Täältä blogista löytyy pelimiesvinkeistä lyhyitä tiivistelmiä ja paljon muutakin ihmissuhdetaitomateriaalia:
http://jaanmurtajat.blogspot.com/2011/05/kaikki-tutustuminen-on-iskemista.html
http://jaanmurtajat.blogspot.com/2011/05/kaikki-tutustuminen-on-iskemista-2.html
Näistä vinkeistä on ollut minulle tosi paljon hyötyä ja toivon, että niistä on sinullekin. Oletteko muut lukeneet paljon ihmissuhdetaitokirjoja? Onko suosikkeja? Mitä mieltä olette tuosta blogista?
Pelimiesvinkkien tiivistelmä + blogi
9
1086
Vastaukset
- expua
Tossa oli ihan hyviä juttuja kerrottu, mutta varokaa huonoja pelimiesvinkkejä. Sieltä tulee niitä sosiaalisia robotteja, jotka ovat ulkoa opetelleet keskusteluja ja vihaavat naisia ym.
- ussie
Jos lukee liian agressiivista materiaalia ja näkee miehet tosi erilaisina kuin naiset, niin sitten seuraukset ovat huonot. Mutta on noissa paljon hyvääkin.
Hauskaa, että näyttää olevan naispuolisiakin pelimiesopettajia. - elaja
Ihan hyvää tiivistelmää. Se, ettei hae aina hyväksyntää on tärkeä "inner game" juttu. Elämässä on myös muutakin kuin naiset, ja ne naisetkin ovat ihan perusihmisiä.
- fearles
Tuota "pääpalkintona olemista" ja muuta huomion hakemattomuutta ei saa sekoittaa siihen, että on oltava ilkeä. Joskus tuntuu varsinkin entisille ujoille vaikealta ymmärtää, että itsevarma voi olla myös ystävällinen. Esimerkiksi tuo kaverien huomioiminen on ystävällistä ja toimii myös ;)
- sapsi
Joo ylimielistä arvonnostomeininkiä kannattaa välttää. Vaikka vaikuttaisi kuinka itsevarmalta ja menestyvältä, niin ei kukaan halua olla sellaisen kylmän ja ylimielisen tyypin kanssa kaverina tai muutakaan.
- lukijane
Tällanenkin kokeilu löytyy:
http://30daysofpickupart.tumblr.com/ - Alrak
Uusi kirjoitussarja pelimies-genrestä ja sen huonoista & hyvistä puolista:
http://jaanmurtajat.blogspot.fi/2014/03/dear-pelimies-osa-14-intro-koko-genre.html - Janne36.
v ittu mitä p askanjauhantaa jälleen
"Pelimiesneuvoja"
buhahhahhah.. - zanet
No jokaisella mielipiteensä. Itse olen saanut paljon apua näistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813202Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen853665Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,982941Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791400Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?371393Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511329Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151284Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141204- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205989