Mikään järkipuhe ei tehoa koska kieltäydytään ajattelemasta mitään muuta kuin sitä mitä imaamikoulussa tai koulujen bilsantunnin pakkosyöttölässä on opetettu.
Näin syntyvät funda-evolutioistit.
Näin syntyvät funda-evolutioistit.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Oleppa sitten ystävällinen ja yritä vielä kerran järkipuhetta, jos se vaikka nyt menisi perille. Järkipuhetta ei ole se, että käsketään lukea Raamattua tai katsomaan ulos, koska kaikki todistaa Jumalasta.
Järkipuhe ei tehoa järjettömään joka haluaa loppuun asti uskoa evoluutioon?
Eli et kykene esittämään mitään järkevää argumentaatiota, tämä selvä.
Ei se ole edes teoriassa mahdollista koska te haluatte pitää kiinni järjettömästä evoluutiovalheesta ja uskoa siihen, tämäkin selvä.
Olisit voinut sivullisia lukijoita varten antaa järkiperäisiä perusteluja kreationismille, koska jotkut mahdollisesti pähkäilevät vielä näiden välillä, mutta et ilmeisesti halua opastaa heitä, tämäkin selvä.
Ei suinkaan. Itse asiassa tulin aikoinani palstalle nähdäkseni, kuinka hyviä perusteluja kreationistit osaavat näkemykselleen esittää. Loppu on sitten legendaa.
Jos tuo ylimielinen, asiaton länkytyksesi edustaa käsitystäsi järkipuheesta, voi tosiaan olla että terminologiammekaan eivät oikein kohtaa.
Solonin nimittely järjettömäksi kertoo paljon enemmän sinusta kuin hänestä, eikä ikävä kyllä kovin hyvää. Toisaalta uskon että Solonkin loukkaantuisi vasta siitä, jos tyhjäpäädenialisti yhtäkkiä ylistäisi hänen älyään.
Järkipuheeseen vastataan katsomalla ulos jos niin kehoitetaan. Jätä sinä Solon vai katsomatta sellisi aukoista pihalle ja pysy tyhmänä.
Tässä Solon vastine imaamikoulusta.
http://www.youtube.com/watch?v=ky57zbSM_YY&feature=related
"Toisaalta uskon että Solonkin loukkaantuisi vasta siitä, jos tyhjäpäädenialisti yhtäkkiä ylistäisi hänen älyään."
No aivan varmasti.
"Järkipuheeseen vastataan katsomalla ulos jos niin kehoitetaan. Jätä sinä Solon vai katsomatta sellisi aukoista pihalle ja pysy tyhmänä."
Tyhmänä on kiva elellä, mutta siellä sellissä en valitettavasti ole vieläkään. Olen kyllä edesauttanut ihmisiä pääsemään sinne.
Järkipuhe vaatisi sen puuttuvan kuulijan.
Turhaa on heitellä tiedon helmiä sikojen eteen.
Et näköjään tunne pedagokiikan aakkosiakaan.
Jaakobin kirje:
3:18 Vanhurskauden hedelmä kylvetään rauhassa rauhan tekijöille.
>Järkipuheeseen vastataan katsomalla ulos jos niin kehoitetaan. Jätä sinä Solon vai katsomatta sellisi aukoista pihalle ja pysy tyhmänä.
En vieläkään tajua, mitä järkipuhetta se on, että kun A inttää jotain tieteellisesti todistetuksi ja sitten B – luonnollisesti – pyytää siitä tieteellisesti kelpoa näyttöä, A käskee katsoa ulos.
Tosin en ole yhtä alykäs kuin sinä, joka tunnetusti ymmärrät jumalankin aatokset vähintään yhtä hyvin kuin jumala itse.
>siellä sellissä en valitettavasti ole vieläkään. Olen kyllä edesauttanut ihmisiä pääsemään sinne.
Mistään ei rekrytoida fundisuskovia yhtä kovalla prosentilla kuin vangeista ja muista elämänsä sotkeneista, joten kretujen pitäisi antaa sinulle mitali.
Ihan kuin joutuisit kalliisti maksamaan, jos kirjoitat muutaman ymmärrettävän lauseen aiheesta josta niitä pyydettiin. Kolehtiko tässä pitäisi kerätä?
Aikaahan sulla tuntuu olevan ylen määrin, kun asian vierestä höpinät ei lopu ollenkaan.
Sellillä tarkoitan sitä että selvästikin elelet jossain kivibetoniasfalttierämaan kerrostalobunkkerissa koska olet niin selvästi vieraantunut normaalista elämästä.
Eikä se helpota yhtään fiksuksi pyrkimyksiäsi että olet poliisi, jos olet.
Tuomari nyt et kuitenkaan ole, sillä heidät on opetettu katsomaan pihalle ja ulos ja sisälle ja joka suuntaan.
Täällä ilmaistakin matskua tarjolla;
http://biblos.com/
Järkeä ja ymmärrystä en valitettavasti pysty jakamaan!
Välillä ihmetyttää mitä ruumiinosaa te käytätte pohdiskeluun kun yksinkertaisetkin asiat tuottavat ymmärtämisvaikeuksia.
Kerrostaloasunto on vain aste-ero eristyssellille minunkin mielestäni. Se sopii vain aivopestyille illä alkaville tyhjäpäisille diooteille.
Kerran olin enkä toiste mene.
Jotkut kuulemma antavat siitä rahaakin sellaiseen päästäkseen. Oletko kuullut vai onko vain huhua?
Hieno raamattukokoelma kyllä.
" Järkipuhetta ei ole se, että käsketään lukea Raamattua tai katsomaan ulos, koska kaikki todistaa Jumalasta. "
Vai ei ole? BRUAHHAHHHAH. Suurin valhe ikinä
"Sellillä tarkoitan sitä että selvästikin elelet jossain kivibetoniasfalttierämaan kerrostalobunkkerissa koska olet niin selvästi vieraantunut normaalista elämästä."
Asun kyllä kaupungissa, mutta minulla on onneksi mökki luonnon keskellä ja viihdyn muutenkin luonnossa.
"Eikä se helpota yhtään fiksuksi pyrkimyksiäsi että olet poliisi, jos olet.
Tuomari nyt et kuitenkaan ole, sillä heidät on opetettu katsomaan pihalle ja ulos ja sisälle ja joka suuntaan."
Olen juristi, mutta tarkemmin en sitä täällä määrittele.
Multinikkihän on maailmankaikkeuden älykkäin olento ja joka alan asiantuntija, eikä meillä evoilla ole mitään mahdollisuuksia häntä vastaan.
Onhan hän opiskellut sanghain kirkkoyliopistossa psygologiaa ja tarkkaillut samalla Moskovan ydinreaktoreita sekä risteyttänyt lehmän ja hirven ja valmistanut fossiileja navettansa laboratoriossa espressomenetelmällä ja vaikka mitä muuta, mistä tavallinen kuolevainen voi vain haaveilla.
Arvasinhan että olet imaamin virkaveli.
Eikä se riitä että on mökki jossain lammen rannassa. Apollakin on mutta ei hän siitä ole viisastunut. Luontoa pitää ymmäsrtää syvällisesti ja siksi sinuakin käsketty katsomaan ulos. Et vain oikein tainnut ymmärtää pointtia.
Suomessa on hyvä ja helppoa olla juristi. Maailman helpoin ammatti. Katsotaan vain lakikirjasta että miten asiat ovat ja sen mukaan mennään. Ei tarvitse olla paljoakaan, jos lainkaan poliisia fiksumpi.
Mutta menehän jenkkilään juristiksi. Siellä ei lakikirja paljoa paina koska pitää venkoilla maallikkovalamiehistöä puolellensa. Se on kauniiden lammaskasvoisten naisjuristien luvattu maa. Ei siellä vanha ruma äijänkutale juttujansa voita.
Tosin et ole ilmeisestikään oikeutta käyvä heppu.
בְּרֵאשִׁ֖ית בָּרָ֣א
Tuossa yllä on luomiskertomuksen alku hebreaa.
Hebreassa alkuperäinen kirjoitus oli kirjoitettuna yhteen.
Tuon voi lukea luomiskertomuksen alkuna ja sama teksti on luettavissa Evankeliumin tiivistelmänä kun sanajako tehdään kirjaimista toisin.
Valitettavasti koko hienoutta on mahdoton kääntää muille kielille.
Miksi on edes yritetty, jos se on mahdotonta?
Mielelläni olisin suonut että juutalaisilta ei olisi varastettu heidän pyhiä kirjojaan.
En voi kuin ihailla älyäsi :)
Miten olenkaan haistavinani syvän katkeruuden siitä, että eräs ei koskaan päässyt oikeustieteelliseen.
Juristi on alhaisin otus joka kulkee vaatteet päällään.
Näin olen oman kokemukseni perusteella havainnut.
Ikävää, että sinulla on huonoja kokemuksia ammattikuntani edustajista ja toki ikäviä ihmisiä mahtuu tähänkin porukkaan siinä missä muihinkin.
Laitetaan nyt uusia ja satunnaisia palstalaisia varten tarkennus, että kummalliset sanat, kuten sanghai ja psygologia ovat vain lainauksia multinikin vanhoista kirjoituksista.
Kiitos siitä. Olisipa tuo totta. Toivoisin sinultakin sitä että yrittäisit pitäytyä siinä mikä on varmasti totta, ja rajaisit uskomukset ulkopuolelle, niin viisastuisit oleellisesti ja ihan ilman kretujen komentelua.
'
Siis ota A4 ja kynä käteesi ja kirjaa ylös uskomuksesi ja faktat. Ja pane ne eri paperille. Ja lue sitten nuo faktat. Ja kas, olet viisastunut aika paljon.
Ongelma lienee vain siinä että et osaa erottaa faktaa uskomuksesta.
Toivoisin että olet rohkea ja kokeilet tätä.
Evokeilla on sellainen kummallien peruspelko että he pelkäävät ajatella järkevästi ja loogisesti sillä jos he niin tekevät niin silloin heidät hukka perii.
(Ja niin jää ikuinen elämä saavuttamatta.)
Minua on väitetty multinikiksi mutta en muista koskaan keskusteelleni Solon1 kanssa ennen nykyaikaa, jote veli Solon1 taitaa olla itse multinikki kun tuollaisia puhelee.
Palstajätöstesi väri (pääteemat) ja haju (kielenkäyttö ja tyyli= paljastavat ne armotta samasta pääkopasta lähteneiksi kuin aikaisemmat nimimerkit viksumpi, a., jb ynnä monet muut. Antamani yhteisnimi tuolle kokonaisuudelle on nykyisin jb/hv-multinilkki. Typö jäi käyttöön mielestäni asiaa yvin kuvamana.
Ei syy aina ole juristeissa itsessään vaan systeemissä.
Tilannehan on, että käräjillä saa syyttömästäkin tappion kärsijän.
Olen ollut käräjillä monta kertaa ilman, että asiat olisivat olleet minusta riippuvaisia ja joka kerralla kärsinut tavalla tai toisella tappiota vähintäänkin taloudellisesti. Oikeuslaitoksella eikä juristeilla ei ole aiettakaan aikaansaada oikeudenmukaista lopputulosta.
Ei ihme jos silminnäkijät eivät halua joutua todistajiksi jos kerrastakin on kokemusta.
Juristi pitää asiakkaansa puolta ei välitä oikeudenmukaisuudesta tuon taivaallista.
Evoluutio siis perustuu ajatukseen, että elämä on KEHITTYNYT! Mutta ei mikään voi kehittyä ilman älykästä suunitelmaa ja suunnitelijaa...
Itsekin nykyään evoluution kehitysajatuksen hyväksyn, edellisten galaksien takaa tulleena kehityksenä, mutta en sitä, että kaikki elämä olisi kehittynyt omalla Telluksellamme, alusta saakka. Eli meille rakennettiin, aikaisempien galaksien jumalolentojen toimesta, ties millaisilla laitteilla, elollisia otuksia, eikä niiden ole siis tarvinnut "miljardeja vuosia" kehittyä omalla telluksiellamme, sellainen aika materian kiven kestolle on liian pitkä aika.... Milardissa vuodessa ehtii galaksi syntyä ja kuolla arviolta 100 000 kertaa....
"Evoluutio siis perustuu ajatukseen, että elämä on KEHITTYNYT! Mutta ei mikään voi kehittyä ilman älykästä suunitelmaa ja suunnitelijaa..."
Elämä kehittyy, mutta mihin suuntaan, tästä on eriävät näkemykset. Tarvitseeko auton ruostuminen suunnitelijaa?
Kyllä Suomen kouluissa vähemmän käsitellään evoluutiota kuin kristinuskoa.
Ehkä sen takia juuri sinunkaltaisia onkin olemassa.
Eihän koulussa minun aikana puhuttu uskosta yhtään mitään.Ei yhtäänmitään.
Kaikki oli samanlaista pänttäämistä historian ja uskonnon tunneilla.
Eikä siitä oikeastaan puhuttu rippikoulussakaan. Luterilaisista jutuista kylläkin.
Usko löytyi kauan kouluiän jälkeen.
En uskosta puhunut minäkään.
Mutta oot silti evouskovainen!!
Mikä se semmonen on?
No se on semmoinen mielikuvitusolento vähän kuin jumala, sillä erotuksella että jumala sentään saattaa olla olemassa.