Mikä saa ihmisen roikkumaan "Kreationismi ja älykäs suunnittelu"-palstalla vuodesta toiseen?
Uskomaton motivaatio
vinkuheinä
18188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kretuliinit jotka joka vuosi yllättävät meidät yhä urpommilla avauksilla
Eikö se kerro jotain myös omasta urpoudestasi?
Ei kai kukaan normaali jaksa "idioottien" kirjoituksia vuosikausia lueskella, saatikka kommentoida?
Taitaa motivaatiosi syy olla vallan toinen "LaD"?
Käyn täällä siinä sivussa kun käyn Historiapalstalla lueskelemassa ja väittelemässä. Täällä on joskus ihan huvittaviakin avauksia
Eli olet sitä mieltä, että kaikki jotka jaksavat puhua sekopäille ovat itsekin sekopäitä? Njaa, kiinnostava näkemys kerrassaan.
Jos nämä kretuhorinat jäisivät heidän omiin piireihinsä ja kokouksiinsa, se olisi kyllä hienoa eikä kukaan kaipaisi tätä palstaa. Tai siis teidän: oletan että mielestäsi LaD:n motiivi on "ateistin viha kristittyjä kohtaan"; taisi mennä oikein vai mitä?
Halu saada vastauksia mieltä askarruttaviin kysymyksiin.
Palsta tarjoaa kattavan paketin fakta-tietoa maailman synnystä helppotajuisesti selitettynä.
Itse ei tarvitse kuin lukea fiksujen palstalaisten yksimielistä, ystävällistä ja asiantuntevaa selontekoa elämän peruskysymyksistä niin saa mieleensä rauhan joka kantaa pitkälle tulevaisuuteen.
Kiitos kaikille keskustelijoille. Elämäni on nyt tasapainoista ja mukavaa.
Mukavaa, että saatoimme olla avuksi.
Sitä minäkin ihmettelen, asia on joopas eipäs väittelyä. Esittäkää perustelunne
mitä väitätte, älkääkä nojatko siihen että nuo sanoi niin, ja tämä tätä. Olette kuin
eksyneet, jotka tarttuu siihen mitä milloinkin annetaan. Kai teillä on omat aivot,
voi herra isä.
Sinulleko ei siis kelpaa tiedeyhteisön referenssiaineisto vaan jokaisen kretukysymykseen vastaavan pitäisi ensin tutkia asia itse?
Jostain syystä moni kretu haluaisi jo aiemmin hyvinkin perusteellisesti tutkituista aiheista tehtäväksi yhä uusia tieteellisiä tutkimuksia, vaikka kukaan heistä ei varmaan ole halukas sellaisia rahoittamaan. Vielä useampi haluaa aina uuden henkilökohtaisen vastauksen, vaikka vastaus samaan kysymykseen olisi jo annettu palstalla 174 kertaa.
Kreationismin harjoittamisessa tietämättömyydestä on hyötyä, samoinkuin sen vaatimisesta myös keskustelukumppaneilta.
Tulevaisuudessa kvanttitietokoneiden avulla voidaan tutkia maailmamme informaatiomäärää. Mahdollisesti informaatiomäärä on valtavasti suurempi kuin olemme tähän saaakka arvelleet.
Kuten Paul Davies on todennut, niin kvanttitietokoneiden avulla voidaan tehdä kokeellista ontologiaa. 400 kvanttikietoutunutta hiukkasta on kriittinen raja. Jos raja ylittyy ilman, että mitään erikoisempaa tapahtuu, niin se tarkoittaa, että informaatiomäärä on valtaisa.
Kvanttitietokoneita odotellessa voi vaikka filosofoida tällä palstalla.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ontologia
Tulevaisuudessa sitten onkin konsteja kerrakseen.
>>Kvanttitietokoneita odotellessa voi vaikka filosofoida tällä palstalla.
Älykäs Suunnittelija sanoo simsalabim! ja siinä on kvanttitietokone.
Pillu
Multiversumi todistaa Jumalasta.
Mutta mikä todistaa multiversumista?
Vikuheinälle: Evoluutioteoria on iahn vain maailman suurin aivopierukokoelma ja huuhaatiedettä josta kukaan ei kostu.
Tällä palstalla saa sentään jotakin faktaa tieteestä fiksujen kretujen ystävällisesti auttaessa.
Tieteellinen kreationismi on se mikä vetää puoleensa, ei fundametalismikreatioismi joka on ihan yhtä utopistinen kuni evoluutioteoriakin.
Kerro sinä kun näköjään täällä roikut.