"elsingin Hietaniemen hautausmaalta pensaan alta löytyneen lipasuurnan arvoitus on ratkennut. Poliisin mukaan nainen kertoi, että uurnassa on hänen äitinsä tuhka.
Iltalehden mukaan vainaja oli tuhkattu asianmukaisesti Virossa, minkä jälkeen uurna oli luovutettu omaisille."
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/417426/Hautausmaan pensaasta loytyneen uurnan kohtalo selvisi
Onkohan vainaja menehtynyt Virossa, vai onkoha hänet kuljetettu sinne tuhkattavaksi? Tätä vaihtoehtoahan voisi harkita. Omainen voisi kuljettaa autolla viroon tuhkattavaksi, hakea samalla muistotilaisuuteen kunnon iloliemet ja tuhkan voisi paluumatkalla ripotella mereen.
Viroon tuhkattavaksi?
11
128
Vastaukset
- sfgjhsf
Hyviä ideoita sinulla.
Miksi poliiisi antoi naisen tiedot seurakunnalle? Miksi ei esim. vapaa-ajattelijoille.- 10+13
Koska Hietaniemen hautausmaa on seurakunnan, ja uurna oli jätetty sinne? Helsingissähän ei ole Vapaa-ajattelijoiden hautausmaata, vaikka on sitä kyllä yritetty saada.
- Hautani Tallinnassa?
Kun Helsingissä ja pääkaupunkiseudulla ei ole kunnallista hautausmaata, olisi hyvä kilpailuttaa tämäkin palvelu virolaisella toimijalla.
Mahtaisiko tuhkaus ja hautaus olla halvempaa Virossa? Ovatko esim. Tallinnan hautausmaat paikallisen seurakunnan vai kaupungin hallinnassa?
Kohta Suomenlahden yli alkaa kulkea muutakin purkkia ja purnukkaa kuin niitä nestemäisiä sisältäviä.
Väkeä kulkee nykyään lahden yli niin rutiinilla, ettei Tallinna hautapaikkana olisi yhtään sen kaukaisempi kuin joku suomalainen kotikylä jossain pohjoisessa, jossa ei edes tule koskaan käytyä. - Atte Ateisti
Ajatus "viimeisestä matkasta Tallinnaan" ei ole paha ollenkaan.
Virossa hautausmaat ovat pääsääntöisesti kunnallisia, eivät seurakuntien omaisuutta, kuten Suomessa.
”Toisin kuin Virossa, jossa useimmat hautausmaat kuuluvat hallinnollisiin yksikköihin (jotkut kuuluvat kirkkoon), Suomessa lähes kaikki hautausmaat hoidetaan seurakunnissa ja kirkoissa. Suomessa on vain yksi hautausmaa (Kauniainen), joka kuuluu kunnalle, mikä taas on yleinen käytäntö Virossa. (HS I 2000: B12).”
http://lepo.it.da.ut.ee/~lehti/Oralhistory/3.5.Triin.htm
Ulkonäöltään virolaiset hautausmaat eivät ehkä ole niin puunattuja kuin suomalaiset tasaisiksi leikattuine nurmikkoineen - virolaiskalmistoissa maisema on usein metsäisempi.
http://www.tourism.tallinn.ee/fin/fpage/nahtavyydet/hautausmaat#!p_176714
Hinnat vaikuttavat virolaiseen tapaan edullisilta, arkkuhautauskustannus nousee toiselle sadalle eurolle, kun Suomessa se on helposti toista tonnia. Uurnahautauksessa taska lasketaan kympeissä:
http://www.kalmistud.ee/est/Hinnakiri2011
Selvittää tietenkin tulisi, mitkä oikeudet ulkomaalaisella on tulla haudatuksi Viroon. Jos oikeuksien myöntäjä on Virossa kunta, voisin kuvitella, ettei se käy asiakkaalleen poikkiteloin, kun tämä rahatukun kanssa asiassa lähestyy.
Helsinki lähitienoineen ja Etelä-Suomi yleensäkin ovat kirkkoon kuulumattomuuden sydänalueita, joilla kirkkoon kuulumattomatkin vainajat on valtio määrännyt haudattaviksi pääsääntöisesti kirkon omistamalle ja ylläpitämälle hautausmaalle. Myös ylimääräinen hautausmaksu on tulossa pakolliseksi, vaikka kirkko yhä saa valtiolta yhteisövero-osuutta hautaustoimen kustannukset kattaakseen.
Jos seurakuntamme eivät taloudellisesti suoriudu hautaustoimen järjestämisestä, ehdotan vakavasti palvelun ulkoistamista Viroon.- ZIncron
Meillä kirkko laskee hautauksen kustannusten olevan noin 2500 euroa hautaukselta. Jos tuo on totta, ei moni tavallinen tallaaja selviä hautajaisista ilman yhteiskunnan tukia.
Eli välimatkaa tuohon Viron "muutamaan kymppiin" kyllä on.
Jos monesta halvemman oluen hakeminen Tallinnasta on järkevää, niin sitäkin enemmän on halvemman hautauksen sitä.
- Atte Ateisti
Tilan puutetta Suomessa ei ole. Sen sijaan tunnustuksettomia hautausmaita on vähän - epäkirkollisimman pääkaupunkiseudun lähistöllä ei ollenkaan!
Uskontokuntiin sitoutumattomia, vapaa-ajattelijayhdistysten ylläpitämiä hautausmaita on seuraavilla paikkakunnilla:
•Forssa
•Jyväskylä
•Kajaani
•Karkkila
•Kemi
•Kolari
•Kotka
•Kuusankoski
•Raahe
•Vaasa
Helsinki-Tallinna -välimatka on 84 km.
Seuraavaksi lähimmät mainituista hautausmaapaikoista ovat Karkkila (63km), Forssa (110km), Kotka (133km), Kuusankoski (136km) ja Jyväskylä (270km).
Alle 100 kilometrin säteelle Kehä III:n sisältä osuvat vain Karkkila ja Tallinna.
Täten Tallinna ei helsinkiläisnäkökulmasta olisi mitenkään kaukainen vaihtoehto.
Kotimaisuutta silti suosivana heitän kyllä haasteen suomalaisille kunnille: kaavoittakaa kunnallinen hautausmaa! Saatte sille takuulla maksavia asiakkaita pääkaupunkiseudulta, ja aika ajoin hautajais- ja omaisvieraiden muodossa palvelujanne ostavia "matkailijoita".- hautauskulut muilla?
Olisipa kiva tietää vertailun vuoksi etät minklaisia kuluja hautauksesta tulee vapaa-ajattelijolle ja kauniastten kunnalle. Ihan vain vertailun vuoksi kirkkoon nähden.
- Lopullinen hinta
hautauskulut muilla? kirjoitti:
Olisipa kiva tietää vertailun vuoksi etät minklaisia kuluja hautauksesta tulee vapaa-ajattelijolle ja kauniastten kunnalle. Ihan vain vertailun vuoksi kirkkoon nähden.
http://www.kauniainen.fi/files/2389/Kuntatekniikan_taksat.pdf
Kauniaisissa hautapaikka 25 vuodeksi maksaa 247€ ja haudan kaivuu 418€ (uurnahauta 48€)
Hautapaikka ja kauvuutyöt siis yhteensä 665€.
Lisäksi on tarjolla haudan kunnossapitoa, esi merkiksi 5 kesää sisältänen yhden ison ja neljä pientä kukkaa 388€, mutta tämä lienee maksullista lisäpalvelua, jota ei tietenkään ole mikään pakko ostaa.
Alkaa tuntua todella oudolta että kirkko ei pysty hoitamaan parilla-kolmella tonnilla hautausta kannattavasti.
Toki nyt pitäisi saada vielä varmistus siitä että pyöriikö kauniaisten hautausmaa näillä maksuilla, vai tuetaanko sitä verorahoilla.
- hautausmaa 900€/vuos
Tunnuksettomat hautausmaat vähällä käytöllä, enpä ihmettele, ei niistä juuri puhuta, mutta eiköhän käyttöaste ala kasvamaan kun kirkoon kuulumisprosentti jatkaa kasvuaan.
http://kokeile.yle.fi/uutiset/suomessa_monia_tyhjia_hautausmaita/6385080.
Joutsen seurakunnassa kerrotaan tunnuksettoman hautasmaan ylläpidon maksavan 900€, silloinhan riittää että sinne haudataan yksi ihminen joka toinen vuosi, niin yhteisövero riittää kattamaan kustannukset.- 16 + 9
Melkein kaikki Suomessa kuolevat ihmiset ovat kirkon jäseniä, koska täällä kuollaan pääsääntöisesti vanhoina. Mutta eiköhän ole 50 vuoden kuluttua tunnustuksettomilla hautausmailla "ruuhkaa" :)
- Atte Ateisti
Pitäisikö minun, elävän ateistin, potea huonoa omaatuntoa siitä,etten ole täyttämässä / käyttämässä tunnustuksettoman hautausmaan paikkaa Joutsassa?
Miksi minun, helsinkiläisen, viimeisen leposijan pitäisi olla:
1. Joutsassa?
2. seurakunnan ylläpitämällä hautausmaalla?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808522514388Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään893348Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka242516Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv582265Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?962159TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain871409Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään261300- 401280
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli681195Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10798