Pannaan Petterin wanhoja ennustuksia tähän ketjuun

Petteri on tietysti poistanut pieleenmenneitä ennusteitaan sitämukaan kun seinä on tullut vastaan, mutta löytynee netistä sentään jotain.
11205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Otetaan nyt vaikka Petteri Taalaksen pitämä puhe Presidenttifoorumissa vuonna 2009. Puheen pystyi ennen lataamaan presidenttimme sivuilta (pdf), mutta aika pian se ymmärrettävästi poistettiin sieltä.

(http://www.tpk.fi/Public/default.aspx?contentid=181915&nodeid=42419&contentlan=1&culture=fi-FI)

Muutama helmi Taalaksen alustuksesta:

“- Maailman Ilmatieteen Järjestö ja YK:n Ympäristöohjelma perustivat
Hallitusten Välisen Ilmastopaneelin, IPCC:n vuonna 1988. IPCC
kokoaa noin viiden vuoden välein kaiken kansainvälisissä sarjoissa
julkaistun ilmastotiedon yhteenvetoraporteiksi. Työn tekevät maailman johtavat ilmastoasiantuntijat. Kaikkiaan työhön osallistuu
tuhansia tutkijoita eri maista. Työllä ei ole poliittisia tarkoitusperiä,
vaan siinä tehdään synteesi kaikesta tieteellisestä tiedosta.”

Sittemminhän IPCC on ryvettynyt erilaisissa skandaalinpoikasissa ja erilaiset poliittiset ja taloudelliset tarkoitusperät näyttävät ohjaavan IPCC:n toimintaa.

“- Yli 90 % havaitusta lämpötilan muutoksesta viimeisten sadan vuoden
aikana on ihmistoiminnan päästöjen aiheuttamaa. Luonnon
tekijöiden, kuten auringon aktiivisuuden tai tulivuorien vaikutus on
vähäinen ihmisen vaikutukseen verrattuna.”

Ja entäs tämä:

“- Ilmastomalleilla on kyetty tieteellisesti vakuuttavasti osoittamaan
ilmastonmuutoksen aiheuttamat riskit.”

Äänestä

Voikohan sen panna tähän, että Petteri rahoitti toiviaisen Venus-teoriaa.

http://video.google.com/videoplay?docid=-1582387129685114984

Se on siellä elokuvan lopputeksteissä. Ja sidekick-Alestalolle oikein erityiset kiitokset.

IPCC:kin totesi IPCC-XXXI/INF. 3:ssa, että "For instance, a “runaway greenhouse effect”—analogous to Venus--appears to have virtually no chance of being induced by anthropogenic activities."

Mutta eiköhän silti pitänyt valtion liikelaitoksen lähteä lietsomaan hulluutta.

Äänestä

Petteri ja Alestalo ovat joutuneet perääntymään kannoissaan. Tiedemiehet ovat kuulemma eri mieltä propagandatohtorin ja sidekickin lausuntojen kanssa.

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10744954

Äänestä

"- Ilmastonmuutos uhkaa ihmisten elinolosuhteiden lisäksi maailman
taloutta. Esimerkiksi Maailmanpankin entinen pääekonomisti Sir
Nicholas Stern osoitti, että ilmastonmuutoksen negatiiviset
talousvaikutukset ovat monikymmenkertaisia ilmastonmuutoksen
torjunnan kustannuksiin verrattuna."

En tiedä kelpaako tämä varsinaisesti Petterin sanomaksi, mutta Petteri sen on sanonut. Ei ole kyllä osoittautunut todeksi millään lailla.

Äänestä

Petteri todistaa niin kauan ihmiskunnan tuhoutuvan, kunnes peruu puheensa.

A: Tuhoutuu
B: Ei tuhoudu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Risto Isopuupää kirjoitti:

Petteri on tietysti poistanut pieleenmenneitä ennusteitaan sitämukaan kun seinä on tullut vastaan, mutta löytynee netistä sentään jotain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu