällä m:llä.

Kunhan vuodatin. Ja tiedän; olen ylimielinen ja ennakkoluuloinen.

14

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdf9dfm3jrlas

      Kukahan nainen kiinnostuisi himovuodattajan kaltaisesta "tavallisesta miehestä" - josta ei jää nyt mieleen mitään...

      • .....

        Eihän tuo mikään itsensä markkinoimis ilmoitus ollutkaan, vaan pelkkää tilitystä.


    • sunnuntaifilosofi

      Siis haluaisitko, että netissä olevat naiset muuttuisivat sellaisiksi, joita sinä haet, vai että nettiin tulisi hakemasi kaltaisia naisia?

      Jospa kuvaamasi kaltaiset naiset löytävät seuraa ihan livenä?

      Jospa netissä olevat naiset, ne jotka sinulle eivät kelpaa, kelpaavat monille muille?

      Jospa sinun kannattaisi hakea seuraa muualta kuin netistä?

      • ........

        Minä aistin tuosta turhautumista siitä että netissä pyörii nykyään pääosin ihan samanlaista porukkaa kuin baarissa, mitä aloittaja ei ilmeisesti kokenut omaksi paikakseen hakea seuraa. Olen samoilla linjoilla ja ihmetyttää että pitääkö nyt tosiaan aloittaa joku ratsastus-kurssi seuran hakua varten. Omaa kaveriporukkaa kun ei ole suurella määrällä naisia siunattu. Ja jostain kaveriporukoista tai kouluista aloittajan kuvaamat naiset ilmeisesti viedään.


    • 10

      Puhut mielestäni ihan asiaa. Kai siinä on tämä netin helppous mikä ajaa ne tavallisetkin naiset hakemaan sitä ritaria kiiltävässä haarniskassa kuka tulee hakemaan prinsessan ja ratsastaen yhdessä auringonlaskuun tms. paskaa.

      Todellisuudessa varmaan hyvinkin suuri osa on oikeasti näitä normaaleja tyttöjä mutta moni ajautuu tuohon liioitteluun kun päästään nettiin. Voi tietysti olla, että olen täysin väärässäkin ja suurin osa on ihan oikeasti sellaisia niinkuin profiilit antavat odottaakin.

      Varmaan yhdellä jos toisellakin tuntuu silloin tällöin epätoivoiselta kun yrittää löytää näitä normaaleja ihmisiä netistä. Lohdutukseksi voin kuitenkin todeta, että on niitä helmiäkin siellä joukossa. Muutaman tavannut ja vaikka ei edes vuoden kestävää suhdetta ole tullut niin aivan mahtavia tyyppejä ovat olleet.

      Ja vielä näille ketkä tulevat huutelemaan ettei mikään ihme ettei löydy yms yms. Menkääpä ovesta ulos niin vastaan kävelee kyllä niin monenlaisia pareja, että välillä pitää ihan ihmetellä, että miten tuokin nainen on tuon kanssa yhdessä. Se vaan on kun oikea sattuu kohdalle niin varmasti tulee annettua monta asiaa anteeksi.

      • Näinpä. Ylipainosta, lävistyksistä ja kouluttamattomuudesta pääsee normaalimies aika hyvin yli mutta auta armias jos nainen ei ole sun tyyppiä tai on vähän liian kevytkenkäinen sulle, tai jotain henkisiä ongelmia tms. Tai kypsymätön. Kauanko jaksat silloin katella?


    • deft

      "Missä ihmeessä ovat tavallisen näköiset, normaalipainoiset, mukavat, tavalliset nuoret naiset?"
      Ne on jo pidemmän aikaa olleet enemmän tai vähemmän tyydyttävässä suhteessa ja aikeissa perustaa perhettä. Eikä ne lähde kenen tahansa kusipään mukaan pettämisaikeissa.

      Turhaan vuodatat, jos olet vain pihalla nuorten aikuisten elämästä nykysuomessa. Olettaen että itsekin olet nuori. Ei muuta kuin kaupungille katsomaan miten ihmiset elävät, sitä kautta voi tutustua uusiin ihmisiin ja oppia jotain.

      • EntinenJengiNykInssi

        Voi vittu deft, sinullahan on lahjoja ihan tv-psykiatriksi asti.
        Ehkä joku TV7 ottaa sinun palkkalistoilleen. Leikkaa toki lettisi ennen sitä.

        Ttutustumaan uusiin ihmisiin kaupungille" -- jestas, entisenä jengin jäsenenä ja täysin ilman tuomioita tiedän helvetin tarkkaan että Stadin ilmapiirissä toi ei onnistu. Hyvin pian saat selittää että mitä vittua roikut jonkun tyttösen hameenhelmassa.

        Ilmeisesti "deft" olet kasvanut jossain muualla kuin Stadissa tai sitten WestEndin pikku puutorpissa jolloin et tiedä mitään elämästä. Ja kun siitä ei tiedä mitään niin silloin sitä on turha opettaa muille.


      • deft
        EntinenJengiNykInssi kirjoitti:

        Voi vittu deft, sinullahan on lahjoja ihan tv-psykiatriksi asti.
        Ehkä joku TV7 ottaa sinun palkkalistoilleen. Leikkaa toki lettisi ennen sitä.

        Ttutustumaan uusiin ihmisiin kaupungille" -- jestas, entisenä jengin jäsenenä ja täysin ilman tuomioita tiedän helvetin tarkkaan että Stadin ilmapiirissä toi ei onnistu. Hyvin pian saat selittää että mitä vittua roikut jonkun tyttösen hameenhelmassa.

        Ilmeisesti "deft" olet kasvanut jossain muualla kuin Stadissa tai sitten WestEndin pikku puutorpissa jolloin et tiedä mitään elämästä. Ja kun siitä ei tiedä mitään niin silloin sitä on turha opettaa muille.

        TV7...eikös se ole uskonnollinen kanava. Hmm, ei pysty, kun en ole uskossa.

        Minkä ihmeen "jengin" jäsenenä? Puhuuko stadilaiset jotain epämääräistä mongerrusta mistä ei saa selvää...
        Ei ihmekään että ruikutetaan jos ei kerta kommunikoida osata.

        Mä olen todellakin kasvanut jossain muualla kuin pääkaupunkiseudulla. Meilläpäin meni elämä ja sen opetukset aikalailla samalla tavalla kuin teillä nirppanokilla. Narkkareita nyt pyöri vähemmän meillä skutsissa, mutta anyways...

        Mee mestoille, tutustu ihmisiin. Syytä itseäsi jos oot naama norsunvitulla jatkuvasti.


    • nuorimies 20v

      Huomannut kanssa että aikalailla samanlaisia tyttösiä netissä on kuin baarissakin. Pitäis vissiin sieltä jostain kirjastosta lähteä bongailemaan, mutta siellä ei sitten taas olekkaan kuningas alkoholia auttamassa ujouden kanssa.

      Yks juttu kanssa että kivastihan näillä naisen aluilla lukee että rohkeasti vaan viestiä ja en ole pinnallinen, niin silti ihan sama mitä sinne viestiin kirjoittaa ja kuvan laitan linkillä aina mukaan, niin ei sieltä silti vastausta ole tullu... Näkyy kyllä että viesti on luettu ja profiilissa vierailtu. Parempi vissiin vaan luovuttaa, viina ja köysi vie sitten joskus kun ei enää jaksa....

    • 19 + 6

      Vaikuttaa nyt siltä, että haet hyväkroppaista naista, joka ei hae hyväkroppaista miestä. Tämä nainen ei saisi myöskään harrasta juuri lainkaan urheilua eikä pukeutua muodikkaasti. No onnea vain yritykseen!

      • xxxx

        Missä aloittaja tuollaista muka sanoo? Hyvä kroppa ja muodikkaat vaatteet voi olla, vaikkei olisi himoliikkuja ja himoshoppailija, joita hän siis ei hae.

        Itsekin vierastan täällä niitä miehiä, joille urheilu tuntuu olevan henki ja elämä. Ei mitään muita harrastuksia kuin liikuntaa, liikuntaa, liikuntaa.... Suunnattoman tylsää.


      • 11+7

        Hoikka/normaalipainoinen ei ole sama asia kuin hyväkroppainen.


    • ehkäpä näissä

      monissa ilmoituksissa myös vähän liioitellaan sitä aktiivisuutta esimerkiksi liikunnan suhteen, sillä ne terveelliset elämäntavat ovat niin "in", suorastaan pakottava vaatimus tässä ajassa ja kulttuurissa. Toisaalta taas minusta (ja useimmista muistakin) varmasti tuntuu vain hienolta, jos ilmoituksessa näkyy ihmisellä olevan muutakin elämää kuin tulevan kumppanin metsästäminen ja hänen kanssaan oleminen tulevaisuudessa. Osoittaa mm. että ihminen on onnellinen elämäänsä yksinkin, haluaa kulkea rinnalla muttei ripustautua kehenkään.

      Se ajatus toisen kanssa olosta 24/7 tuntuu varmasti hienolta monista sinkuista, jotka eivät ole koskaan pidempään seurustelleet, mutta ne, jotka ovat olleet pitkässä suhteessa, osaavat katsoa myös tuollaisia asioita. He tietävät usein, että molemmilla on oltava niitä itsenäisiä, omia intohimoja yhteisten lisäksi.

      Viimeiseksi, monet naiset meikkaavat/pukeutuvat parhaimpiinsa tuollaista seuranhakuilmoa varten, tai ottavat kuvan silloin, kun ovat laittautuneet muuta tapausta varten. Eiköhän heistä suurin osa ihan suhteellisen normityttöjä ole sitten, jos livenä esim. farkuissa ja lähes meikittä tapaisi :) Etkä luonteen "normaaliudesta" taas voi tietää kuin juttelemalla toisen kanssa, profiilissa saattavat korostua vain tietyt puolet.

      Tässä nyt muutama näkökulma, joita et ehkä ole tullut ajatelleeksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      82
      1985
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      113
      1708
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1296
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      707
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      676
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      610
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      199
      566
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      508
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe