Outo eläin Kauhavalla

Hiski+naapurin.kissa

Kauhavan keskustassa asuvat saivat lauantaiaamuna hieraista silmiään toisenkin kerran, kun parkkipaikoilla ja autojen seassa poukkoili kookas eläin jollaista ei ollut ennen nähty. Sanastotutkija ja biologian harrastaja Hiski Koo näki eläimen ikkunastaan. - Lehmän jalat ja vartalo sillä oli, mutta hirven pää sarvineen kaikkineen, Koo kuvailee. - Yritin saada otuksesta kuvan, mutta Leican tarkennusvalitsin meni hätiköidessä väärään asentoon ja kamera tarkensi ikkunalasiin, niin että kuvassa näkyy vain jokin nelijalkainen jonka lajista ei saa selvää.

- Naapurin kissakin oli aivan äimissään, toteaa Koo ja miettii että eläintä olsi varmaan paras sanoa hirvinaudaksi.

Cafe Calypsossa ei saatu suoraa havaintoa, mutta "hirvinauta" sai kommentteja joka tapauksessa. - Siitä pitäisi nyt ensimmäiseksi saada kunnon havainto- ja kuvamateriaalia, totesi M.O.Loch. I.L.Lumi-Natus ja vaatimattomasti asianharrastajaksi itsensä esitellyt olivat samaa mieltä. - Olisi geenitestinkin paikka, jos otuksesta saataisiin jokin näyte.

Möttöskän Pubissa puheet eivät olleet yhtä varovaisia. - Tämä otushan kaataa koko evoluutioteorian, totesivat Rekka-Peinikaisena ja Letti-Maisolana tunnetut paikalliset ajattelijat, - nyt tulee kertaheitolla osoitetuksi että maailma on Jumalan luoma!

- Tämähän liittyy suoraan siihen tutkimustyöhön mitä JB on tehnyt, huomautti Anni Huttila. Hiukan kyselemällä selvisi, että Joutavanperällä asuva Johan Bomppas ja ilmeisesti Juho Custina tunnettu renkimies ovat kehitelleet kaikenlaista aina ikiliikkujasta alkaen. Piipusta on noussut oudonväristä savua ja oudot äänet ovat välillä kuuluneet kauaskin. Ruutikallona tunnettu mies sen sijaan ei liity tähän, vaikka hänenkin huhutaan harrastaneen kaikenlaista. - En kyllä ymmärrä miksi, kun ruuti on jo kerran keksitty, totesi Tikku-Iivarina tunnettu laiha mies.

Luonnontieteellisen keskusmuseon edustajia ei valitettavasti tavoitettu ja, Kauhavan lukion biologian opettajatkin olivat lomalla.

(Kauhavan, Alahärmän ja Lapuan Uutiset (KALU) 1.4.2012; jälkipainoslupanumero ASDFE.666)

9

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • O'ou
      • Ystävämme a/jb/korfu/... näköjään laski sitten suojattinsa Kauhavan villiin luontoon ennen kuin lähti Thaimaahan.


    • asianharrastaja

      Tuohon on helppo vastata avauksen hengessä.

      "En kyllä ymmärrä miksi, kun ruuti on jo kerran keksitty,.."

      Ruudillahan on niin kova kysyntä, että sitä on koko ajan keksittävä lisää.

    • Jess!

      "Tämähän liittyy suoraan siihen tutkimustyöhön mitä JB on tehnyt, huomautti Anni Huttila. Hiukan kyselemällä selvisi, että Joutavanperällä asuva Johan Bomppas ja ilmeisesti Juho Custina tunnettu renkimies ovat kehitelleet kaikenlaista aina ikiliikkujasta alkaen."

      Suomessahan on tämä biologian tutkimus erinomaisen korkealla tasoa, alkaen jb:n kaltaisista maallikkoharrastelijoista aina tutkijoihin saakka.
      tästä erinomaisena todisteena käykin tämänaamuina MTV3 verkkosivujen hämmästyttävä uutinen:

      http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/04/1521883/suomalaiset-kloonasivat-mammutin---katso-hammastyttava-video

      Huomatkaa erityisesti mammutin nimi:

      "Vajaan vuoden ikäinen mammutti, jonka nimi on Hiski, tullaan kesällä siirtämään Korkeasaaren eläintarhaan."

      Tämän palstan Hiskille lämpimät onnittelut uudesta kaimasta!

      • Hiski+naapurin.kissa

        Saimme juuri tietää, että Hiski-mammutti siirretään syksyllä Ranuan eläinpuistoon, missä sille on tarjolla väljemmät olot ja halvemmalla saatavaa ruokaa. Lopullinen tavoitehan on kokonaisen lauman saaminen siihen arktisten eläinten puistoon, joka on pohjoismaisin ja venäläisin voimin rakenteilla Luulajan lähistölle Ruotsiin. Venäläisten mammuttiprojekti etenee varsin hyvin, heillähän on pitkä perinne pakastettujen mammuttien löytämisessä ja elvyttämisessä.

        Käytännön opetusta tarjoaa Björn Kurténin kirja 'Kuinka mammutti pakastetaan.


      • Hiski+naapurin.kissa kirjoitti:

        Saimme juuri tietää, että Hiski-mammutti siirretään syksyllä Ranuan eläinpuistoon, missä sille on tarjolla väljemmät olot ja halvemmalla saatavaa ruokaa. Lopullinen tavoitehan on kokonaisen lauman saaminen siihen arktisten eläinten puistoon, joka on pohjoismaisin ja venäläisin voimin rakenteilla Luulajan lähistölle Ruotsiin. Venäläisten mammuttiprojekti etenee varsin hyvin, heillähän on pitkä perinne pakastettujen mammuttien löytämisessä ja elvyttämisessä.

        Käytännön opetusta tarjoaa Björn Kurténin kirja 'Kuinka mammutti pakastetaan.

        Kurténin kirja kertoo kyllä kuinka mammutti pakastetaan, mutta se elvytyspuoli taisi jäädä kirjassa vähemmälle huomiolle...


    • kvasi

      Harvinainen eläin on myös sika-nauta, jonka lihaa olen joskus syönyt jauhettuna.

      • ltte piru

        Jauhettuna? Oletko ollut myös voileivän päällä?


    • ltte piru

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      79
      2322
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      137
      1481
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1452
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      154
      1193
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      108
      1013
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      373
      927
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      684
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe