Voisikohan kenties joku minua viisaampi hieman valaista minua? Jumala siis loi taivaan ja maan 6 päivässä ja lepäsi seitsämäntenä, noin 6000 vuotta sitten, noh mikähän sillä hepulla oli sitten mielessä kun se kaivoi maahan "hieman" vanhempia dinosauruksen luita ja muita fossiileja?? Miten voi olla mahdollista että vielä näin vuonna 2012 uskonnot ovat edes laillisia?? Jeesus, Teräsmies, Jumala, Hercules ja Mohammed kaikkiahan ovat yhtä tosia ja realistisia vai mikä on teidän mielipitenne??
2012
8
130
Vastaukset
>
Nuoreen maahan uskovilla fundamentalisteilla on tietenkin se oletus, että kaikki fysikaaliset, geologiset yms. ajoitusmenetelmät ovat virheellisiä. Fossiilitkin ovat alle 6000 vuotta vanhoja ja useimmiten niiden selitetään syntyneen vedenpaisumuksessa.- 6+6
"Jumala siis loi taivaan ja maan 6 päivässä ja lepäsi seitsämäntenä"
Se lepääminen on vähän ongelmallista kun kaikkivaltias ei voi väsyä. Mutta tutkimattomat ovat....
"mikähän sillä hepulla oli sitten mielessä kun se kaivoi maahan "hieman" vanhempia dinosauruksen luita ja muita fossiileja??"
Olisiko laittanut niitä ihan piruuttaan jotta näkisi mitä me niille tehdään. Paitsi tietysti kaikkitietävänä tiesi sen heti muutenkin. Taitaa mennä tämäkin tutkimattomat ovat... -osastoon. Kyllä sinne mahtuu.- tämä on totta
Kun tiedemies tuli uskoon hän totesi että tieteessä on paljon aukkoja.
- 1213
"Voisikohan kenties joku minua viisaampi hieman valaista minua? Jumala siis loi taivaan ja maan 6 päivässä ja lepäsi seitsämäntenä, noin 6000 vuotta sitten, noh mikähän sillä hepulla oli sitten mielessä kun se kaivoi maahan "hieman" vanhempia dinosauruksen luita ja muita fossiileja??"
No, voin hyvin uskoa, että Jumala loi esim. 6000 vuotta sitten. Vaikeampi on uskoa siihen, että ihminen tietäisi oikeasti dinosaurusten olevan vanhempia.
Ei yksinkertaisesti ole yhtään kestävää todistetta sille, että maailma olisi miljoonia vuosia vanha.
"Miten voi olla mahdollista että vielä näin vuonna 2012 uskonnot ovat edes laillisia??"
Jumalan armosta ateistit eivät ole saaneet kaikkea haluamaansa vielä voimaan. - tiede rulez
onko se "jumala" sitten vain tämän meidän pallon hömpötyksiä vai kaitseeko se koko universumia?
radiohiiliajoituksethan meille jo kertovat että tämä meidän temmellyskenttä on ollut kyllä aika kauan pitempään kuin tuon 6000 vuotta..- että ne aukkopaikat
Tämä universumi ei ole meille edes tuttu vaan siitä tiedetään vain vähän, ja niistä tiedoista paljon on tehty matematikalla, joten jos matematiikassa jokin ei täsmää, olemme tuntemattoman rajamailla, ja sinne ei aina kannattaisi edes mennä.
Jumala on henki eikä ole ihminen, ja hänellä on tietonsa universumista, eikä sitä ole selvitetty meille ihmisille.
SIksi siis universumissamme voi olla Jumalan tuntemaa elämää muuallakin kuin maapallolla. Kun tiedemiesten tieto loppuu, he kuvittelevat sinne lisää omalla mielikuvituksellaan, että ne aukkopaikat täyttyisivät edes sillä...!
- tiede rules
pakko kysyä mitä te ootta vetäny ja mistä sitä saa lisää??
- Äläs ny.....
Kaveri veti ovelasti. Minä en ainakaan tiedä mitään radiohiiliajoituksen periaatteesta, enkä avaruustieteestä, vaan minä USKON, että asia on näin, kuin minulle kerrotaan.
Vähänkös tieteessä on vedetty takaisin, kun tietoa on tullut lisää. Samoinhan näyttää uskonnossakin käyvän, mikäli viimepäivien uutisiin on USKOMINEN.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan03550- 413109
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv562857Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv342745- 162658
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452540- 432175
Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h262045- 421935
- 431720