Outo eläin Kauhavalla

Hiski+naapurin.kissa

Kauhavan keskustassa asuvat saivat lauantaiaamuna hieraista silmiään toisenkin kerran, kun parkkipaikoilla ja autojen seassa poukkoili kookas eläin jollaista ei ollut ennen nähty. Sanastotutkija ja biologian harrastaja Hiski Koo näki eläimen ikkunastaan. - Lehmän jalat ja vartalo sillä oli, mutta hirven pää sarvineen kaikkineen, Koo kuvailee. - Yritin saada otuksesta kuvan, mutta Leican tarkennusvalitsin meni hätiköidessä väärään asentoon ja kamera tarkensi ikkunalasiin, niin että kuvassa näkyy vain jokin nelijalkainen jonka lajista ei saa selvää.

- Naapurin kissakin oli aivan äimissään, toteaa Koo ja miettii että eläintä olsi varmaan paras sanoa hirvinaudaksi.

Cafe Calypsossa ei saatu suoraa havaintoa, mutta "hirvinauta" sai kommentteja joka tapauksessa. - Siitä pitäisi nyt ensimmäiseksi saada kunnon havainto- ja kuvamateriaalia, totesi M.O.Loch. I.L.Lumi-Natus ja vaatimattomasti asianharrastajaksi itsensä esitellyt olivat samaa mieltä. - Olisi geenitestinkin paikka, jos otuksesta saataisiin jokin näyte.

Möttöskän Pubissa puheet eivät olleet yhtä varovaisia. - Tämä otushan kaataa koko evoluutioteorian, totesivat Rekka-Peinikaisena ja Letti-Maisolana tunnetut paikalliset ajattelijat, - nyt tulee kertaheitolla osoitetuksi että maailma on Jumalan luoma!

- Tämähän liittyy suoraan siihen tutkimustyöhön mitä JB on tehnyt, huomautti Anni Huttila. Hiukan kyselemällä selvisi, että Joutavanperällä asuva Johan Bomppas ja ilmeisesti Juho Custina tunnettu renkimies ovat kehitelleet kaikenlaista aina ikiliikkujasta alkaen. Piipusta on noussut oudonväristä savua ja oudot äänet ovat välillä kuuluneet kauaskin. Ruutikallona tunnettu mies sen sijaan ei liity tähän, vaikka hänenkin huhutaan harrastaneen kaikenlaista. - En kyllä ymmärrä miksi, kun ruuti on jo kerran keksitty, totesi Tikku-Iivarina tunnettu laiha mies.

Luonnontieteellisen keskusmuseon edustajia ei valitettavasti tavoitettu ja, Kauhavan lukion biologian opettajatkin olivat lomalla.

(Kauhavan, Alahärmän ja Lapuan Uutiset (KALU) 1.4.2012; jälkipainoslupanumero ASDFE.666)

9

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • O'ou
      • Ystävämme a/jb/korfu/... näköjään laski sitten suojattinsa Kauhavan villiin luontoon ennen kuin lähti Thaimaahan.


    • asianharrastaja

      Tuohon on helppo vastata avauksen hengessä.

      "En kyllä ymmärrä miksi, kun ruuti on jo kerran keksitty,.."

      Ruudillahan on niin kova kysyntä, että sitä on koko ajan keksittävä lisää.

    • Jess!

      "Tämähän liittyy suoraan siihen tutkimustyöhön mitä JB on tehnyt, huomautti Anni Huttila. Hiukan kyselemällä selvisi, että Joutavanperällä asuva Johan Bomppas ja ilmeisesti Juho Custina tunnettu renkimies ovat kehitelleet kaikenlaista aina ikiliikkujasta alkaen."

      Suomessahan on tämä biologian tutkimus erinomaisen korkealla tasoa, alkaen jb:n kaltaisista maallikkoharrastelijoista aina tutkijoihin saakka.
      tästä erinomaisena todisteena käykin tämänaamuina MTV3 verkkosivujen hämmästyttävä uutinen:

      http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/04/1521883/suomalaiset-kloonasivat-mammutin---katso-hammastyttava-video

      Huomatkaa erityisesti mammutin nimi:

      "Vajaan vuoden ikäinen mammutti, jonka nimi on Hiski, tullaan kesällä siirtämään Korkeasaaren eläintarhaan."

      Tämän palstan Hiskille lämpimät onnittelut uudesta kaimasta!

      • Hiski+naapurin.kissa

        Saimme juuri tietää, että Hiski-mammutti siirretään syksyllä Ranuan eläinpuistoon, missä sille on tarjolla väljemmät olot ja halvemmalla saatavaa ruokaa. Lopullinen tavoitehan on kokonaisen lauman saaminen siihen arktisten eläinten puistoon, joka on pohjoismaisin ja venäläisin voimin rakenteilla Luulajan lähistölle Ruotsiin. Venäläisten mammuttiprojekti etenee varsin hyvin, heillähän on pitkä perinne pakastettujen mammuttien löytämisessä ja elvyttämisessä.

        Käytännön opetusta tarjoaa Björn Kurténin kirja 'Kuinka mammutti pakastetaan.


      • Hiski+naapurin.kissa kirjoitti:

        Saimme juuri tietää, että Hiski-mammutti siirretään syksyllä Ranuan eläinpuistoon, missä sille on tarjolla väljemmät olot ja halvemmalla saatavaa ruokaa. Lopullinen tavoitehan on kokonaisen lauman saaminen siihen arktisten eläinten puistoon, joka on pohjoismaisin ja venäläisin voimin rakenteilla Luulajan lähistölle Ruotsiin. Venäläisten mammuttiprojekti etenee varsin hyvin, heillähän on pitkä perinne pakastettujen mammuttien löytämisessä ja elvyttämisessä.

        Käytännön opetusta tarjoaa Björn Kurténin kirja 'Kuinka mammutti pakastetaan.

        Kurténin kirja kertoo kyllä kuinka mammutti pakastetaan, mutta se elvytyspuoli taisi jäädä kirjassa vähemmälle huomiolle...


    • kvasi

      Harvinainen eläin on myös sika-nauta, jonka lihaa olen joskus syönyt jauhettuna.

      • ltte piru

        Jauhettuna? Oletko ollut myös voileivän päällä?


    • ltte piru

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      88
      1914
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      166
      1395
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      71
      1192
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      66
      1037
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      84
      987
    6. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      897
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    8. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      197
      867
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      50
      860
    10. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      846
    Aihe