Teoria naisista.

carambola87a

Tämä on jatkoa sarjassa tutkimuksia ja teorioita naisista.

I osa: Eräs teoria yksin jäävistä naisista (http://keskustelu.suomi24.fi/node/10849022). Miinusäänet ja kommentit todistivat tämän teorian oikeaksi.

II osa: Tutkimus: Naisilla seuranhaku on helpompaa (http://keskustelu.suomi24.fi/node/10875795). Tuloksessa ei ollut mitään yllättävää, muistutuksena vain naisille että miehillä on vaikeampaa ja siksi naisten ei ole syytä valittaa seuranhaun vaikeudesta.

***

Tämä palsta on täynnä yrityksiä ymmärtää naisia, ne kaikki menevät pieleen ja osuvat jonkin verran oikeaan yhtäaikaa. Näillä asioilla on lähinnä viihdearvoa koska ei voi yleistää pitävän paikkansa joka naisen kohdalla tai edes joka toisen.

Naisen ja miehen aivojen toiminta on poikkeavaa (http://www.livescience.com/4085-emotional-wiring-men-women.html) vaikka rakenteet ovatkin samanlaiset. Naisten epäloogisuus ja tunneohjautuvuus (varsinkin parinvalinnassa) on siten synnynnäinen ominaisuus eikä naisen itsensä vika, samaan aikaan voi sanoa että se on naisen vika koska se määräytyy sukupuolen mukaan.

Tämän takia onkin syytä pohtia että onko naisviha yhtä väärin kuin jos vihaisi vammaisia, koska naiset eivät voi sukupuolelleen ja sen määräämälle käytökselleen mitään? Tosin nainen voisi kyllä toimia kuten on järkevää ”mutkun tunteet ja bla bla bla”.

***

Syyt naisvihalleni: http://keskustelu.suomi24.fi/node/10856821

7

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alkaako aalla?

      Onkohan sinulla jokin diagnosoitu syndrooma?

      • carambola87a

        Ei ole todettu muita vikoja kuin lievä skolioosi tms alle 12v joka korjaantui itsestään vuodessa. Jos jotain vikaa pitäisi löytää niin kyllähän täydellisyyteni pelottaa monia.


    • carambola87a

      Palsta on liikuttavan yksimielinen tämänkin teoriani suhteen. Kenelläkään ei ole mitään lisättävää.

      • Lisäys......

        Olet ääliö.


      • carambola87a
        Lisäys...... kirjoitti:

        Olet ääliö.

        No mutta kukas atm siellä ryömi kolostaan?


      • Tuskin...
        carambola87a kirjoitti:

        No mutta kukas atm siellä ryömi kolostaan?

        ääliöytesi mihkään muuttuu, vaikka joku ryömisikin kolostaan :)


    • fgjgnhg

      Jaa. Ja mikä sitten on järkevää toimintaa? Eikö miehet sitten kuuntele tunteitaan ollenkaan? Tekevät aina järkeviä päätöksiä? Eiköhän noissakin ole suuria yksilöllisiä eroja. Huoh. Olet yleistävä hömppä, siinä kaikki. Kyllä naisillakin on loogisia kykyjä, jos sitä ihmettelet. Nuoret naiset vaan tuppautuvat olemaan tunteellisempia kuin miehet ja tunteet on sen verran hämmentävä asia ettei järkevästi tule aina toimittua (kyllä miehetkin toimii usein hölmösti ja epäloogisesti etenkin himojen vallassa).
      Eivät naiset ole tunnekaaoksessa ympäripyöriviä hulluja niinkuin yrität saada heidät siltä kuulostamaan. Katsoppa nyt ympärillesi kun kävelet ulkona. Kyllä naiset ovat iso osa tätä yhteiskuntaa käyden töissä jne. toimien töissään täysin asiallisesti. Ihmisiä kaikki, kaikissa omat ''vikansa'', ja nämä eivät todellakaan ulotu vain naisiin tai miehiin.

      Vihaat naisia turhaan. Viha on vaan turhaa energian tuhlausta ja pidemmän päälle erittäin rankkaa. Kyllä mä vähän siuu säälin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      197
      5355
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4379
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      80
      3128
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      239
      2550
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      125
      2321
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      94
      1687
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1357
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      975
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      896
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      885
    Aihe