Raamatussa kerrotaan, että Nooa ja arkki olivat vertauskuvia

Etusivu uusiksi

1. Pietarin kirje 3:20
jotka muinoin eivät olleet kuuliaiset, kun Jumalan pitkämielisyys odotti Nooan päivinä, silloin kun valmistettiin arkkia, jossa vain muutamat, se on kahdeksan sielua, pelastuivat veden kautta.

21 Tämän vertauskuvan mukaan vesi nyt teidätkin pelastaa, kasteena - joka ei ole lihan saastan poistamista, vaan hyvän omantunnon pyytämistä Jumalalta - Jeesuksen Kristuksen ylösnousemuksen kautta,

7

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oretna

      Jeesus viittaa Uudessa Testamentissa vedenpaisumuskertomukseen:
      Matt. 24:37-39: ”Niin kuin kävi Nooan päivinä, niin on käyvä silloinkin, kun Ihmisen Poika tulee. Vedenpaisumuksen edellä ihmiset söivät ja joivat, menivät naimisiin ja naittivat tyttäriään aina siihen päivään asti, jona Nooa meni arkkiin. Kukaan ei aavistanut mitään, ennen kuin tulva tuli ja vei heidät kaikki mennessään. Samoin käy, kun Ihmisen Poika tulee.”
      Luuk. 17:26-27: ”Niin kuin oli Nooan päivinä, niin on Ihmisen Pojan päivinä oleva. Ihmiset söivät ja joivat, menivät naimisiin ja naittivat tyttäriään aina siihen päivään asti, jona Nooa meni arkkiin, ja tulva tuli ja tuhosi heidät kaikki.”

      Jeesus näyttää pitäneen Vanhassa Testamentissa mainittua vedenpaisumusta historiallisena tositapahtumana. Jeesus oli kristinuskon mukaan sekä Jumala että ihminen. On mahdollista, että Jeesus oli ihmisluontonsa puolesta sidottu sen ajan maailmankuvaan. Toinen vaihtoehto on, että Jeesus tiesi, ettei vedenpaisumusta ole tapahtunut, mutta hän kuitenkin käytti sitä vertauskuvallisessa mielessä puheensa osana, koska se kertomus oli kuulijoille yleisesti tunnettu.

      Jos luonnossa oleva ilmoitus ei tue Vanhan Testamentin kertomusta, on perustellumpaa uskoa luonnossa olevaa ilmoitusta, koska siitä voidaan tehdä havaintoja.

      • ,

        Ja luonnossa esiintyvä ilmoitus todistaa ihmisen olevan väärässä; ja erityisen väärässä ovat ne jotka käyttävät valtaa ja tekeytyvät muiden opettajiksi vedoten valtaansa ja auktoriteettiinsa.

        5:18 Niinpä siis, samoin kuin yhden ihmisen lankeemus on koitunut kaikille ihmisille kadotukseksi, niin myös yhden ihmisen vanhurskauden teko koituu kaikille ihmisille elämän vanhurskauttamiseksi;


      • asianharrastaja

        Olen tästä kanssasi samaa mieltä. Ilmoitus luomakunnassa on välitön ja jokaisen, joka haluaa oppia tarvittavat asiat, yhtäläisesti suoraan luettavissa. Kirjan ilmoitus on tullut monien ihmisten kautta, joiden osuus sen sisältöön on vaikeammin nähtävissä.

        Onneksemme nuo kaksi ilmoitusta kertovat suhteellisen harvoin samoista asioista, eivätkä silloinkaan läheskään aina eri tavalla.


      • Oretna
        , kirjoitti:

        Ja luonnossa esiintyvä ilmoitus todistaa ihmisen olevan väärässä; ja erityisen väärässä ovat ne jotka käyttävät valtaa ja tekeytyvät muiden opettajiksi vedoten valtaansa ja auktoriteettiinsa.

        5:18 Niinpä siis, samoin kuin yhden ihmisen lankeemus on koitunut kaikille ihmisille kadotukseksi, niin myös yhden ihmisen vanhurskauden teko koituu kaikille ihmisille elämän vanhurskauttamiseksi;

        "Ja luonnossa esiintyvä ilmoitus todistaa ihmisen olevan väärässä...."


        Pään pensaaseen työntäminen ei kannata. Eräälle miehelle sanottiin, että havaitut tosiasiat ovat ristiriidassa hänen käsitystensä kanssa. Hän sanoi, että sen pahempi tosiasioille.


      • , kirjoitti:

        Ja luonnossa esiintyvä ilmoitus todistaa ihmisen olevan väärässä; ja erityisen väärässä ovat ne jotka käyttävät valtaa ja tekeytyvät muiden opettajiksi vedoten valtaansa ja auktoriteettiinsa.

        5:18 Niinpä siis, samoin kuin yhden ihmisen lankeemus on koitunut kaikille ihmisille kadotukseksi, niin myös yhden ihmisen vanhurskauden teko koituu kaikille ihmisille elämän vanhurskauttamiseksi;

        Miten se meni. Ekaks se jumala hävitti suurimmanosan ihmisistä. Vain hurskaan Nooan perhrheen jätti jäljelle. Vaan ei ihmisuku tullut yhtään paremmaksi. Sit se "herra" hävitti kaikkia omia vihollisiaan monissa sodissa. Päätti kumminkin ketkä ssavat jäädä henkiin. Israelilaisille annettiin käsky: "Älä tapa." Kumminkin monet kerrat senkin jälkeen Israllilaiset määrättiin "herran" käskyllä tappamaan naapurikansoja.Jumalan vihollisia. Sit se jumala uhrasi oman poikansa. Hedorokselle se toki jätti uhriksi Raakelin lapset ja pelasti vaan oman äpäränsä vaikka helpommalla olis päästy kun jumala olis tappanu vaan Hedoroksen ennen kuin se kuoli muutenkin. Sit kumminkin ilmestyskirjassa. väitetään että toinen otetaa ja toinen jätetään. Siis vuohia ja lampaita on edelleen. Koskahan se "herra" kyllästyy omien luomustensa tappamiseen.


    • >>...silloin kun valmistettiin arkkia, jossa vain muutamat, se on kahdeksan sielua, pelastuivat veden kautta.

    • V.Loco

      Kuspää jumala on vangittava ja toimitettava oikeuteen kansanmurhasta.Amen Akparu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      101
      6142
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      333
      5775
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      58
      5016
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      325
      3796
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2295
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      137
      2227
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      108
      1312
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      10
      1063
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      175
      947
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      56
      783
    Aihe