Uutta Arkista

Kre.teki arkin eteis

16

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Krevolutionisti

      Toi lelu antaa kyllä vääristyneen kuvan sillä siinä pitäisi olla muutama baramini-esi-isä mukana. Heh.

    • Krevolutionisti

      Muuten, juolahti mieleeni pikku kyssäri.


      Jos vedenpaisumus olisi ollut 4000 v. sitten niin minkälainen jälki siitä olisi pitänyt jäädä että se evolutionisteille kelpaisi todisteeksi?

      Vain evolutionistit saavat vastata.

      • Nyt pistit pahan. Koska paisuvaista vastaan on tuhansittain todisteita (joista huomattava osa on käyty täällä läpi enkä todellakaan aio niitä tässä jälleen kerrata), on äärimmäisen vaikeaa kuvitella sen puolesta puhuvaa todistetta joka kertaheitolla murskaisi kaikki vastakkaiset todisteet. Tai no, mahdotonta.

        Mutta jos nyt käytän erittäin vilkasta mielikuvitusta, niin vaikkapa Egyptistä löytyvä historiallinen dokumentti joka osoittaisi egyptiläisten hävinneen olemattomiin 2000 eaa ja kaiken alkaneen alusta joskus vuosien päästä. Sellaista ei tietenkään voi löytyä, sillä mitään tällaiseen etäisestikään viittaavaa aukkoa ei Egyptin historiassa ole.


      • Jokos muuten se vastine Hesariin on laadittu ja lähetetty?


      • juutas.

        Olisihan noita.

        Esimerkiksi jääkerrostumissa (mm Grönlannin ja Etelämantereen jäätiköt) ei saisi esiintyä jäälustoja 6000 vuotta pitemmälle.

        Vettäkin pitäisi olla niin paljon, että siitä riittäisi peittämään koko maapallo vuoristoineen.

        Mistään päin maapalloa ei saisi löytyä jälkiä yhtäjaksoisesti jatkuineista kulttuureista yli 6000 vuoden ajalta.

        Tuossa nyt alkajaisiksi.

        Jään odottelemaan että esittelet niitä jälkiä...mutta en henkeäni pidätellen.


      • tieteenharrastaja

        "..minkälainen jälki siitä olisi pitänyt jäädä että se evolutionisteille kelpaisi todisteeksi?"

        Tämä kysymys asetettiin jo 1800-luvun jälkipuoliskolla Englannissa. Vastaus oli, että noin kahden metrin syvyydestä lähes kaikkialta maan sisästä pitäisi löytyä erityinen vedenpaisumussedimentti, jonka voi tunnistaa aikaisempien kerrosten eroosiosta, paksusta sekakerrostumasta veden kuljettamaa ainesta sekä suuresta määrästä esifossileja (eläinten ja ihmisten luita sekä kasvijäänteitä) vielä kivettymättömässä tilassa.

        Yksi Englannin tuolloin johtavista geologeista otti tehtäväksen todistaa vedenpaisumuksen tuon sedimentin avulla ja käytti siihen koko elämänsä. Tuloksena oli ennennäkemättömän kattava ja tarkka geologinen kartta Englannista sekä kiertämätön todiste Raamatun vedenpaisumuskertomuksen vertauskuvallisuudesta.

        Kyse ei ole pelkästään tuon verifioivan havainnon puutteesta. Luonnossa on suuri määrä merkkejä, joita siellä ei mitenkään voisi olla, jos vedenpaisumus olisi tapahtunut noin 4000 vuotta sitten. Vahvimpia näistä ovat nykyiset mannerjäätiköt, suomalaiset harjut sekä muinaisjärvien pohjasedimentit.


      • mdma

        "minkälainen jälki siitä olisi pitänyt jäädä että se evolutionisteille kelpaisi todisteeksi?"

        Maailmanlaajuinen tulvasedmenttikerros.


    • En tiennytkään että arkissa oli myös kaloja.

      • Kre.teki arkin eteis

        Ai niin, valaskalat ryämiitos arkkiin, terävä huamio, terävä huamio.

        Unohin pinviinin.


      • LaD
        Kre.teki arkin eteis kirjoitti:

        Ai niin, valaskalat ryämiitos arkkiin, terävä huamio, terävä huamio.

        Unohin pinviinin.

        Älä unohda Afrikan viidakon harvinaisinta muurahaislajia, jota on vain yksi yhdyskunta olemassa!


      • Kre.teki arkin eteis kirjoitti:

        Ai niin, valaskalat ryämiitos arkkiin, terävä huamio, terävä huamio.

        Unohin pinviinin.

        > Ai niin, valaskalat ryämiitos arkkiin, terävä huamio, terävä huamio.

        Kaloja ne ovat. Katso tarkemmin!


    • Kre.teki arkin eteis

      Ei sellasta lajii oo olemas, et yksi laji muka.muurahaiset on sitäpaitti hyäteisiin kuuluva heimo.

      • LaD

        Jaa häntenen ei ole eläin vae? Mut miästäs sitten ne selvis jos kaik huuhtoutu vetten al? kyl niiteki varmaa.arkis oli oltava, samoin kaikie bakteereje, ei ne vedessä seleviä hengissä!


      • Solon1 (ei kirj.)
        LaD kirjoitti:

        Jaa häntenen ei ole eläin vae? Mut miästäs sitten ne selvis jos kaik huuhtoutu vetten al? kyl niiteki varmaa.arkis oli oltava, samoin kaikie bakteereje, ei ne vedessä seleviä hengissä!

        Nehän oli niillä jb-multinikin lanseeraamilla rojulautoilla muiden kummajaisten kanssa...


      • LaD
        Solon1 (ei kirj.) kirjoitti:

        Nehän oli niillä jb-multinikin lanseeraamilla rojulautoilla muiden kummajaisten kanssa...

        Ai mammuttienki! Perkele on ollu isot lautat


      • Solon1 (ei kirj.)
        LaD kirjoitti:

        Ai mammuttienki! Perkele on ollu isot lautat

        Mammutti barbababat taisi olla varsinaisessa paatissa jb:n mukaan.. Kaikki yli 1000000 hyönteislajia seilaili rojulautoilla? Muistaako joku miten se nyt menikään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      81
      2400
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      142
      1548
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1462
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      158
      1244
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1044
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      393
      973
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      694
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      693
    Aihe