Joka nöyrryttää

matt 18:4

[”tekee pieneksi”, ”Byington”]
itsensä tämän lapsukaisen kaltaiseksi, se on suurin taivasten valtakunnassa. (Matt. 18:4)
Opetuslapset ovat juuri kiistelleet siitä, kuka on suurin.....

. Niinpä Jeesus kutsuu pienen lapsen seisomaan heidän keskelleen ja lausuu päivän tekstinä olevat sanat. (Matt. 18:1–3.)
Maailmassa ihmistä mitataan hänen valtansa, rikkautensa ja asemansa perusteella.

Opetuslasten piti kuitenkin ymmärtää, ettei heidän suuruutensa riippunut tällaisista asioista vaan siitä, että he tekivät itsensä pieneksi toisten silmissä.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matt 13:22

      . Maailmassa monet omistavat nykyään elämänsä vallan,
      rikkauden ja aseman tavoitteluun.

      Siksi heillä on tuskin lainkaan aikaa hengellisille asioille. (Matt. 13:22.)

      Jehovan palvelijat sitä vastoin tekevät mielellään
      itsensä pieneksi toisten silmissä saadakseen elonkorjuun Herran siunauksen ja hyväksynnän (Matt. 6:24; 2. Kor. 11:7; Fil. 3:8).

    • Joonuska

      Ennen kuin profeetta Joona vapautettiin suuren kalan vatsasta,
      hän oli rukoillut:
      ”Ahdingostani minä huusin Jehovan puoleen,
      ja hän alkoi vastata minulle.
      Šeolin vatsasta minä huusin apua. Sinä kuulit ääneni.”
      (Joona 2:1, 2, 10.)
      On hyvin lohduttavaa tietää,
      että onpa tilanteemme miten vaikea tahansa,
      voimme huutaa avuksemme Jehovaa .

    • monia siunauksia

      Jos kieltäydyt siitä, ”mikä on ylvästä” tässä maailmassa,
      ja ”pidät ohjenuorana sitä, mikä on vaatimatonta”,
      sinäkin voit odottaa saavasi vielä
      monia siunauksia ja palvelustehtäviä elonkorjuutyössä
      (Room. 12:16; Matt. 4:19, 20; Luuk. 18:28–30).

    • - § -

      >> ... itsensä tämän lapsukaisen kaltaiseksi, se on suurin taivasten valtakunnassa. (Matt. 18:4) Opetuslapset ovat juuri kiistelleet siitä, kuka on suurin.....Niinpä Jeesus kutsuu pienen lapsen seisomaan heidän keskelleen ja lausuu päivän tekstinä olevat sanat. (Matt. 18:1–3.)

      >> Jehovan palvelijat sitä vastoin tekevät mielellään itsensä pieneksi toisten silmissä saadakseen elonkorjuun Herran siunauksen ja hyväksynnän (Matt. 6:24; 2. Kor. 11:7; Fil. 3:8).

      Kyseisen päiväntekstin sisällössä on melkoinen paradoksi Vartiotoriniseuraa itseään, sen ottamaa roolia ja sen osoittamaa asennetta ja henkeä ajatellen.

      Nuo sanat ja periaatteet ovat kohdistettu rivijulistajiin ja heidän alistavaan hallitsemiseensa, mutta ne eivät sido kuitenkaan Järjestöä itseään.

      Kaksoisajattelu, tuplapunnukset ja tuplarooli.

      Järjestö on hyvin ylpeästi korottanut itse itsensä kaikkien toisten yläpuolelle ja sen lausuessa jotakin siihen tulee suhtautua ja sille tulee alistua ehdoitta kuin itse Jehovan lausumaan. Se myös hyvin ylpeästi ja suorastaan julkeasti kehuu jatkuvasti itse itseään vuolaasti ja nostaen samalla itsensä koekeimalle korokkeelle.

      Tämä nöyrän ja pelkän Jumalan sanansaattajan / puhetorven roolin sijaan.

      Sitten kun sen tulisi ottaa vastuu tekemisistään, sanktioiden alaisista direktiveistään ja niiden seurauksista, sekä Jumalan sanan vastaisista vääristä ennusteluistaan, niin se pakeneekin inhimilisen epätäydellisyyden, sekä Jeesuksen opetuslapien rooliin. Venkoilua, kieroilua ja suoranaista epärehtiyttä unohtamatta.

      Kun tämäkään ei riittäisi, niin se vierittää vastuun edesottamuksistaan toisaalle ja useinkin juuri näille nöyrille ja kuuliaisille rivijulistajille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      148
      6621
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      35
      3608
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      305
      3200
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      71
      2822
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      5
      2272
    6. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1843
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      46
      1691
    8. 14
      1632
    9. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1614
    10. Kokoomuksen ja perussuomalaisten kannattaisi yhdistyä

      Näin saataisiin yksi yli 30 prosentin puolue, jolla olisi riittävästi voimaa jatkaa tarpeellisten rakennemuutosten läpi
      Maailman menoa
      8
      1376
    Aihe